Travazol Krem

Travazol krem
Paylaş
 

Travazol Krem

Travazol krem, doktorların en çok reçete ettiği ve halk dilinde inatçı kaşıntı olarak tabir ettiğimiz egzema hastalığının bir numaralı ilacıdır. Çeşitli mantar ve mayaların neden olduğu bu tür enfeksiyonlarda, engellenemeyen kaşıntı ve yanmanın yanı sıra kızarıklık ve tahrişe bağlı yara oluşumları da şikâyetlere eşlik eder.

Travazol deri merhemi işte tam bu sırada gösterdiği başarılı tedavi etkisiyle; özellikle el ve ayak parmaklarınızın arasında, kasık ve genital bölgelerinizde meydana gelen, zaman zaman herkesi zor durumda bırakan ve oldukça sinir bozucu durumlarda imdadınıza yetişen bir ilaçtır.

Travazol krem bileşimi İzokonazol nitrat ve diflukortolon valerat etkin maddelerini içerir. Eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz Travazol krem, ambalajında 15 gramlık tüplerde kullanımınıza sunulmuştur.

Travazol Krem Nasıl Etki Eder?

İzokonazol nitrat deri üzerinde yüzeysel olarak meydana gelen mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca dermofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara ve küflere ve bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyon oluşumlarında; yine bulaşıcı bir cilt hastalığı olan kahverengi ya da kırmızı lekelerle bilinen Eriythrasma’ya sebep olan organizmalar da dahil olmak üzere birçok mikrop üzerinde oldukça etkilidir.

Diflukortolon valerat, derideki enfeksiyon, yara ya da iltihabi durumlarda ve alerjik reaksiyonlar sonucu oluşan kaşıntı, yanma, sızı ve kızarıklık şikâyetlerinizi ortadan kaldırır.

Travazol Krem Ne İşe Yarar?

Travazol krem ne işe yarar? Merak edenleriniz için ve henüz kullanmaya başlayacaklar için derlediğim gerekli bilgileri ayrıntılı olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Vücudunuzun herhangi bir yerinde, cilt yüzeylerinde ve hassas bölgelerinizde meydana gelen, çeşitli bakteri ve mikropların yol açtığı;

 • Egzema,
 • Mayasıl,
 • Mantar,
 • Kaşıntı,
 • Kızarıklık,
 • Yara,
 • Tahriş,
 • Pişik,
 • Sivilce,

Yukarıda belirttiğimiz şikâyetlerinizin tedavisi için rahatlıkla kullanabileceğiniz ve iyileştirici performansı kanıtlanmış bir ilaçtır.

Travazol Krem Nerelerde Kullanılır?

 • Yüzünüzde veya derinizin çeşitli yerlerinde meydana gelen iltihaplı sivilcelerde,
 • El ve ayak parmakları arasında oluşan kaşıntı, kızarıklık, tahriş, enfeksiyon tarzı yara durumlarında,
 • Genital bölgeniz ve kasık bölgeniz de dahil olmak üzere; kaşıntı, kızarıklık, pişik, tahriş ve iltihabi yara oluşumlarında,
 • Maya, mantar ve küf gibi bakteri ve çeşitli mikropların vücudunuzda sebep olduğu enfeksiyon öncesi kaşıntı, yanma, sızı, kızarıklık, pişik (göz, ağız, burun, genital bölge içi hariç) ile enfeksiyon oluşumu sonrası tahriş, yara durumları Travazol krem etki alanları içerisinde yer alır ve tedavi amaçlı olarak kullanılır.

Travazol Krem Faydaları Nelerdir?

Travazol krem kullananların yorumlarını incelediğimizde ilacın kaşıntı, sızı üzerindeki etkisini çok kısa sürede gösterdiğini ve 2 hafta gibi bir sürede tahriş, pişik, yara şikâyetlerinden tamamen kurtulduklarını biliyoruz.

Travazol krem kullananlar için öneriler:

 • Travazol krem kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalı ve uygulanacak dozun ayarlaması da yine uzmanınız tarafından yapılmalıdır,
 • İlacın etkisini artırmak için hijyen kurallarına uymanız büyük önem taşır, problemli deriyi tedavi ederken sabunla nazikçe temizleyerek bol su ile durulamalısınız,
 • Çamaşırlarınızı (atlet, kilot, çorap vb. gibi) günlük olarak değiştirmelisiniz,
 • Özellikle sentetik, lycra, naylon, saten tarzı çamaşırlar yerine pamuklu dokuma, iplik ve antibakteriyel olanlarını tercih etmelisiniz,
 • Ayrıca günlü olarak kullandığınız el bezi, yüz bezi ve havlu gibi şahsi eşyalarınız ayırmalı ve pamuklu olanlarını tercih etmeniz gerekir,
 • Tedavi sonrasında ise aynı hijyen alışkanlığını devam ettirmeniz, enfeksiyonların yenileme riskini ve yenilerine yakalanma problemini ortadan kaldıracaktır.

Travazol Krem Nasıl Kullanılır?

Travazol Krem Kullananlar

Hastalıklı deri bölgenize haricen olarak süreceğiniz bu merhemi mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda sürünüz. Travazol krem prospektüsü incelendiğinde önerilen kullanım şekli, sabah ve akşam olmak üzere sorunlu bölge üzerine, günde 2 sefer defa ince bir tabaka halinde ve temizlenmiş cilde uygulanması yeterlidir. Eğer ayak parmaklarınızın arasında kullanacaksanız, gazlı beze sürerek uygulamanız ilacın etkisini artıracaktır. İyileşme tamamlandıktan sonra tedaviyi yarıda kesmeden 2 hafta daha devam ettirmeniz, ilacın kullanım tavsiyeleri arasındadır. Travazol krem prospektüsünde, Travazol krem nasıl kullanılır sorusunun cevabını daha detaylı görebilirsiniz.

Travazol Krem Hamilelikte Kullanımı:

Anne adaylarına hamileliğin özellikle ilk 3 ayında Kortikosteroid içeren ilaçların kullanılması önerilmez. Bu durumda mutlaka doktorunuza danışınız.

Travazol Krem Emzirme Döneminde Kullanımı:

Annelerin özellikle laktasyon döneminde göğüs bölgesine Travazol deri merhemi uygulamaması gerekir. Diğer bölgelere uygulamanın gerekliliğine ve uygulama metoduna en doğru kararı doktorunuz verecektir.

Travazol Krem Çocuklarda Kullanımı:

Travazol krem uygulaması çeşitli yaş grubundaki çocuklara göre farklılık göstereceğinden ve yan etkilerinin artması ayrıca istenmeyen durumların önlemi açısından uzman doktor tavsiyesi mühimdir.

Travazol Krem Özel Durumlarda Kullanımı:

Karaciğer ve Böbrek Yetmezliği gibi kronik hastalıkların söz konusu olduğu durumlarda; Topikal Kortikosteroidlerin istenmeyen yan etkileri mevcut olduğundan kullanılması sakıncalıdır.

Travazol Krem Yüze Sürülür mü?

Travazol krem yüze sürülür mü? sorusunun cevabı sürülebilirdir. Fakat hassas ciltlerde doktora başvurulması önerilir.

Travazol krem KESİNLİKLE kullanılmaması gereken durumlar nelerdir?

 • İlacın içeriğindeki etken maddelerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa,
 • Tüberkiloz, frengi, suçiçeği gibi virüsün neden olduğu hastalıklarında,
 • Ağız çevresinde dermatit oluşumunda,
 • Aşı sonrası meydana gelen enfeksiyonlarda.

Travazol Krem Yan Etkileri?

Bazı deri hastalıkları geniş yüzeylere yayılma eğiliminde olduğu için tedavi süresi de uzayabilir. Dolayısıyla geniş bölgelere haricen uygulanan ve 4 haftayı aşan tedavi sürelerinde Kortekosteroid muhteva eden Travazol krem yan etkileri şunlardır: deride incelme sorunu, kılcal damarlarda genişleme, deride şerit benzeri iz ve leke oluşumu, sivilce oluşumları ve beklenmeyen sistemik etkiler görülebilir. Bağışıklık sistemi bozuklukları (seyrek olarak) Alerjik dermatit görülebilir, Çeşitli deri ve deri altı doku bozuklukları (seyrek olarak) Kıl kökü iltihabı, deride kıllanma, ağız çevresinde iltihaplı reaksiyonlar, deride renk değişimi, kaşıntı, kızarıklık, yanma, tahriş, kuruluk, deri yapısında hassasiyet ve yumuşama, deride iltihaplı baloncuk oluşumu ve isilik gibi yan etkiler meydana gelebilir. Hafif olarak görülebilen bu etkiler tedavinin sona ermesi ile yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Bu yazı 1039 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak