Vajina Problemleri Nelerdir?

Paylaş
 

Vajina Problemleri Nelerdir?

Günümüzde birçok kadın vajinal bölgede çeşitli problemler yaşamaktadır. Bu yazımızda vajinal bölgede yaşanan problemlere ve çözüm önerilerine yönelik bilgileri sizlerle paylaşacağız. Vajina problemlerinden bazıları şöyledir;

Vajina Kokusu Nedir? Nasıl Geçer?

Vajina kokusu günlük yaşamımızda birçok kadının yaşadığı ciddi bir durumdur. Bu durum hem kişinin kendisini hem de cinsel ilişki esnasında partnerini olumsuz etkileyebilmektedir. Vajina kokusuna yol açan birçok neden olabilir. Günlük yaşamımızda vajina kokusunun giderilmesi için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Vajina kokusuna neden olan etkenler ise şöyledir;

Vajinanın Hijyeni

Kişinin hijyenine dikkat etmemesi vajinada kötü kokuya yol açabilir. Bu durumdan genital bölgeyi bol su ile yıkayarak bu durumdan kurtulabilir.

Vajina Enfeksiyonu ve Vajina Akıntıları

Vajinada oluşan kötü kokunun sebebi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Vajina bakterilerin çoğalmasıyla oluşan enfeksiyonlar da kötü kokuya sebep olur. Bu durumda yapılacak şeylerden en önemlisi uzman doktora gidip detaylı muayene olmak, vajinada kötü kokuya neden olan bakterileri doktorun tavsiye ettiği antibiyotik tedavisi ile kökten yok etmektir.

vajina_kokusu

Vajina Kokusu Nasıl Geçer?

     

Vajina kokusunu yok etmeye yarayan birçok doğal yöntem vardır. Bitkisel tedavi yöntemiyle de bu sorunu ortadan kaldırabiliriz. Vajina kokusu enfeksiyon, bakteri, hijyen eksikliği ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ileri gelir. Enfeksiyondan kaynaklı bir koku yaşanıyorsa vajina bölgesinde kaşıntı, yanma, kızarıklık, tahriş görülür. Şimdi doğal yöntemlerle bu sorunları ortadan nasıl kaldırabiliriz ona bir göz atalım.

Vajina Kokusunu Gidermek İçin Doğal Yöntemler

     Yoğurt; Vajinal kokuyu gidermenin en etkili yöntemlerinden birisi yoğurttur. Vajinal kokunun nedenlerinden olan Kandida enfeksiyonunu iyileştirdiği ve vajinanın ph seviyesini düzenlediği için yoğurt bu açıdan çok faydalıdır ve vajina kokusunu yok eder. Her gün yoğurt tüketmek vajina kokusunu önleme konusunda faydalı olacaktır.

     Elma Sirkesi; Elma sirkesinin antiseptik ve antibakteriyel özelliği olduğu için vajinanın asidik dengesini koruyup oluşan kötü kokuyu gidermeye yardımcı olacaktır. Uygulaması şöyledir;

 • Elma sirkesini sıcak su dolu bir kaba 1 bardak karıştırıp vajinanıza denk gelecek şekilde içine oturup biraz bekleyebilirsiniz.
 • 1 bardak suya 2 yemek kaşığı sirkeyi karıştırıp her gün bu şekilde de tüketebilirsiniz, hızlı bir şekilde sonuç aldığınızı göreceksiniz.

     Beyaz Sirke; Beyaz sirkenin vajinanın ph dengesini düzenleme özelliği olduğu için bununla vajina bölgesini durulayarak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

     Sarımsak; Sarımsak doğal antibiyotik özelliğinden dolayı vajina enfeksiyonlarında ve vajina kokularının tedavisinde kullanabileceğiniz en doğal yöntemlerden biridir. Sarımsağı her gün çiğ olarak yiyerek ya da yemeklere ve salatalara koyarak tüketebilirsiniz.

     Karbonat; Vücuttaki ph seviyesini dengelemek için karbonat en iyi çözümlerden biridir. Ph seviyesini düzenleyen karbonat vajina kokusunu ortadan hızlı bir şekilde kaldıracaktır. İçi su dolu küvete 1 çay bardağı karbonat koyup içine girerek 20 dk karbonatlı suda durduktan sonra sudan çıkarak bir havlu yardımıyla kurulandıktan sonra vajinal koku ortadan kalkacaktır. Bu yöntemle vajinada mantar enfeksiyonunuz varsa oda ortadan kalkacaktır.

     Meyve; C vitamini içeren meyveler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Narenciye meyveler vücuttaki enfeksiyonlarla savaşıp vajinal kokuyu yok eder. Örneğin portakal, greyfurt, ananas, limon, üzüm gibi meyveler tüketerek vücudu daha güçlü tutabilir, vajinal kokudan kurtulabilirsiniz.

     Çemen Otu; Çemen düzenli olarak kullanıldığında vücuttaki hormonları dengelemeye, düzenli adet görmeye yardımcı olur. vajinal kokuyu azalttığı gibi vücut sisteminizi de sağlıklı tutar.1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı çemen tohumu koyularak demlemeye bırakılır. Aç karnına günde 2 defa olmak üzere kullanılır. Çemen otu ishal yapabilir bu nedenle önce deneyin yan etkisi olmazsa kullanmaya devam edin.

Vajinadan Gaz Çıkma Problemi

Doğum sonrasında kadınlarda vajina kaslarının gevşemesinden kaynaklanan bir durumdur. Normal doğum, sezeryan doğum ve hiç doğum yapmamış kişilerde de bu durum görülebilir. Bu durum kişinin istemi dışında gevşemiş olan vajina kaslarından içeri hava girip kişinin isteği dışında meydana gelen bir durumdur.oturur vaziyetteyken bile bu problem yaşanabilir.

Vajinadan Gaz Çıkma Problemi Neden Oluşur?

İdrar kaçırma, rahim sarkması, idrar kesesi sarkması, iri bebek doğurma, zor doğumlarda vajinaya atılan kesiğin iyi dikilememesi vajinada genişleme yapabilir. Vajinadan gelen ses İlişki esnasında oluşan bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında vajina penisi iyi kavrayamayabilir. Bu durumda vajinada sulanmaya engel olduğu gibi cinsel ilişkide problemler ortaya çıkar. Bu durumda da çiftlerin cinsel ilişki sırasında haz alması düşecektir. Vajinadan Gaz Çıkması Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir. Normal gaz çıkartmayla vajinal gaz çıkartma aynı değildir. Vajinal gaz çıkarma normal gaz çıkarmayla aynı sesi çıkartır. Vajinanın gaz çıkarması ciddi sorunların belirtisi de olabilir.

Vajinadan Gaz Çıkma Problemi Nasıl Geçer?

Bu durumdan kurtulmak için en kolay yöntem yere çömelerek gaz çıkışını sağlamaktır. Vajinal gazla beraber pelvik, ağrı, kas kasılmaları ve şiddetli ağrılarınız varsa bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Vajina Kaşıntısı Nedir?

Vajina kaşıntısı her 4 kadından 3 nün yaşadığı ağrılı ve acılı bir durumdur. Genital bölge kaşıntısının birçok sebebi vardır. Genital bölge kaşıntısı tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Alerjik ve kimyasal madde kullanımı sonucunda veya menepoz döneminde ortaya çıkan semptomlardır.

 

Vajina Kaşıntısına Sebep Olan Kimyasallar;

 • Pedler
 • Kokulu tuvalet kâğıtları
 • Merhemler
 • İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlıkları
 • Vajinal spreyler
 • Deterjanlar
 • Yumuşatıcılar
 • Mantar enfeksiyonları

Vajina Kaşıntısı Tedavisi

Doktor muayenesi olduktan sonra size tedavi seçenekleri tavsiye edilecektir. Krem, merhem, hap olarak çeşitli şekillerde olabilir. Bunlar ağız yoluyla alınan antibiyotik haplar veya vajinaya koyduğunuz fitil ya da krem şeklinde olabilir. Kullanılan ilaçların düzenli olarak devam edilmesi halinde şikayetlerinizin de düzenli olarak iyileştiğini göreceksiniz. Tedavi sürecince ilaçları düzgün kullanmanız ve cinsel ilişkiye girmemenizde fayda vardır. Menopoz dönemindeki kaşıntılar ise östrojen kremleri, tabletler ve vajinal halka parçası ile tedavi edilebilir.

 

Vajinada Mantar Problemi

Vajina mantarının birçok sebebi vardır. Bunların en başında Candida albicans denen bir maya hücresidir. Hamileler, çok antibiyotik kullananlar, diyabet hastaları, aşırı kilo, doğum kontrol hapları, vajinal duş alanlarda, zayıf bağışıklık sistemi vajinal mantar hastalığı sık görülmektedir.

Mantar Belirtileri

 • Vajinada kaşıntı
 • Vajinada şişme ve kızarıklık
 • Cinsel ilişki esnasında ve idrar yaparken yanma veya ağrı
 • Yoğun vajinal akıntı (gri ve beyazımsı ) bir çok kişi bu akıntının peynirimsi şekilde olduğunu söyler

Mantar Tedavisi

Tedavinin şekli doktorunuz tarafından belirlenir. Ağız yoluyla alınan tabletler, vajinal kremler veya fitil şeklindedir. Sürekli tekrarlayan mantar enfeksiyonunuz varsa bağışıklık sisteminizin incelenmesinde fayda vardır.

Vajinada_mantar

Mantar Enfeksiyonunu Önlemek İçin Doğal Yöntemler;

 • Bol yoğurt yiyin
 • Aşırı antibiyotik kullanımından kaçının
 • Bol taze meyve sebze tüketin
 • Vajina temizliğine dikkat edin
 • Pedlerinizi sık değiştirin
 • Kimyasal maddelerden ve vajinal deodorantlardan uzak durun
 • Vajina temizliğini yaparken önden arkaya doğru yapın
 • İç çamaşırlarınızın pamuklu olmasına özen gösterin
 • Islak mayonuzu değiştirin

 

Mantar hastalığı nemli ortamlarda yayılır. Genital bölgenin temizliği yapıldıktan sonra mutlaka kuruttuğunuzdan emin olun. Genital bölgenin temizliğine özen gösterilmesi vajina veya başka yerlerde enfeksiyon çıkmasını engeller. Cinsel ilişki sonrasında genital bölgeyi bol su ile yıkayın. İlişki esnasında prezervatif kullanın sizin ya da partnerinizin enfeksiyonu varsa cinsel ilişkiden kaçının.

Bu yazı 488 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak