Yoğurt Suyu Faydaları

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Yoğurt besin değeri en yüksek yiyecekler arasında yer alır, özellikle son dönemlerde ev yapımı yoğurtlar çok fazla gündeme gelmiştir.  Bebeklerin ve kadınların ihtiyaç duyduğu kalsiyum yoğurt içinde fazlaca vardır, bebekler anne sütüne ek besin olarak yoğurt yedirilmelidir. Fakat marketlerde hazır olarak satılan yoğurtlar çok sağlıklı değildir, bu nedenle mutlaka ev yapımı yoğurt tüketmek gerekir.

Ev yapımı yoğurt birçok hastalığa şifa niteliği taşırken, yoğurt suyunun faydaları hep göz ardı edilmiştir. Hemen hepimizin çöpe attığı yoğurt suyunun faydaları saymakla bitmez. Sizler için yoğurt suyunun faydalarını araştırıp hazırlamış bulunmaktayız, sizde yazımızı okuyarak yoğurt suyunun mucizevî yararlarından faydalanabilirsiniz.

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

Birçok insanda B2 vitamini eksiktir, B2 vitamininin en yoğun olduğu besin şüphesiz yoğurt suyudur, evde yapmış olduğunuz yoğurt suyunu atmak yerine yemekler içinde, keklerde, pasta, börek gibi yiyecekler içine katarak tüketebilirsiniz. Böylece bu mucizevî besin boşa gitmemiş olacaktır. Yoğurt suyu sadece B2 vitamini değil aynı zamanda da, yüksek miktarda protein, aminoasit, bol miktarda kalsiyumu da bünyesinde barındırır.

Yoğurt suyunun vücudumuza faydaları ise;

 • Daha önce bekittiğimiz gibi yoğurt suyu bol miktarda B2 vitamini içerir, bu da vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ ve proteinlerden fazlaca yararlanmasına yardımcı olur.
 • Yoğurt suyu içinde bulundurduğu yararlı bakteriler sayesinde kanser hücreleri ile savaşır ve kanser olma riskini en aza indirir.
 • Probiyotikler en fazla yoğurt suyunda bulunur buda kötü huylu hastalıkların önüne geçer özellikle tümör gibi hastalıkları en iyi şekilde ekarte eder.
 • Çocuklarda gelişim geriliğinin en büyük nedeni B2 vitamini eksikliğindendir. Çocuklarınıza yoğurt suyu içirerek daha çabuk gelişmesini sağlayabilirisiniz. Eğer çocuklarınız yoğurt suyunu içmek istemezse o halde yemeklerin, çorbaların ve tatlıların içerisine bir miktar yoğurt suyu ekleyebilirsiniz, böylece çocuklarınız yoğurt suyunu anlamayacaktır.
 • Okul çağındaki çocukların zekalarını geliştirmek için ve unutkanlığı önlemek için yoğurt suyu içirebilirisiniz bu nedenle çocukların ve ergenlik çağındaki gençlerin bol miktarda yoğurt suyu tüketmeleri gerekir.
 • Yoğurt suyunun içerisinde bulunan kalsiyum ve potasyum sayesinde, kemik gelişimi ve diş yapısı olumlu etkilenecektir. Özellikle yeni diş çıkaran bebekler için mutlaka yoğurt suyu gereklidir. Yine 7 – 8 yaşındaki çocuklarda gerek diş sağlığı gerekse kemik sağlığı için yoğurt suyu önemli bir besindir.
 • Eğer istenmeyen tüyleriniz varsa bunu için doğal yoğurt suyu kullanabilirsiniz.
 • Böbrek taşı sorunu yaşayan kimseler sabahları aç karnına bir bardak yoğurt suyu tüketebilirler, böylece yoğurt suyu asitleri böbreklerde oluşan taşları kişilere zarar veremeden kırar ve idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur.
 • Yoğurt suyu cilt güzelliği ve sağlığı içinde gerekli besinler arasında yer alır. Özellikle ergenlik sivilceleri, akne, siyah nokta gibi cilt problemleri için maskelerinizin içerisine bir miktar yoğurt suyu ekleyebilirsiniz. Yoğurt suyu sadece sivilce için değil aynı zamanda da cilt parlatmada, cilt tonunu eşitleme gibi faydaları da mevcuttur.
 • Yoğurt suyu tok tutma özelliğine de sahiptir bu nedenle diyet listelerinize rahatlıkla ekleyebilirsiniz, üstelik yoğurt suyu kalori bakımından da oldukça düşüktür. Yine diyetin vücudunuza vereceği tahribatın önüne geçerek daha zinde ve enerjik bir gün geçirmenize de yardımcı olur.
 • Günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi troid bezlerinin çok ya da az çalışmasıdır. Yoğurt suyu tüketerek tiroid bezlerinin düzene girmesini sağlayıp, guatr hastalığından da kurtulabilirsiniz.
 • Yoğurt suyu ile toksinlerinizden, ödemlerinizde ve zehirli atıklarınızdan kurulabilirisiniz.
 • Yoğurt suyu, şeker hastaları için tam bir şifa deposudur, şekeri yükselen kimseler bir bardak yoğurt suyu içerek şekeri dengeleyebilirler.
 • Sindirim problemleri için yoğurt suyu kullanılması gerekir. Yoğurt suyu ile kabızlık sorunlarınız tamamen ortadan kalkacaktır.
 • Sinüzit ağrıları için yoğurt suyu oldukça faydalıdır. 4 gün boyunca her öğün bir bardak yoğurt suyu tüketmek dördüncü günün sonunda burun akıntıları başlayacaktır, böylelikle ağrılarınız tamamen kesilecektir.
 • Bağırsak kurtlarını atmak için yoğurt suyu oldukça etkilidir. Sabahları aç karnına bir bardak yoğurt suyu içmek bağırsakları temizleyecektir.

Hamilelikte Yoğurt Suyunun Faydaları

Hamilelikte, anne karnındaki çocuğun gelişimi açısından yoğurt suyu oldukça büyük önem taşır.B vitamini eksikliğinde en doğal ilaç yoğurt suyudur. Yoğurt suyu bebeklerde kalsiyum ve potasyum oranını düzenler

Yoğurt Suyu İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yoğurt suyu cilt güzelliği için kullanılan etkili bir yöntemdir bu konu ile ilgili sizlere birkaç tarif vereceğiz.

Killi Ve Yoğurt Sulu Maske; bir tatlı kaşığı kili yoğurt suyu ile çamur haline getirip, cildinize sürün. Böylece cildinizde oluşan sivilceler tamamen temizlenecektir. Yine yüzünüze kil ve yoğurt suyu ile masaj yaparsanız, siyah nokta ve akne gibi durumlar oluşmaz ve temizlenmesi sağlanır.

Yaş Maya Ve Yoğurt Suyu İle Gençleştiren Maske Tarifi; yaş maya ciltte oluşan ufak kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırır, yine ciltteki ölü derilerin atılmasına yardımcı olarak cildin parlamasını sağlarken, yoğurt suyu cildin ihtiyacı olan mineralleri cilde verir ve düzenli kullanımın ardından genç ve canlı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Bu tarif için, bir çay kaşığı yaş maya ile bir miktar yoğurt suyu kıvama gelene kadar karıştırılır ve yüze tabaka halinde sürülür, yaş mayanın cilt üzerinde kurumasını önlemek amacı ile ılık suyla nemlendirilmiş kâğıt havluyu yüzünüze ara ara uygulayın. Maske cilt üzerinde yaklaşık yarım saat kaldıktan sonra ılık su ile yıkayıp günlük nemlendiricinizi sürün.

Karbonat Ve Yoğurt Suyu İle Yüzünüzü Beyazlatın; karbonat sivilce izlerini yok etmede oldukça başarılı bir üründür. Bir çay kaşığı karbonat, birkaç damla limon suyu ve bir çay kaşığı yoğurt suyunu bir kâse içinde karıştırıp cildinize uygulayın, yaklaşık 15 – 20 dakika sonra cildinizi ovalayarak durulayın bu işlemi haftada 3 kez yaptığınız takdirde ciltte güneş lekesi, sivilce lekesi gibi lekeler kalmayacak ve bembeyaz bir cilde kavuşacaksınız.

Yoğurt Suyu Hakkında Bilmedikleriniz

 • Yoğurt suyunun kalorisi oldukça düşüktür ve tok tutan bir yapıya sahiptir bu nedenle diyet yapanların tercih edebilecekleri en güzel ve sağlıklı içeceklerden bir tanesidir.
 • Eğer evinizde süt yoksa pasta, börek ve kekeler içine süt yerine yoğurt suyu kullanabilirsiniz.
 • Yoğurt suyu ile harika ev ekmeği yapabilirsiz.
 • Yoğurt suyunun içinde B12A B2 – B6 vitaminleri vardır, özellikle çocukların kemik gelişimi ve diş gelişimi için ideal besinler arasında yer alır.

Yoğurt Suyunun Zararı Var Mı?

 • Yoğurt suyunun bilinen çok fazla zararı yoktur, fakat alerjik bünyelerde ve hassas bünyelerde kullanılması önerilmez.
 • Yine çok fazla kullanılan yoğurt suyu demir oranını düşürerek, kansızlığa neden olabilir.
 • Bebekler için kullanımı az miktarda olmalıdır ve aşırı şekilde kullanılması önerilmez.
 • Demir eksikliği olan kimseler için yoğurt suyu kullanımı çok fazla önerilmez. Bunu dışında yoğurt suyu kullanımında hiçbir sakınca yoktur. Kullanım sırasında herhangi bir yan etki ya da alerjik reaksiyon görülürse yoğurt suyu kullanımı bırakılmalıdır.

Yoğurt Suyu Nerede Satılır?

Yoğurt suyunu marketlerden alabilirsiniz, fakat en güzel ve en sağlıklı yoğurt suyunu elde yapmak mümkündür. Yoğurt suyu yapmak için, yoğurdu süzmek yeterli olacaktır.

Yoğurt Suyu Maskesi

Yoğurt suyu ve en az 2 adet maden suyuyla yapılan yoğurt suyu maskesi cilt bakımında kullanılabilir. Maden suyu ve yoğurt suyu karıştırılır. Karışım en az 5 dakika bekletildikten sonra ciltte ihtiyaç görülen yere pamuk veya peçete yardımıyla uygulanır. Cilt gerildikten sonra kuruması beklenir ve birdaha uygulanır. Gerekli görülürse gerildiğini hissedince 3.defa uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan 15 dakika sonra ılık suyla durulayın. Kozmetik ürünleriyle etkileşimi tehlikeli olabilir.

Yoğurt Suyu Kaç Kalori

1 bardak yoğurt suyu yaklaşık 40-50 kcal dir.

Yoğurt Suyu Nasıl Saklanır

Yoğurt suyunun korunumu cildi rahatsız etmemesi açısından oldukça önemlidir. Yoğurt suyu sıcak ortamlardan kaçındırılmalı ve serin sterilize ortama korunmalıdır. Ancak bu şekilde cilde faydalı olur.

İstenmeyen Tüyler İçin Yoğurt Suyu

İstenmeyen tüyler için yoğurt suyu oldukça etkilidir.Yoğurt suyu sayesinde istenmeyen tüylere elveda diyebilirsiniz. İstenmeyen tüyleri aldıktan sonra alınan bölgeye yoğurt suyu kürü uygulanılır. Bu uygulama6-12 ay arasında tekrar edilmelidir. Faydasını göreceksiniz.

Yüze Yoğurt Suyu Sürmek İyi Gelir Mi

Yüzdeki rahatsız edici lekeler ve kırışıklıklar hayatımızda,yaşamımızda bizi rahatsız edebilir. Yoğurt suyu yüzünüzdeki lekelere ve kırışıklıklara karşı da etkili bir çözümdür. Gerekli bölgeye yoğurt suyu ile masaj yaparak bu rahatsızlıklarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Yoğurt suyu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Önceki İçerikLimonlu Su Zayıflatırmı
Sonraki İçerikYılan Yağı Nedir?
- Advertisement -

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -