Vazelin Faydaları

Paylaş
 

Vazelin

Vazelin Nedir ?

Ham petrolden elde edilen renksiz ve yoğun kıvamıyla bilinen vazelin, bir tür mineral yağdır. Vazelin faydaları saymakla bitmese de belli başlı kullanıldığı alanlar var. Özellikle kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan vazelin, en çok tercih edilen cilt bakımı ürünleri arasında yer alıyor.

Günlük hayatta kullandığımız birçok kremde, losyonda, yüz bakım ürününde vazelin bulunmaktadır. Ciltteki kuruluğu gideren vazelin, cildi de yumuşatmaktadır. Özellikle cildin kuruyup da pul pul döküldüğü zamanlarda vazelin en iyi iyi kurtarıcıdır.

Vazelin Faydaları Nelerdir?

Vazelin Nerelerde Kullanılır ?

  • Yüzü Nemlendirir

En güçlü nemlendiricilerden olan vazelin yüze direkt olarak uygulanmamalıdır. Vazelinin yoğun bir yapısı olduğundan dolayı doğrudan yüze uygulamak yerine, benmari şeklinde eritildikten sonra cilde sürülmelidir.

Vazelin Nasıl Kullanılır ?

Vazelini benmari usulü eritmek için 1 çay kaşığı kadar vazelini bir küçük cam kaseye alın. Cam kaseyi ise çaydanlığın üzerine koyun. Bunu daha büyük bir kaseye yeni kaynamış duyu koyup içine vazelin olan kaseyi koyarak da yapabilirsiniz.

Erimiş ılık haldeki vazelini ince bir tabaka halinde cildinize sürün. Hafta 1-2 kez bu yol ile cildinizi nemlendirin. Şayet cildiniz çok kuruysa haftada 3 kez de uygulanabilir.

  • Vazelin Kaş Çıkarır

Vazelin içeriğinde yoğun yağ bulunduran bir kremdir. Bu özelliğinden dolayı ise kaşları dökülen kişilerin vazelin kullanması sebebiyle dökülen kaşları yeniden çıkarmaya, kaş şeklinin biçimlenmesine yardımcı olur. Vazelini yine benmari usulü eriterek yatmadan önce kaşınıza uygulayabilirsiniz. Vazelin kaşların gürleşmesinde de oldukça etkilidir.

  • Dudakları Nemlendirir

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusunun cevabında şüphesiz vazelin yatmaktadır. Özellikle kış aylarında sıklıkla yaşanılan dudak çatlaklığı vazelin sayesinde kısa sürede geçmektedir. Vazelin dudakları nemlendirir, onarır, bakımını sağlar ve yumuşacık dudaklara kavuşmanıza yardımcı olur.

  • Makyaj Temizleyici Olarak Kullanılır

Doğal makyaj temizleyiciler arasında yer alan vazelin, yüzünüzdeki makyajı, göz kaleminizi, rujunuzu ve kirpikte kurumuş rimelinizi dahi çıkarır.

Vazelin ile makyajı çıkarmak için bir miktar vazelini yüzünüze sürün. Sonrasında ise bir pamuk yardımıyla makyajlı bölgeleri hafifçe ovun.

Yağlı bir yapıya sahip olan vazelin kısa süre içinde makyajınızı temizlediği gibi cildinizde makyaj sonrasında oluşan kuruluğu da ortadan kaldırır.

  • Saç Boyasının Yüze Bulaşmasını Önler

Saç boyarken en büyük sıkıntılardan biri de saçı boyarken yüze bulaşan ve bir süre geçmeyen boya lekeleridir. Bu problemi vazelin ile aşabilirsiniz.

Saçınızı boyamadan önce alnınızda vazelinle bir şerit oluşturursanız, bu yüzde bir bariyer oluşturarak saç boyasının yüzünüze bulaşmamasını önleyecektir.

  • Highlighter Yani Aydınlatıcı Olarak Kullanılır

Pahalı aydınlatıcı ürünü satın almak yerine bunu vazelinle de yapabilirsiniz. Bunun için elmacık kemiklerinize az miktarda vazelin sürmek yeterli. Elmacık kemiklerine ince bir tabaka şeklinde sürülen vazelin, size doğal bir parlaklık ve ışıltı kazandıracaktır.

  • Kaşları Sabitler

Dağınık duran kaşlar birçok insanın problemi. Dağınık duran kaşlarınıza bir miktar vazelin uyguladığınızda bu kaş jeli görevi görür ve kaşlarınızın dağınık durmasını önler. Oldukça pahalı lan kaş jellerini almak yerine aynısını vazelin yardımıyla da elde edebilirsiniz.

  • Vazelin Sivilcelere iyi Gelir

Sivilcelerden kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Ancak doğal yollarda sivilcelerden kurtulmak için 2 çay kaşığı kadar ardıç katranını ve 3 tatlı kaşığı kadar vazelini bir kase içine alın. Bu malzemeleri tahta kaşık yardımıyla karıştırın.

Hazırladığınız bu karışımı sabah akşam günde 2 kere sivilceli bölgeye uygulayın. Bölgedeki sivilceler tamamen geçene kadar bu yöntemi uygulamaya devam edin. 1 hafta içerisinde etkisini göreceksiniz.

Vazelin Ne Kadar?

Markadan markaya değişmekte olan vazelinin fiyatı 6 TL-30 TL arası değişmektedir.

Bu yazı 478 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir