Yağlı Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Paylaş
 

Yağlı Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır, ideal bakım nasıldır sorularınızın cevaplarını yazımızda topladık. Yağlı cilt bakımında uygulanması gereken adımlar, yapılmaması gereken hatalar ve ideal yağlı cilt bakımı tüm detaylarıyla sizlerle.

Yağlı cilt bakımlarında klişeleşmiş ve ne yazık ki doğru olmayan yönlendirmeler vardır. Yağlı cilde nemlendirici kullanılmaz, yağlı cilde yağsız ürünler tercih edilmeli, yağlı cildin varsa sürekli tonik kullan veya yüzünü sürekli yıka gibi yüzlerce yanlış düşünce ne yazık ki yağlı ciltlerin yanlış bakıma itilmesine neden oluyor.

Tüm bunlardan önce öncelikle yağlı bir cildiniz var mı ondan emin olun. Çünkü hemen hemen bütün kadınlar cilt tiplerini yanlış tanıyor. Cildinizi doğru tanımanın en iyi yolu ise yüzünüzü yıkadıktan 2 saat sonra cildinizin yağlanıp yağlanmamasına bağlı.

Şayet bu süre zarfında cildiniz yağlanıyorsa gerçekten yağlı bir cilde sahipsiniz demektir. Nemli ve sıcak ortamlarda cildinizin sadece belirli kısımları yağlanıyorsa o zaman da cildiniz karma bir yapıya sahiptir.

Can sıkıcı problemlerin başında yüzde oluşan sivilce, iri gözenekler ve siyah noktalar geliyor. Bu problemler ise ne yazık ki yağlı ciltlerde daha çok meydana geliyor. Yağlı cilt bu problemlerden dolayı kötü bir cilt tipi olarak algılansa da aslında genç kalmak isteyen ve kırışıklık sevmeyenler için ideal bir cilt tipi.

Yağlı Cilt Bakım Önerileri

Doğal Cilt Bakımı Önerileri

Öncelikle konu ile alakalı doğru bildiğiniz yanlışlara bir bakalım.

 • Yağlanma ciltte meydana gelen kir nedeniyle olur ve aknenin en büyük nedeni yağlı cilttir.

Doğru bilinen en büyük yanlış yağlı ciltlerin kirli cilt olarak anlaşılmasıdır. Cildiniz kirli olduğu için yağ üretmez. Cildinizdeki yağlanmalar ergenlik çağına girmeniz ile başlar. Bu yaşlarda ciltteki yağ dokuları harekete geçtiğinden ciltte de yağ üretimi başlar. Bu durumda yüzünü çok fazla yıkayarak birçok insan cildin ihtiyaç duyduğu doğal yağı cildinden uzaklaştırır.

Yüz fazla yıkandığında cilt daha fazla yağ üretmeye çalışıp, ihtiyaç duyduğu yağı cilde tekrar kazandırmaya çalışır. Ciltte yağ üretiminin artmasından dolayı da bu durum sivilce ve aknelere zemin hazırlar. Sonuç olarak yüzünüzü çok fazla yıkayarak cildin ihtiyaç duyduğu yağı ondan almamalısınız. Cildinizi yağlı ciltler için olan temizleme jelleri veya kremleriyle temizleyebilirsiniz.

 • Alkol içeren tonikler yağ üretimini engeller.

Cildinize yüksek miktarda alkol uyguladığınızda bu ne yazık ki cildin ihtiyaç duyduğu doğal yağları da yok eder. Alkollü tonik cildinizde geçici bir ferahlatma yaratsa da sonrasında cilt yağ üretimini artırmaya çalıştığından sivilce ve akne oluşumu meydana gelebilir. Cildinizi cilt tipinize uygun bir tonikle temizlerseniz akne ve sivilcenin önüne geçebilirsiniz.

 • Yağlı cildin neme ihtiyacı olmaz, zaten yağlı.

Cildi temizledikten sonra nemlendirici uygulanmaması ciltte yağlanma olmayacağı anlamına gelmez. Cilt bu şekilde fazlasıyla yağ kaybedip esnekliğini yitirebilir. Bu nedenle yüzünüzü yıkadıktan sonra mutlaka cilt tipinize göre bir nemlendirici kullanmalısınız.

Yağlı cilt tipine uygun nemlendiriciler içerisinde yoğun vazelin bulundurmayan kremlerdir. Yoğun vazelin içeren nemlendiriciler yüzünüzdeki yağlanmayı artırır. Bu sebeple de yağlı ciltler için nemlendiricilerin içinde oldukça az vazelin olmalıdır.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Aktar Cilt Bakımı

 • Öncelikle yüzünüzü yumuşak bir temizleyici aracılığıyla her gün ve ılık suyla yıkayın. Sonrasında ise bir peçete yardımıyla hafif hafif peçeteyi dokundurarak yüzünüzü kurulayın.
 • Gereğinden fazla yani günde 3 veya 4 kez yüzünüzü temizlemeyin ve mutlaka cilt yapınıza uygun tonikler kullanın.

 • Cildiniz için yumuşak yapıda olan ve alkolsüz bir tonik kullanın.
 • Toniğinizi buzdolabında saklayın. Soğuk tonik cildinize canlılık katacaktır.
 • Haftada bir veya iki kez cilt tipinize uygun olarak aldığınız peelling ile yüzünüze peeling yapın. Aşırıya kaçıp da cildinizi yıpratmayın.
 • Cilt tipinize göre kaliteli bir nemlendirici kullanın. Kremin içerisinde ne olup olmadığına mutlaka bakın. Ağır yapıya sahip özellikle kuru ciltler için yapılmış olan nemlendiricilerden uzak durun.
 • Gözeneklerinizin temizlenip cildinizin hava alması için haftada bir derinlemesine temizlik imkanı sunan maskeyi kesinlikle yapın.
 • Erinmeyin! Her gece yatmadan önce yüzünüzdeki makyajı temizleyin. Yüzünüzü tonikleyin. Krem ve serumlarınızı mutlaka sürün.
 • Cildin en çok etkilendiği şey sizin yiyip içtiklerinizdir. Yağlı yiyeceklerden aşırı şekerli içeceklerden olabildiğince uzak durun.
 • Su içmeye özen gösterin. Su hem yaşlanmanın etkilerini azaltır hem de size daha soft bir cilt sunar.
 • Yüzünüzde meydana gelen sivilce, akne veya siyah noktalarla uğraşmayın. Yani onları sıkmayın çıkarmaya çalışmayın. Doğal sürecinde yok olmasını bekleyin.
 • Başkalarının kullandığı ve onlara iyi gelen krem ve ilaçlar size iyi gelmeyebilir. Her insanın cilt yapısı farklıdır ve başkasına iyi gelen krem veya ilaç sizde aynı etkiyi yaratmayabilir.

Bu yöntemler kişisel çıkarlardır. Cildinizle ilgili çok rahatsız edici bir problem yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışıp, yardım almalısınız.

Bu yazı 490 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir