-Google Reklamı-
Ana Sayfa Sağlık Cilt Problemleri Siğil Tedavisi Nedir?

Siğil Tedavisi Nedir?

0
789
siğil tedavisi

Siğil Nedir ?

Siğiller vücudun herhangi bir yerinde çıkan sağlığa herhangi bir olumsuz etkisi olmasa da görüntü olarak rahatsız edici bir özelliği olan, virüs kaynaklı bir hastalıktır denilebilir. Siğiller vücudun her yerinde çıksalar da, en çok tırnak bölgesinde ve parmaklarda görülebilirler. Siğillere neden olan virüsün adı humanpapillomavirustur. Bu virüs daha çok derinin dezonforme olduğu, yaralandığı yerlerde çıkmaya meyilli bir virüstür.

Siğiller herhangi bir kötü huylu karakter taşımasa da bazı hastalıkların habercileri olabilirler. Siğillerin ortaya çıkması, vücudun bazı virüslerle savaşamadığı anlamına gelebilir. Siğiller her yaşta insandan herkeste görülebilsede, özellikle tırnak yeme alışkanlığı olan insanlarda sıkça görülürler. Bunun nedeni bu virüsün yerleşmek için deride yaralı yerleri seçmesidir. Böyle alanlar virüsün yerleşmesine uygun alanlardır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde siğil çokça rastlanan bir durumdur. Siğil tedavisi gerek bitkisel, gerek medikal olarak çok fazla tedavi çeşidinin olduğu bir sorundur. Siğil tedavisi siğillerin türüne ve yapısına göre belirlenir.

Siğiller Nasıl Tedavi Edilir ?

 • Salisilik asit tedavisi
 • Yakma tedavisi
 • Dondurma tedavisi
 • Krem tedavisi
 • Lazer tedavisi
 • Bitkisel siğil tedavisi

Siğiller her ne kadar iyi huylu olarak tanımlansalar da genital bölgelerde çıkan siğillerin kansere neden olabileceği akıllardan çıkmaması gereken önemli bir durumdur. Siğil tedavisi genel olarak virüs oluşumuna karşı değil ortaya çıkan siğile karşı yürütülür.

Siğillerde Tedavinin Başarası Nedir?

Siğil tedavisi %100 başarı oranına sahip tedavidir. Siğil tedavisinde genellikle losyonlar, kremler verilmektedir. Bu losyon ve kremler siğil oluşumunun önüne geçerler. Siğil tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem yakma tedavisidir.

 • Siğillerde yakma tedavisi sadece uzman hekimler tarafından yapılması gereken bir tedavi çeşididir. Bu tedavi çeşidi genellikle çok fazla yaygın siğillerin olduğu durumlarda tercih edilir. Bu tedavide siğil yüksek frekanslı bir elektrik akımıyla yakılır.
 • Siğillerde dondurma tedavisine de -190 derecede azot yardımıyla siğillerin dondurularak öldürülmesi prensibine dayanır. Bu tedavi yöntemi krem ve diğer tedavi yöntemleriyle geçmeyen siğillerin yok edilmesi için kullanılır.
 • Ayak tabanı ve yassı siğiller için lazer tedavisi uygun bir seçenektir. Bu tedavi yönteminden sonra siğillerin aynı yerde çıkma şansı yoktur.

Siğillerde Doğal Tedavi Yöntemi Nasıldır?

Bitkisel Siğil Tedavisi

Siğillerde medikal tedaviye alternatif olarak doğal tedavi yöntemleri de vardır. Doğal tedavi yöntemlerinin artısı siğil tedavisinde herhangi bir acı yâda yan etki göstermemesidir. Siğil tedavisinde kullanılan doğal ürünler, incir sütü, sütleğen, sirke, fesleğen, muz kabuğu, hint yağıdır. Bu bitkilerin içindeki maddeler siğil tedavisinin oluşumuna neden olan virüsün çoğalmasını ve yayılmasının önünü keser, siğillerin yok olmasını sağlarlar.

 • Elma sirkesi siğil tedavisinde kullanılan doğal bir üründür. Elma sirkesi aynı zamanda antiseptik özelliği olan bir üründür. Elma sirkesi yapısı gereği bakteri ve virüs oluşumunun önüne geçer, bu özelliği ile siğil tedavisinde kullanılabilecek mükemmel bir üründür. Elma sirkesinin içine hafif su katarak, karışı siğillerin üzerine pamuklu çubuk yardımıyla uygulanır. Uygulamadan sonra siğillerin üzerine yara bandı sarılır. Bu tedavi günde iki kere uygulanır. Bu uygulama her gün düzenli devam ettirilir. Siğillerin bir hafta sonunda küçülmeye başladığı ve iki haftanın sonunda yok olduğu görülecektir.
 • Sütleğen siğil tedavisinde kullanılabilen doğal bir bitki türüdür. Bu bitkinin sütünde bulunan maddeler virüs yok edici niteliktedir. Ancak sütleğen bitkisinin sütüne alerjisi olan insanların kullanımına uygun bir tedavi yöntemi değildir.
 • Siğil tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem siğillerde sarımsak tedavisi yöntemidir. Sarımsak doğanın insana sunduğu şifa deposu bir üründür. Doğal bir antibiyotiktir, bakterileri yok etmede çok başarılı birüründür. Sarımsak tedavisinin uygulaması şu şekildedir, sarımsak ezilir, siğil üstüne yirmi dakika boyunca uygulanır, uygulamadan sonra uygulama yeri ılık bir suyla durulanır, bu tedavi günde iki kere olmak üzere bir hafta boyunca sürdürülür.
 • Doğal siğil tedavisinde kullanılan bir diğer ürün limondur. Limon asidik yapısı olan, içeriğindeki zengin mineral ve vitamin yapısıyla tahrip olan deriyi tedavi etmeye yarayan etkili bir üründür. Siğil tedavisinde limonun kullanımı şöyledir, limon suyu azar azar siğillerin üstüne yedirilir, siğillerin bu suyu iyice emmesi beklenir yaklaşık olarak uygulamadan on beş dakika sonra uygulama yeri durulanır.
 • Siğil tedavisinde kullanılan bir diğer ürün karbonattır, karbonat antiseptik yönü çok güçlü bir üründür. Çok çeşitli alanlarda kullanılan karbonat siğil tedavisinde de etkin olarak kullanılabilen bir üründür. Karbonat güçlü bir toksin gidericidir, bu özelliğini siğile neden olan virüsler üzerinde de kullanılır. 1 çorba kaşığı karbonata hafif bir zeytinyağı damlatarak hafif nemli bir macun kıvamı elde edilir, bu macun siğillerin üstüne sürülür ve bant ile sarılır. Yaklaşık olarak 1 hafta uygulanır. Uygulama sonunda siğillerin yok olduğu gözlemlenecektir

Siğil Tedavisinde Kullanılan Ürünlerin Yan Etkileri Nelerdir?

Siğil tedavisinde kullanılan ürünlerden herhangi birine alerjisi olan kimselerin bu tedavi uygulamamaları gerekmektedir. Söz konusu doğal tedavilerin bilirkişi önerisi alınarak yapılmasında fayda vardır.

Siğil Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Siğil tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus; çocuklarda görülen siğillerin ihmal edilmeden bir hekim kontrolünde tedavi edilmesidir. Siğiller her ne kadar tehlikesiz gibi görülse de genital bölgelerde rahimlerde görülen bazı siğil çeşitleri bazen, kanser hücresine çevrilebilmektedir. Bu nedenle genital bölgede görülen siğillerin uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Bazı insanlarda siğiller yok edildikten sonra da siğil çıkabilmektedir, bunun nedeni bağışıklık sisteminde ki problemlerdir. Bağışıklık sisteminin problemli olan kişiler virüs etkisine açık kişilerdir, bu yüzden bu tarz sorunu olan kişilerin bağışıklık sistemindeki problemleri gidermeye yönelik olarak tedavi görmeleri gerekmektedir.

Ayrıca siğil tedavisinde temizlik kurallarına önem vermek, kişisel eşyaları başkalarına kullandırmaktan veya kullanmaktan kaçınmak gerekir. Genital bölge temizliğine önem vermek siğil tedavisinin başka bir aşamasıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz