Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

siyah nokta temizleme
Paylaş
 

Siyah noktalar, üst cilt tabakasının üstünde yer alan yağ tabakası ile deri üzerindeki toz ve kirlerin birleşmesiyle oluşur, sivilce oluşumunun ilk evresidir, siyah nokta problemi en sık karşılaşılan bir cilt sorunudur.

 • Siyah noktalar genellikle ergenlik çağındaki gençlerde yoğun olarak gözlemlenebilirken, ergenlik sonrası dönemlerde de sık rastlanan bir sorundur. Siyah noktaların bir diğer adı komedondur, komedonlar, cilt gözeneklerini tıkarlar.
 • Siyah noktalar yağlı ciltlerde sıkça rastlanan bir durumdur.
 • Sebum, yağ bezlerinin nem dengesini sağlamak için salgıladığı, bir maddedir, bu madde siyah nokta oluşumunda kilit rol oynar.
 • Basit siyah noktalar, tedavi edilmeden ya da herhangi bir kozmetik ürüne ihtiyaç duyulmadan yok olabilir, ancak genelde siyah nokta sorunu tedavi gerektiren bir durumdur.

Siyah Nokta Tedavileri Nelerdir?

Siyah Nokta Temizleme Ürünleri

Siyah noktalar genellikle doğal yöntemlerle giderilen, ancak bazı durumlarda medikal tedavi gerektiren bir cilt sorunudur. Dermatologların uyguladığı medikal tedavi yöntemlerinden biri komedon temizliğidir, kesin sonuç alınabilen bu tedavi şeklinde, cilt üzerinde bulunan komedonlar, enjektör iğnesi yardımıyla deşilir, altında bulunan yağ tabakası steril aletler yardımıyla temizlenir, bu işlem tamamen doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

 • Siyah nokta tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemi medikal haplar ve kremlerdir. Bu kremler ve haplar, doktor isteği ve reçete ile satılır. Bu tedavi yönteminin tercih edilmesinde ki ölçüt siyah noktaların ileri düzeyde ilerlemiş olmasından kaynaklıdır. İleri derecede ilerlemiş siyah noktalar, iltihaplanır ve ağrılı sivilcelere neden olurlar bu gibi durumlarda medikal ilaç tedavisine başvurmakta yarar vardır.
 • Doğal yöntemlerle siyah nokta tedavisi tercih edilecekse, bilinen kaliteli doğal maskeler tercih edilmelidir. Zira piyasada bir hayli fazlaca, bu soruna kesin çözüm getirdiğini iddia eden kürler ve maskeler mevcuttur, bu maske ve kürlerin birçoğu ticari amaçla üretilmiş, siyah nokta ve akne tedavisinde kötü sonuçlara yol açabilecek, bilinçsiz tüketilmemesi gereken ürünlerdir.
 • Siyah nokta oluşumunda atılması gereken ilk adım uzman bir dermatologa muayene olup görüşünü almaktır, bundan sonraki adım cilt tipini tespit etmek ve cilt tedavisinde kullanılabilecek yöntemleri belirlemektir. Cilt tedavisine başlamadan önce seçili tedavinin ciltte yan etki yaratma olasılığı, alerji gibi cilt sorunlarına yol açma durumu iyice değerlendirme konusu yapılmalıdır.

Siyah Nokta Ve Akne Tedavilerinde Kullanılan Maskeler,  Kürler

Siyah Nokta Maskesinin Evde Kullanımı

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır ?

Siyah nokta ve sivilce oluşumunu azalttığı veya engellediği bilinen kozmetik ürünlerin var olduğu bilinmektedir, bunlardan bazıları tanınınmış markaların ürettiği jel şeklindeki kremlerdir, eğer tercihiniz bu krem ve jel tedavisi ise  bir dermatologdan görüş  almakta fayda vardır. Siyah nokta tedavisinde kullanılacak yöntemlerden biride maske tedavisidir, bu maskeler doğal ev maskeleri olabileceği gibi kozmetik ürün de olabilirleler, en bilindik maskeler  kil maskesi, bal ve süt özüyle yapılmış maskeler, çilek, ananas, portakal gibi meyvelerin özüyle yapılan temizleme maskeleri

Evde Yapılabilecek Siyah Nokta Kürleri Nelerdir?

Evde Siyah Nokta Temizleme

Siyah Nokta Temizleme Ürünleri

Kil maskesi evde yapılabilecek bir siyah nokta maskesidir, kil yapısında bulunan zengin mineraller cildin ihtiyaç duyduğu minerallerdir. Ayrıca kil siyah nokta oluşumunda etkili bazı bakterileri ciltten uzaklaştırır, cilde bir ferahlık hissi kazandırır.

 • Kil maskesi yapılırken eğer cilt yapısı aşırı yağlıysa yeşil kil tercih etmek daha uygun olacaktır. Kil maskesi uygulanırken dikkat edilmesi gereken nokta ayda bir kere uygulanmasıdır aksi halde ciltte kurumaya ve soyulmaya neden olabilir.
 • Bir kaşık kile az miktarda suyu hafifçe karıştırın. Karışım krem kıvamında alınca su verme işlemine son verin oluşan bu krem, kıvamındaki kili göz çevresi hariç yüze masaj şeklinde uygulayın. Uyguladığınız bu maskeyi 15 dakika yüzünüzde kurutun, bundan sonra yüzünüzü ılık bir suyla durulayıp, cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.
 • Siyah nokta tedavisinde kullanılabilecek ev yapımı bir diğer maske bal ve süt maskesidir, bal ve süt içeriğindeki yüksek besin değeri, peeling özelliği ciltte siyah nokta oluşumunu büyük bir oranda azaltacaktır. Evde pratik bir şekilde yapılabilecek bu maske için, 1 yemek kaşı bal ile 2 yemek kaşığı sütü karıştırıp hafif ateşte 1 dakika ısıtın. Isıtma işlemi sona erdikten sonra, soğuyan bu karışımı yüz bölgesinde uygulayın. Uygulama yapılan bölgelere pamuk yardımıyla hava almasını engelleyin, maske yaklaşık olarak 20 dakika sonra kuruyacaktır, kuruyan maskeyi pamuk yardımıyla çıkarın ve yüzü ılık su ile durulayın.

 

Siyah Nokta Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Siyah nokta tedavisinde kullanılan tıbbı krem ve ilaçların yan etki özelliklerini ilaç açıklamalarından öğrenilmesi yan etki riskini azaltır, bu ilaçlar kullanılması mutlaka doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Tıbbı ilaçların doktor gözetiminde yapılması, cilt tipine uygun ilaç maskelerin kullanılması yan etkileri azaltır. Bütün bunlara rağmen;

 • Ciltte yanma,
 • Kızarıklık,
 • Aşırı kaşınma,
 • Kuruluk gibi yan etkiler görülebilir, bu yan etkiler özellikle hassas ciltlerde meydana gelir. Bu durumlarda siyah nokta tedavisinederhal son vermek ve uzman bir cilt doktoruna başvurmak gerekir.

Siyah Nokta Tedavisinde Kullanılan Ürünler Nereden Alınır?

Siyah nokta tedavisinde kullanılan ilaçlar, maskeler, peelingler piyasada bulunabildiği gibi internet, mağaza, market gibi yerlerde de bulunabilmektedir ancak,

 • Siyah nokta tedavisinde kullanılan medikal ilaçlar mutlak suretle yetkili eczanelerden alınır
 • Siyah nokta tedavisinde kullanılan envai türde maske, peeling uygulamaları, kozmetik jel ve kremler ise tanınmış marketlerden, kozmetik mağazalardan, internet mağazalarından alınmalıdır, ancak bu doğal olduğu iddia edilen ürünler alınırken, her türlü tedavi yönteminde ilk yapılması gereken tedavi şeklinin doktor tarafından belirlenmesidir.

Siyah Nokta Tedavisinde Kullanılan Ürünlerin Fiyatları

 • Siyah nokta tedavisinde kullanılan medikal krem, jel, fiyatları 20-50 TL.
 • Siyah nokta tedavisinde kullanılan kapsül ilaç fiyatları 30-50 TL.
 • Siyah nokta tedavisinde kullanılan doğal maske, peeling fiyatları 30-100 TL’dir.

Siyah Nokta Tedavisinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Siyah nokta tedavisinde, tedavinin özelliği kadar bazı püf noktalarına dikkat etmekte tedavinin başarısı için önemlidir, bu püf noktalar ise,

 • Siyah nokta tedavisinde yapılan hatalardan biri yüzü aşırı yıkamak
 • Hijyenik havlu kullanmamak
 • Yüz yapısına uygun temizlik sabunu kullanmamak
 • Aşırı derecede peeling yapmak, başlıca hatalar arasında yer alır. Bu detaylar göz önünde alınmalı ve bu yönde uygun bir siyah nokta temizleme tedavisi yapılmalıdır.
Bu yazı 450 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak