Yanık İzi Nasıl Geçer?

yanık izi nasıl geçer
Paylaş
 

Bazı talihsiz durumlarda kişilerin vücutlarında yanıklar meydana gelebilir bunlar genelde kaynar su dökülmesi sonucu, çay ya da sıcak içecek dökülmesi sonucu, ağda ve epilasyon yanığı ve güneş yanığından oluşur. Bu yanıklar vücudun belli bölgelerinde iz bırakabilir bu izler ise kolay silinip, tedavi olmaz ya da kendi kendine geçmez.

Fakat yanıklara erken müdahale edilirse, yanık izleri hızlı tedavi edilebilir ve iz kalmaz. Bu yazımda sizler için yanık izlerinin nasıl tedavi edileceğinden bahsedeceğim, çocuklarınızda ve kendinizde bir kaza sonucu ortaya çıkacak yanıkları yazımızdaki püf noktaları takip ederek tedavi edebilirsiniz.

Suna Dumankaya’dan Yanık İzlerini Geçiren Bitkisel Tarifler

Güzellik ve bakım uzmanı, Suna Dumankaya yanık izleri için pek çok tarif vermiştir sizde yanık izlerine bu tariflerle müdahale edebilir ve geçirebilirsiniz. Yanıkları en hızlı geçiren tarif;

 • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Bir adet havuç,
 • Bir yemek kaşığı kadar limon suyu,
 • Bir yemek kaşığı aloe vera suyu,

Tüm bu malzemeleri cam bir kâse içinde karıştırıp, sabah ve akşam olmak üzere yanık bölgeye masaj yaparak uygulayın. Yanık izi tamamen yok olmasa da büyük oranda hafifleyecektir. Yine bu tarifin yanında havuç suyu ve limon suyunu karıştırarak yanık bölgeye uygulayın, bu tarif ile de etkili sonuç alabilirsiniz.

Yanık İzi Nasıl Geçer?

Yanık İzi tedavi yöntemleri ile ilgili alternatifleri yazımızda görebilirsiniz

Çiğ Patates İle Yanık İzi Tedavisi

Çiğ patates yanık izini yok eden en etkili yöntemlerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan katekolaz enzimi, yanıkları yok etmede kullanılır. Yapmanız gereken ise; çiğ patatesin suyunu çıkararak yanık olan bölgeye uygulayın, bu uygulamaya her gün devam ettiğinizde yanık izi büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı İle Yanık İzi Tedavisi

Hindistan cevizi yağı yaralara iyi geldiği gibi yanık izlerine de iyi gelir. Hindistan cevizi yağının içerisinde E vitamini ve antioksidan bulunur buda hücre yenilemede en etkili vitamin ve minerallerdendir.

Hasarlı bölgeye Hindistan cevizi yağı uygulayarak yara ve yanık izlerinden kurtulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı cildinizde yaklaşık bir saat kalmalıdır, eğer hasarlı bölge yoğunsa günde 4 kere uygulanması önerilir.

Soğan Suyu İle Yanık İzi Tedavisi

Yanık izlerini geçiren diğer bir yöntem ise soğan suyudur. Soğan suyunda bulunan doğal kükürt, cilt ve güneş lekelerini geçirdiği gibi yanık lekelerini de kolayca geçirir. Yanık izlerinde kullanım şekil ise; soğan suyunu çıkardıktan sonra bir miktar elma sirkesi ile karıştırıp yanık olan bölgeye uygulayın. Birkaç hafta sonra yanık izi büyük oranda kaybolacaktır, fakat düzenli uygulanması gerekir.

Aloe Vera İle Yanık İzi Tedavisi

Aloe Vera vücut sorunlarında kullanılan ve etkisi kısa sürede görülen bir bitkidir. Bu bitkinin jeli yanık izi dâhil olmak üzere güneş ve hamilelik lekeleri gibi alanlarda çok fazla kullanılır. Yanık izleriniz için rutin olarak Aloe Vera jeli uygulayın, 4 -5 hafta sonra yanıkların kaybolduğunu göreceksiniz.

Limonlu Su İle Yanık İzi Tedavisi

Limon suyu doğal asidik özelliğe sahiptir,  sivilce gibi problemlerde oldukça fazla kullanılır ve cildi beyazlatma etkisi vardır. Yine yanık ve yara izleriniz için limon suyunu sıkıp masaj yaparak hasarlı bölgeye uygulayın, 15 dakika sonra uyguladığınız alanı yıkayabilirsiniz.

Yanık izi tedavisinde lazer ve yağ dokusu enjeksiyonu yöntemi nedir?

Prof. Dr. Onur Erol tarafından geliştirilen lazer ve kök hücresi zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksiyonu ile yanık tedavi yöntemi aynı zamanda Yanık izi estetiği olarak da geçmektedir. Yanık izleri konusunda hastalara çare olmuştur. Yanık nedbesi kötü görüntüsü ve deride çekilmeler yapması nedeni ile rahatsız edicidir. Deri yüzeyi ve deri altı da zarar gördüğü için, alt dokuda kaybolan hacimlerin yerine konması gerekir. Bu yöntem; sıcak su, alev, elektrik, yakıcı kimyasallar veya şua (radyoterapi) gibi çeşitli nedenlerle oluşan yanık izlerinin tedavisinde çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Yanık İzi Ne Kadar Sürede Geçer?

Yanık dereceleri vardır, bu yanık derecesine göre iyileşme süreleri vardır. Hafif yanıklar genelde bir hafta gibi sürede geçerken, ağır yanıklarda iz kalma olasılığı mevcuttur. Bazı yanık izleri için mutlaka cerrahi müdahale gereklidir.

Yanık izi ameliyatı da son zamanlarda çok yapılan estetik operasyonlar arasındadır. Yanık oluştuğu anda hemen soğuk suya tutulmalı ve buz kompleksi yapılmalıdır. Bununla beraber, hafif yanıklar için evinizde mutlaka yanık merhemleri olması önerilir. Özellikle çocuklarda meydana gelen yanıklarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Yanık İzleri İçin Bitkisel Çözüm

Yanık oluştuğu anda geç kalınmadan mutlaka doktora başvurulması gerekir. Doktor muayenesi ve kontrollerinden sonra, evde bazı bitkisel ürünlerle yanık izlerini yok edebilirsiniz. Burada kullanacağınız en etkili yöntem, kantaron yağıdır.

Kantaron yağı yanık izleri için bir şifa kaynağıdır. Yanık izi olan bölgeye kantaron yağını rutin olarak uygulayın bu sayede yanık izi tamamen ortadan kalkacaktır.

Yanık İzi İçin Etkili Kremler

Yanık izi geçiren birçok etkili krem vardır, bu kremlerin pek çoğu doktor reçetesinde alınır ve eczacı tavsiyesi ile alınır. Yanık izi geçiren kremler ise;

 • Contractubex jel
 • Fucidin krem
 • İlvina salyangoz özlü merhem
 • Madecassol
 • Expigment
 • Fenirepeir
 • Zdrave universal
 • Dermatix
 • Mederma jel
 • Oksitin krem
 • Xeragel
 • Scar Zone
 • Pohli jel
 • Regenia merhem

Tüm bu krem, jel ve merhemler ciltte oluşan hasarlı bölgeyi soyarak tedavi eder. Yanık izleri ve diğer yara izlerinde kullanabilirisiniz. Çocuklarda ve bebeklerde kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almayı ihmal etmeyin. Yine hamileler ve emzikli anneler kremi kullanmadan önce doktoruna sormasında fayda vardır.

Yanık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yanık oluşan bölgenin ilk tedavisi için acil servise gidebilirsiniz. İlerleyen yanıklarda cildiyecilere gidilmesinde fayda vardır. Yanık izi olan bölgenin tedavisi için plastik cerrahtan destek alabilirsiniz.

Bu yazı 717 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak