Sığla Yağı Nedir?

sığla_yağı
Paylaş
 

Sığla ağacından çeşitli tekniklerle elde edilen balzamın kaynatılması ve bazı işlemlerden geçirilmesi sonucunda elde edilen bitkisel bir yağdır. Alternatif tıpta bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Sığla ağacı endemik bir bitkidir ve yaklaşık olarak 300-350 yıl yaşar bu ağaçların kabuğundan halk arasında tütsü olarak bilinen madde elde edilir. Ülkemizde ege bölgesinde yoğun olarak bulunan ağaçtan bin yıllardan beri elde edilen sığla yağıyla insanlar şifa bulmaktadırlar.

Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?

Sığla yağının kullanımı isteğe göre çeşitlilik arz eder. Sığla yağı cilt güzelliği ve cilt problemleri için kullanılıyorsa cilde direk uygulanır. Sığla yağı gastrit, ülser, üst solunum yolu hastalıklarında kullanılacaksa bal ile karıştırılarak kullanılabileceği gibi, direk hiçbir katkı maddeye ihtiyaç duymadan ağız yoluyla kullanılabilir. Ağız sağlığı veya dişe eti kanamaları için kullanılacak ise gargara şeklinde ağıza alınabilir.

Sığla Yağının Kullanım Alanları

Sığla yağı kullanım alanı çok geniş olan bir yağdır, sığla yağı insanlık kültüründe çok eski bir geçmişe sahiptir, eski hekim zamanlarında muhtelif sorunların tedavisinde kullanılan bu yağ günümüzde de kullanım alanı geniş bir bitkisel üründür. Sığla yağının başlıca kullanım alanları şöyledir;

 • Tekstil sanayisinde parfüm aroması olarak kullanılır, bunun nedeni sığla yağının çok güzel doğal kokusunun olmasıdır.
 • Yaraların iyileşmesinde kullanılan şifalı bir bitkidir, antiseptik özelliği ile bakterileri yok etme özelliği vardır.
 • Bazı yemeklerde hoş aromasından yararlanmak için, yemeğe katılabilir.
 • Toplumda manevi değeri yüksek olan kötülükleri insandan uzak tuttuğuna inanılan mevlitlerde cenazelerde kullanılan tütsünün, ana kaynağıdır.
 • Geleneksel toplumlarda hayvanların tedavisinde kullanılır.
 • Aroması sabunlarda bolca kullanılan bir maddedir.
 • Mide sorunlarını gidermede kullanılır.
 • İlaç sanayinde bolca kullanılan bir üründür.
 • Hoş kokusu nedeniyle giyim dolaplarında kullanılan bu yağ kapalı ortamlarda oldukça güzel bir koku yayar.

Sığla Yağının Faydaları

Sığla yağı kremi geleneksel bir bitkisel olmakla birlikte çok eski yıllardan beri şifa verdiğine inanılan, kokusundan, yapım aşamasında ortaya çıkan kabuğuna dek her şeyi değerlendirilen, geleneksel tıpta bolca kullanılan endemik bir bitkidir, bu şifa kaynağı bitkinin faydalarından bazıları şöyledir;

 • Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılan sığla yağı kremi tedavi balgam söktürmeye yarayan, ayrıca iltihap kurutucu yönü olan bir doğal üründür.
 • Boşaltım sistemi enfeksiyonlarında, mide hazım sorunlarında kullanılan sığla yağı vücudun toksinleri atmasına da yardımcı olur.
 • Saçların temizlenmesinde saç derisinin rahatlatılmasında kullanılır, deriye masaj olarak uygulanırsa kan dolaşımını hızlandırır.
 • Deri hastalıklarında antiseptik özelliği ile mantar ve uyuz rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılır.
 • Sığla yağı ile üretilen karışımların yüze sürülmesi cilt hücrelerinin kendini yenileme özelliğini artırır.
 • Aşırı yağlı ciltlerde meydana gelen siyah noktaların ciltten uzaklaştırılmasında kullanılan bu bitki aynı zamanda gençlik iksiri olarak ta bilinir.
 • Basur tedavisinde sıkça kullanılan bu bitki, boşaltım sistemindeki sorunların giderilmesinde de etkin rol oynar.

Sığla Yağının Yan Etkileri

Sığla yağının doğal kimyasında sinnamilalkol, limonen, fenilpraponel gibimaddeler vardır, bu maddelere karşı alerjik duyarlılığı olan insanların bu yağı kullanmaması gerekmektedir. Sığla yağı karaciğer yağlanması olan kişilerde kullanması sakıncalı bir doğal maddedir. Göz gibi vücudun hassas yerlerine temas ettirilmemesi gerekir aksi halde göze zarar verebilen özellikte bir maddedir.

Sığla Yağı Nereden Alınır?

Sığla yağı kremi ülkemizi de genellikle Akdeniz ve egede köylüler tarafından geleneksel yöntemlerle üretilen doğal bir maddedir, son yıllarda faydalarının duyulması ile sorunlarına geleneksel, doğal çözümler arayan insanların odak noktası olmuştur, bu kadar popüler olduktan sonra tanınmış markalarda sığla yağı adı altında ürünler üretmektedir. Sığla yağı geleneksel olarak ülkemizde en çok Manisa yöresinde üretilmektedir, bu yağı direk üretim yerlerinde köylülerden elde etmek mümkündür. Aktarlarda geleneksel bir ürün olarak satılmaktadır. Bazı markaların reyonlarında sıkça rastlanan bir ürün haline gelmiştir.

Sığla yağı alırken doğal yollardan geleneksel üretimle üretilmiş olması şifa vermesi bakımından çok önemli bir durumdur, sığla yağı kremi fabrikasyon olmayan gerçek bir ürün olarak piyasada bulmanın en kolay yolu ürünlerinden emin olunan bir aktardan alınmasıdır.

Sığla Yağı Fiyat

Geleneksel yöntemlerle elde edilmiş katkısız sığla yağı fiyatının litresi 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Sığla Yağının İnsanlık Tarihindeki Yeri

Geleneksel tarım toplumlarında tıp biliminin gelişmediği zamanlarda sığla yağı gibi şifa kaynağı bitkiler birçok sorunda insanların dertlerine derman olmuş, onun bu şifa kaynağı özelliği toplumlarda manevi anlam kazanmasına yol açmış bazı toplumlarda ölümsüzlüğün simgesi olarak bahhur olarak, bazı toplumlarda geleneksel törenlerde ikram edilen değerli bir ikramlık niyetine dağıtılırmıştır.

Son yıllarda yapılan kazılarda eski insanların eşyalarında sürekli sığla ağacı kabuğu ve yağ yapımında kullanılan bazı maddelere rast gelinmesi sığla yağı tarihini bilinenden daha eskiye dayandığının en büyük göstergesidir. Eski toplumlarda sığla ağacından elde edilen sığla sakızı öksürük ilacı olarak yüzyıllarca kullanılan bir ürün olma özelliği taşır. Mısır piramitlerinin yapımında sığla yağının kullanıldığı son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır, bu yağ efsaneler konu olacak kadar insanlarla iç içe geçmiş olan bir üründür, Kleopatra’ının aşk iksirinin sığla yağının olduğu düşünülmektedir.

Tıp biliminin kurucusu Hipokrat sığla yağını tedavilerinde sıkça kullanmış bir tarihi figürdür. Toplumumuzda da diğer toplumlarda olduğu tarihin her döneminde sığla yağı kullanılmıştır. Evliya çelebi seyahatnamesinde ege bölgesinde üretilen sığla yağının hediye olarak değer verilen başka hükümdarlara verildiğini, ayrıca Hindistan gibi uzak bölgelere bile ticaret amacıyla satıldığını belirtmiştir.

Sığla Yağının Ekonomik Değeri

Sığla yağı üretimi zor ve zahmetli bir üründür, üretilmesi aşaması tecrübe isteyen geleneksel doğal bir üründür, bu yağdan elde edilen sabun ülkemizde olduğu gibi dünya da rağbet gören ekonomik değeri yüksek bir üründür.

Bu yazı 621 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak