Tüy Dökücü Kremler Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Yapısında bulunan maddeler ile deri üzerinde bulunan kıl proteinleri yok ederek tüylerin dökülmesini sağlayan kremlere tüy dökücü kremler denir. Tüy dökücü kremler, kozmetik piyasasında depilatör olarak adlandırılırlar. Tüy dökücü kremlerin genel özellikleri ise;

 • Tüy dökücü kremler deriye nüfuz ettiği zaman, deri üzerinde bulunan tüylerin köklerine iner ve o bölgedeki proteinlerin parçalanmasını sağlar.
 • Epilasyon yapma durumu olmayan ağdanın verdiği acıdan uzak duranların tüylerden kurtulmalarında ilk tercih yöntem, tüy dökücü kremlerdir.
 • Bu kremler losyon formunda olabileceği, köpük formunda da piyasa da görülebilir.
 • Bölgesel olarak özel üretilen bazı tüy dökücü kremler yüz bölgesinde ki tüyler için üretilmiştir.

Tüy dökücü Kremler Nasıl Kullanılır?

Tüy Dökücü Kremler Nasıl Kullanılır ?

Tüy dökücü kremlerin en büyük artısı kullanımındaki çabukluk ve pratikliktir, bu kremler deriye hızlı bir şekilde nüfuz eder.

 • Tüy dökücü kremler banyo sırasında veya banyodan hemen sonra kullanılması gereken kremlerdir, bunun nedeni banyo ile yumuşayan tüy diplerinin, çıkmaya elverişli hale gelmeleridir.
 • Tüy dökücü krem ile dökülen tüyler, tüy dökücü krem kutusunda bulunan kazıyıcı ile kazılarak tüyler çıkarılır.
 • Tüy dökücü krem uygulamasından önce herhangi bir peeling, maske vb. uygulamalar tüy dökücü kremin tahriş özelliğini artırır.

Tüy Dökücü Kremin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Tüy dökücü kremler, vücutta istenmeyen tüyleri uzaklaştırmakta kullanılan kozmetik bir üründür.  Yapılarındaki maddelerle tüylerin deri üzerinden hızlı şekilde atılmasını sağlarlar.

 • Tüy dökücü kremler deri üzerindeki ölü deri hücrelerini uzaklaştırarak cilt gözeneklerinin açılmasını sağlarlar,
 • Tüy dökücü kremler deride ölü hücreleri uzaklaştırıp pürüzsüz bir cilt yapısı oluşturduğu için tedavi amacıyla da kullanılabilir,
 • Tüy dökücü kremler deri altına nüfuz eder, bu nedenle deri altında meydana gelen kıl dönmesi tedavilerinde kullanılabilen kozmetik ürünlerden biridir.

Tüy Dökücü Kremlerin Faydaları Nelerdir?

Tüy dökücü kremler, pratiklik, çabukluk olarak ağda ve diğer yöntemlerden daha kullanışlıdır.

 • Tüy dökücü kremler, deride ki tüyleri pratik ve hızlı şekilde yok ederler,
 • Tüy dökücü kremler maliyeti en ucuz tüylerden kurtulma yöntemidir,
 • Tüy dökücü kremlerin bir başka avantajı da kıl dönmesine neden olmazlar,
 • Tüy dökücü kremlerin yapısında bulunan nemlendirici uygulama sonrası ciltte yumuşaklık kazandırır,
 • Ölü hücreler tüy dökücü krem uygulamasından sonra deri üzerinden atılır,
 • Tüy dökücü kremlerin geniş bir kullanım alanı vardır, yüz bölgesi ve diğer özel bölgeler için üretilen krem çeşitleri mevcuttur.

Tüy Dökücü Kremlerin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüy Dokucu Krem Zararları

Tüy dökücü krem zararları arasında,

 • Deride yanma,
 • Deride kızarıklık, tahriş,
 • Hassas derilerde alerjik reaksiyonlar,
 • Yaralı deride aşırı yanma hissi.

Tüy Dökücü Kremler Nereden Alınır?

En İyi Tüy Dökücü Krem

Tüy dökücü kremler, eczanelerden, kozmetik ürünler satan mağazalardan, internet mağazalarından temin edilebileceği gibi büyük market zincirlerinden de satın alınabilir.

Tüy Dökücü Kremlerin Fiyatları Nekadardır?

Tüy dökücü kremler markadan özelliklere göre raflarda farklı fiyatlara göre satışa sunulmaktadır. Bu tip kremler 5 TL ile 50 TL arasında değişebilen fiyatlara sahiptir.

Ev Yapımı Tüy Dökücü Doğal Kremler Nelerdir?

Piyasada satışa sunulan tüy dökücü kremler, deride protein yapısını hasara uğratabilmektedir, bu kremler deri yapısında alerjiye yol açabildiği gibi, kalıcı hasar meydana getirebilmektedir.Ayrıca tüy dökücü kremler uygulama alanında zamanla siyahlaştırıcı etkiler yaratabilmektedir tüm bu sebeplerden dolayı evde yapılabilecek doğal bir tüy dökücü krem, bütün bu negatif durumların önüne geçebilecektir.

 • 1 adet orta boy limon ile 2 çay kaşığı tuzdan oluşan malzemeleri temin ettikten sonra, limonunun suyu bir kâsede iyice sıkılır, ardından 10 dakika bekletilen limon suyuna tuz ilave edilir, ardından iyice karıştırılır. Bu karışım uygulanacak tüy bölgesine yavaşça nüfuz ettirilir. Nüfuz ettirilen bu karışım iki saate yakın uygulama bölgesinde bırakılarak, tüy köklerine ulaşması hedeflenir. Tüy köklerine nüfuz ettirilen bu karışım on günde bir uygulanır, düzenli uygulamalar sonunda tüylerin deri üzerinde seyrelmesi gözlenebilecektir.
 • Her evde kolay bulunan malzemeler yapılabilecek bir diğer tüy dökücü karışım ise, yumurta akı, mısır unu, çay şekeri ile yapılabilir. Bu malzemeler, deri üzerindeki doğal yapıyı tahrip etmeden, istenmeyen tüyleri zayıflatacak zamanla azaltacaktır. Yapılışı da malzemelerin temini kadar kolay bu karışım, yumurta akı bir kâseye alınır, içine mısır unu ve toz şeker katılır, karışım birbiriyle bütünleşene kadar karıştırılır. Bu karışım tüy bölgesine parmak uçlarıyla masaj şeklinde uygulanır. Uygulanan karışımın kuruması beklenir, zamanla yumurta akının kurudukça deriyi gerdiği gözlemlenebilir. Gerginlik maksimum safhaya geldiği zaman, uygulama bölgesi ılık bir su ile durulanır. Bu karışımı haftada üç kere uygulamak, istenmeyen tüylerden kurtulmayıkolaylaştıracaktır.
 • Genellikle yüz bölgesi dışarının gözüne çarpan ilk bölge olduğu için çok hassas bir bölgedir, bu bölgede yer alan tüyler bakımsız bir görünüm oluşturabilir. Bu bölgeye uygulanacak bir doğal tüy dökücü karışım yüz bölgesinde alerji yaratmaması açısından iyi seçilmelidir, daha önce alerji yarattığını bildiğiniz süt ve zerdeçal oluşan karışımı uygulamamanız gerekmektedir. Yüz bölgesi tüy tedavisinde kullanılacak malzemeler,  2 yemek kaşığı süt ile 10 gr zerdeçal. Zerdeçalın toz şeklinde olması kullanım açısından daha uygundur. Zerdeçal ile süt bir kapta karıştırılır. Karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırma işlemine devam edilmeli. Ardından macun kıvamına gelen bu karışım, uygulama bölgesine sürülür. Yaklaşık olarak yarım saat yüzde bekletilen bu karışım, yüzde bulunan tüy köklerinde zayıflamayı sağlar, zamanla tüy köklerinin kendiliğinden yok olduğunu gözlemleyeceksiniz. Bu karışımı haftanın üç günü yapmak yeterlidir.

Doğal Tüy Dökücü Karışımların Olumlu – Olumsuz Yanları Nelerdir?

Doğal tüy dökücü kremlerin yan etkisi yoktur, yalnız etkinlik konusunda kimyasal kremlere göre daha az etkilidirler,

Doğal tüy dökücüler, kimyasal tüy dökücülere göre daha az alerjen içerir. Ancak bazı kalın tüy köklerini azalmaya veya yok etmeye doğal tüy dökücüler, kimyasal tüy dökücü kremlere göre yetersiz kalmaktadır, vücuda uygulanacak tüy dökücü uygulaması vücut özellikleri, yapısı göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Tüy Dökücü Krem Kullananlar

Tüy dökücü krem kullananlar arasında memnun olanlar da vardır olmayanlar da vardır.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -