Zerdeçal Nedir, Faydaları Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Anavatanı Güney Asya olan zerdeçal, zencefilgil ailesine ait bilimsel adı curcuma longa olan, bitkidir. Zerdeçalın adı yöreden yöreye farklılık gösterir, kimi yerlerde zerdeçöp, zerdeçap, Hint safranı da denilebilmektedir. Zerdeçal renk olarak sarı renkli bir bitkidir. Zerdeçal yaklaşık olarak 1 metre uzunluğuna yetişebilirken, yaprakları 100 cm. uzunluğuna yetişebilmektedir. Zerdeçal genellikle Hint mutfağında sıkça kullanılan bir baharat çeşididir. Son yıllarda şifaları ve hastalıklar üzerindeki güçlü etkisinin ortaya çıkması ile son 2 iki yılda yaklaşık 10 bin bilimsel makaleye konu olmuştur. Zerdeçal yemeklerde genellikle renk verici veya aroma artırıcı olarak kullanılmaktadır. Zerdeçal yaklaşık olarak 2 bin yıldır Hint ve Çin mutfaklarında sıkça kullanılan bir bitkidir.

Zerdeçal Nerelerde Kullanılır?

Zerdeçal içeriğindeki zengin organik maddelerden ötürü çok farklı sağlık sorunlarının giderilmesinin kullanılmasının yanında sanayi, tekstil, ilaç sektörlerinde ve evlerde şu şekilde kullanılır;

 • Kumaşlarda renk verici olarak, kumaş ve deri boyama işlemlerinde kullanılır.
 • Bazı ilaçların yapımında ham madde olarak kullanılır.
 • Bazı mutfaklar da aroma verici ve renklendirici olarak kullanılabilir.
 • Bazı mutfaklarda baharat yerine kullanılabilir.
 • Evlerde çay olarak ta tüketilebilir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, çok fazla sağlık sorununa iyi gelen bir bitkidir. Zerdeçal vücudun ve kasların toparlanmasından, hayati organların sağlıklı ve verimli çalışmasına kadar birçok alanda etkili olan bir üründür. Bu ürün genellikle ana tedavi edici madde olarak ilaçlarda ve tedavilerde sıkça kendine yer bulur. Zerdeçalın bu kadar yararlı olmasının nedeni içindeki ana etken maddesi olan curcumine bağlıdır. Curcumin vücutta zerdeçalın her derde deva olmasını sağlayan maddedir. Curcumine zerdeçal içinde yaklaşık olarak %3 oranında bulunur. Curcumin maddesinin vücutta etkili gelmesini sağlayan karabiberdir. Zerdeçalı karabiber ile birlikte tüketmek, zerdeçalın sağlık üzerindeki etkisini maksimum seviyeye yükseltir ayrıca Curcuminin vücut tarafından emilimini artırır.

 • Zerdeçalın önemli yararlarından biri zamanın en büyük sorunu olan aşırı kilo ve obeziteye karşı doğal bir ilaç olmasıdır. Zerdeçal vücuda alındığında metabolizma hızını artırır. Buna bağlı olarak hızı artan metabolizma vücut üzerinde depoladığı yağları yakma eğilimi gösterir.
 • En önemli özelliklerinden biri kansere karşı doğal bir savunma olmasıdır. Yapılan klinik deneylerle ispatlanan bilgilere göre zerdeçalı düzenli olarak 1 yıl süreyle kullanan insanlarda, kullanmayan insanlara kanser vakalarında %45 azalma görülmüştür. Zerdeçalın en etkili olduğu kanser türü cilt kanseridir. Zerdeçal kansere yakalanma riskini azaltmakla birlikte, kansere yakalanan insanlarda kanserin yol açtığı tahribatı azaltmakta da etkilidir.
 • Zerdeçal karaciğer dostu bir üründür. Yanlış beslenme ve diğer faktörlerden dolayı karaciğerde oluşan tahribata doğal çare olabilecek bir üründür. Karaciğer yağlanması, karaciğer işlevlerinde azalma gibi sorunların tedavisinde kullanılabilecek en etkili ürünlerden biri zerdeçaldır.
 • Enfeksiyon ve iltihap önleyici antidoksan özelliği olan bir üründür. İltihap vücutta bakteri üretimini artıran bir faktördür, zerdeçal vücutta meydana gelen iltihapları antienflumatuar etkisiyle kurutur.
 • Zerdeçalın en önemli özelliklerinden biri vücutta detoks etkisini maksimum seviyeye çıkaran doğal ürün olmasıdır. Vücudun gün boyu maruz kaldığı toksinlerin, vücut içinde biriken zararlı maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Bu özelliğiyle zerdeçal vücutta derin bir rahatlama ve ferahlama sağlar. Rahatlayan vücut psikolojik olarak hafifleşir.
 • Sporla uğraşanların sıkça kullanması gereken bir bitkidir. Spor sırasında yorulan, tahrip olan kasların bir an önce onarılmasını sağlayan doğal ürünlerden biri zerdeçaldır. Her ağır spor sonrası kullanmak, kasların uğrayacağı muhtemel travmaların önüne geçer vücudun kaybettiği mineral, vitamin ve enerjinin tekrar kazanılmasına yardım eder.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde payı olan çok güçlü bir üründür. Vücudun hastalıklarla savaşmasına yardım ederek, hastalığa yakalanma riskini azaltır. Özellikle kışın kullanılması enfeksiyona bağlı hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Sindirim sisteminde yaşanan hazım sorunlarına, mide problemlerine kullanıldığı zaman çare olabilen zerdeçal, aynı zamanda boşaltım sisteminde meydana gelebilecek sorunların önüne de geçebilmektedir.
 • Beyin nöronlarına bağlı olarak beyinde zamanla meydana gelebilecek hafıza ve alzaymır problemlerinin tedavisinde seçenek olabilecek bir ürün olan zerdeçal, nöronların kaybını azaltıcı etki de gösterir.
 • Kalp sağlığında kullanılabilecek olan doğal ürünler arasında en etkili ürünlerden biridir. Kalp damarlarının tıkanmasını önler. Ayrıca kalp sağlığında olumsuz nedenlere yol açan kötü kolesterolü kontrol altında alır.
 • Rahatlatıcı etkisiyle bilinen zerdeçal bu etkisiyle ruh sağlığı problemlerinde kullanılabilen bir üründür. Düzenli olarak kullanıldığın da depresyon vakalarında azalmaya yardımcı olur.
 • Cilt bakımında kullanıldığı zaman cilt sağlığına olumlu etkileri, olur cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanmasının önüne geçer, cildin canlanmasını sağlar.
 • Kan şekerinin dengesizliğinden ileri gelen diyabette kullanılabilecek en yararlı doğal üründür. Zerdeçal kan şekerini dengeler, diyabetin yol açabileceği tahribatları azaltır.
 • Vücutta meydana gelen ağrıların etkisini azaltmak isteyenler için iyi bir ağrı kesicidir. Vücudun ağrı yönetimini olumlu yönde etkileyen mucizevi bir ürün olan zerdeçal, aynı zamanda mükemmel bir antibiyotiktir.

Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir?

Dünyada ki her ürünün az ya da çok yan etkileri mutlaka bulunmaktadır. Zerdeçal sayısız yararı olan şifalı bir ürün olmasının yanında bilinçsizce kullanıldığında yan etki yaratabilecek bir üründür. Bu yan etkiler;

 • Abartılı bir şekilde fazla miktarda kullanılırsa, kusma, mide bulantısı, ishal gibi sorunlara yol açabilir.
 • Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Bazı ilaçlar ile kullanıldığında etkileşimde bulunabilen bir üründür, herhangi bir ilaç kullanan kişilerin zerdeçal kullanmadan önce hekime danışmalarında fayda vardır.

Zerdeçal Nereden Satın Alınır?

1 kg toz zerdeçalı 25 ila 40 TL arasında marketlerden, baharatçılardan, aktarlardan veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Zerdeçal alırken katkısız ve doğal olmasına dikkat etmek gerekir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -