Tırnak Batması

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Özellikle ayak başparmağında meydana gelen tırnak batması birçok insanın kâbusu olmuştur. Tırnak batması sonucunda ayaklarda şişlik, yürüyememe, ayağa basamama gibi birçok problemler meydana gelir.

Tırnak batması sorunu ile karşı karşıya kalan kimseler, günlük hayatlarında ve iş yaşamlarında sürekli zorluk çeker, özellikle ayaktan yapılan işlerde tırnak batması sorunu yaşayan kimseler işlerinde aksamalar meydana gelir. Bu gibi hastalıklar için acilen tedavi gerekir ama tırnak batmasının tedavisi tırnak çekmesidir. Çekilen tırnak büyük ihtimalle düzelmiş ve onarılmış bir şekilde çıkmak yerine yine batma ve bozukluklar ile çıkacaktır.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması ağrılı ve iltihaplı bir şekilde kendini gösterebilir. Tırnak batmasının nedenleri arasında;

  • Tırnağı sert bir zemine vurmak,
  • Kalıtsal hastalıklar,
  • Şeker hastalıkları,
  • Tırnak mantarları,
  • Yanlış tırnak kesimi,
  • Tırnağın üzerine sert bir cismin düşmesi gibi nedenlerden dolayı kişilerde tırnak batması oluşabilir.

Tırnak batması gibi durumlar için evde kendinizin yapabileceği pek çok uygulama vardır. Eğer ilerlemiş bir batık varsa bunun için kesinlikle cerrahi bir operasyon gereklidir. Evde uygulayabileceğiniz bitkisel ürünler ile tırnak batmasının büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz.

Tırnak batması genelde, tırnağın parmağın içine dönük şekilde uzamasına denir ve en büyük belirtisi, parmak ucunda oluşan ağrı ve şişliklerdir. İlerlemiş durumlarda iltihap görülebilir bu da sağlığınızı ve günlük yaşamınızı büyük oranda olumsuz etkiler.

Tırnak batmasının erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha fazladır ve genelde 30 – 35 yaşlarında daha fazla rastlanır.

Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?

Tırnak eğer uzaması için kendine uygun ortam bulamazsa deri altında ilerler ve kendine alan açar. Bu durumda da enfeksiyon lu deri altı iltihapları meydana gelir ve kişileri aşırı derecede rahatsız eder. Başlıca tırnak batması nedenlerini yazımda inceleyip bu nedenlere dikkat edebilirsiniz.

Ayağı Sıkan Ayakkabılar

Ayağı sıkan ayakkabılar, tırnak batmasında görülen en büyük nedenler arasında yer alır. Bunun için ayağa tam olan ve kaliteli malzemelerden üretilen ayakkabıları tercih etmede büyük fayda vardır. Kaçınmanız gereken ayakkabı türleri ise; uzun ve sivri burunlu ayakkabılar, numarası küçük gelen ayakkabılar, ön tarafı rahatsız eden ayakkabılar. Bu nedenler mutlaka göz önüne alınmalı ve ayağınıza en uygun ayakkabılar tercih edilmelidir.

Yanlış Tırnak Şekilleri

yanlış tırnak kesimi

Yanlış tırnak kesme batıkların en büyük nedenleri arasında yer alır. Tırnağın çok kısa kesilmesi gömülmelere neden olur, yine tırnağın sivri kesilmesi tırnak batmalarına nende olur bu nedenle tırnaklar çok uzun kesilmemeli ve oval bir şekilde kesilmelidir. Bununla beraber pedikür işleminin düzgün ve uzman kişilerce yapılması şarttır. Pedikürde kullanılan malzemelerin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Tırnakta Oluşan Yaralanmalar Ve Zedelenmeler

Tırnakta oluşan yaralanmalar ve zedelenmeler tırnağın uzama yönünü değiştirebilir ya da şeklinin bozulmasına neden olabilir. Buda büyük oranda rahatsız edici tırnak batmalarına neden olur. Tırnakta yaşanan batmaların önüne geçmek için zedelenme durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Tırnak Batmalarında İlerleme Nasıl Meydana Gelir?

Tırnak batmalarındaki ilk evrede sadece kızarıklık ve hafif acılar görülebilir eğer gerekli tedavi uygulanmazsa tırnakta, enfeksiyonlar meydana gelecek ve tırnak deriye doğru fazla uzayacaktır. İltihaplanmaların akabinde ağrı ve acıların şiddeti artacaktır. Bu nedenle ilk evrede oluşan batmaların anında önüne geçilmesi gerekir.

Tırnak Batması Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Tırnak batmasına evde uygulanabilecek yöntemler hayli fazladır. Bu yöntemleri uygulayarak tırnak batması şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Öncelikle ayaklarınızı günde 3 ya da 4 kez sıcak suda bekletmeniz gerekir böylece tırnak yumuşayacak ve daha rahat kesebilecek siniz.

Tırnak batması olduğu zaman mutlaka evde bulunan yeşil kalıp sabunlarla batmanın olduğu bölgeyi iyice temizleyin, bu işlem ile beraber enfeksiyon gibi etmenler ortadan kalkacaktır.

Ayağınızı rahatsız eden ayakkabılardan uzak durmanız gerekir. Kalitesiz ve sert ayakkabılar yerine daha çok sandalet ve daha rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle yaz günlerinde terlik tercih edebilirsiniz. Kesinlikle uzun ve sivri burunlu ayakkabılardan kaçınmanız gerekir.

tırnağın altına pamuk koyma

Evde tedavinin en önemli kısmı ise, tırnak ile deri arasına bir pamuk yerleştirmektir. Bu işlem acı verse de tırnak batmalarının önüne geçen en önemli yoldur. Pamuğa bir miktar batikon damlatabilirsiniz.

Tuzlu suyun içerisine bir miktar yumuşatıcı katın ve ayaklarınızı bu su içerisinde yaklaşık 20 dakika bekletin ve batık olan tırnağı bir cımbız yardımı ile çıkarmaya çalışın ve antibiyotik kremler sürün. Eğer bu işlemlerden bir sonuç alamıyorsanız o halde mutlaka doktora başvurmanızda fayda olacaktır.

Bitkisel Ürünlerle Evde Tırnak Batma Tedavisi

Elma sirkesi ile Tırnak Batması Tedavisi; Elma sirkesi asidik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle batmanın olacağı alanda bakterileri öldürecektir. Ve yine batma yaşanan bölgede yumuşamaya neden olur ve tırnağın kesilmesi daha kolay olur. Sirkeyi uygulamak için, bir miktar suyun içine bir miktar sirke karıştırın ve ayağınızı bu su içinde yaklaşık 15 dakika kadar bekletin bu uygulamayı günde 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Zerdeçallı Karışım ile Tırnak Batması Tedavisi; Zerdeçal suda bir miktar kaynatılır ve tırnak batığı olan ayak bu su içerisinde 15 – 20 dakika bekletilir. Akabinde viks sürülerek tırnağın rahatlaması sağlanır.

Çay ağacı özü yağı  ile Tırnak Batması Tedavisi antibiyotik ve mantar önleyici yapıya sahip olduğu için etkili bitkisel tedavi yöntemidir.

Sarımsak ile Tırnak Batması Tedavisi; birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi tırnak batması için tedavi yöntemlerinden biridir.

Bal  ile Tırnak Batması Tedavisi; insan cildini enfeksiyondan koruyan özelliğe sahip bir doğa harikasıdır. Tedavi yöntemlerinden biri de tırnak batması olan yere bal sürülmesidir.

Epsom tuzu  ile Tırnak Batması Tedavisi; en sık tercih edilen tedavi yöntemidir. Mantar ve enfeksiyon önleyici olarak önemli bir tedavi yöntemidir.

Aynısefa çiçeği özü  ile Tırnak Batması Tedavisi; antioksidan ve mantar önleyici olarak önemli bir etkiye sahiptir ve tırnak batmasında tedavi olarak kullanılır.

Tırnak Batması Ameliyatı

tırnak batması ameliyetı

Tırnak batması çok ilerlerse mutlaka bir tırnak batması ameliyatı olunması gerekir. Ameliyat aşamasında ise batığın derecesi belirlenir ve lokal anestezi ile batık çıkarılır. Tırnak batığı ameliyatı sonrasında ise batık olan parmakta ilgili ilaçlarla tedavi devam edilir. Tırnak batığı ameliyatı sonrasında tedavi düzenli şekilde yapılmasa batığın tekrarlanma oranı yüksek olacaktır.

Tırnak batması hakkında merak edilen sorulara cevap veriyorum. Sizde merak ettiğiniz soruları yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.

Tırnak Batması İçin Hangi Kremler Kullanılır

oldukça etkili kremlerden bazılarıdır.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -