Saç Ekimi Nedir? Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Saçlar bayanlarda olduğu kadar erkeklerde estetik görünümün odak noktalarından biridir. Saçların şekli rengi, yapısı yoğunluğu görüntüye direk etki eder. Bu nedenle son zamanlarda kadınlar kadar erkeklerde saç bakımına, saç tipine önem verirken saçları dökülen, seyrelen erkekler için de modern saç ekim teknikleri mevcut. Son yıllarda artan saç ekim sayıları bu konunun ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmakta bir veri olabilir. Saç Ekimi 1930 yılında ilk defa Japonya da uygulanmış bir estetik operasyondur. Japonların bu estetik operasyonundan yaklaşık olarak 20 yıl sonra saç ekim operasyonu Avrupa da yapılmıştır. Eski saç ekim yöntemlerinde gerek teknolojik imkânlar, gerek saç derisi ve saç yapısında ki bilgi eksikleri nedeniyle yüzde yüz başarılı ekimler gerçekleştirmek mümkün değildir. Ancak araştırmalar ve gelişmeler sonucunda günümüzde ki saç ekim operasyonları birebir doğal gerçek ve mükemmel denilebilecek sonuçlar vermektedir.

Başarılı Saç Ekimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bütün estetik operasyonlarında olduğu gibi saç ekimi operasyonlarında da başarılı olmanın belirli kriterleri vardır, her ne kadar zevk kavramı öznel olsa da her kesin üstünde anlaştığı ortak konular şunlardır;

 • Başarılı denilebilecek bir saç ekimi operasyonu plan aşaması çok iyi yapılmalıdır. Bu plan operasyon öncesi hazırlıklar, operasyon ve operasyon sonrasını kapsayan geniş içeriği olan bir plandır.
 • Operasyon geçirecek kişilerin beklentileri, özellikleri iyi tahlil edilmelidir. Kişiye, beklentileri ve yapılabilecekler hakkında detaylı bilgi verilmelidir.
 • Genel itibariyle operasyonun başarılı sayılmasının en büyük parametresi saçların operasyon sonrası görünümüdür. Eski operasyonlarda görüntü bir çim adam görüntüsü verse de günümüzde doğal saça yüzde yüz yakın sonuçlar elde edilmektedir. Doğal görüntüyü en net yakalan operasyonlar başarılı operasyonlardır.

Saç Ekimi Operasyonu Kimler Tarafından Yapılır?

Saç ekimi operasyonu kesin suretle tıbbı bir operasyondur. Bu nedenle bu operasyonların uzman hekimlerin başkanlık ettiği ekipler tarafından sağlık kurallarına uygun bir şekilde gerçekleşmesi gerekir.

Saç Ekimi Operasyonu Süreci Nasıl İşler?

Saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmeden önce hazırlık ve gerçekleştirildiği zaman operasyon süreci olarak iki ayrı süreçten oluşur. Sağlıklı bir saç ekimi operasyonun gerçekleştirilebilmesi için özellikle bu iki sürecin verimli geçirilmesi gerekir. Saç ekimi operasyonu emek, özveri ve dikkat isteyen bir operasyondur. Bu operasyonun aşamaları ise;

 • Operasyonun ilk aşamasını operasyon yönteminin nasıl olacağını belirlemektir. Çizilecek yol ve planlama buradan başlar. Günümüzde saç operasyonlarında tercih edilen iki yöntem klasik yöntem ve ameliyatsız yöntemdir. Fue yani ameliyatsız yöntem günümüz modern saç ekim yöntemidir. Bu yöntem ile vücudun herhangi bir yerindeki kıl alınıp ihtiyaç duyulan yerlere ekilebiliyor, ayrıca son dönemlerde tıraşa gerek bırakmayan yöntemlerde mevcuttur.
 • Operasyondan önce gerekli kan testi yapılır, alerji varlığı tetkik edilir ve hukuki prosedürlerden sonra uzman hekim tarafından hangi bölgeye ne kadar saç kökü yerleştirileceği, tespit edilir. Saçların doğal görünüm kazanması için alının hangi açıyla ekileceği, hangi bölgeden ne kadar saç alınacağı yapılacak planlama dâhilindedir.
 • Ekilecek saçların yönü, rengi, saç bitiş çizgisi iyice analiz edildikten sonra, kişiye saç ekim operasyonu için gerekli talimatlar ve operasyon günü verilir.
 • Operasyon günü kişiye gerekli steril operasyon kıyafetleri giydirilerek operasyona hazır hale getirilir. Saç ekimi uzun sürebilen bir operasyondur bu nedenle planlamanın doğru yapılması gerekmektedir.
 • Kişi operasyona hazır hale getirilip bilgilendirildikten sonra, uzman hekim tarafından lokal anestezi uygulanır. Kişi operasyon sırasında uyanıktır. Genel anestezi uygulanmaz.
 • Lokal anesteziden sonra uygun yerlerden belirlenen yöntemlerle saç kökleri toplanmaya başlar, bu saç kökleri ekime uygun hale getirmek için bir dizi işleme tabi tutulur.
 • Toplanan saçların ekime uygun hale getirilmesi için ilk aşama saçların köklerinden ayrılmasını engellemek ve saçların belirli yöntemlerle gereksiz doku ve yağlardan ayrıştırılmasıdır. Bu aşamadan geçen saçlar özel gazlı bezler üzerinde ekime hazır hale getirilirler.
 • Operasyon uzun süreli bir operasyondur, uzun süren bu operasyonun sırasında ekilecek saç köklerinin canlılığını yitirmemesi gerekir, canlılığını bu süre zarfında yitiren saçlar kullanılamaz. Bu nedenle saçların korunması konusu çok önemlidir. Saçların ekime kadar geçen sürede korunması özel bir serum yardımıyla sağlanır. Bu özel serum saçların solmasını veya ölmesini önler.
 • Son aşamada artık saçların ekileceği kanalların açılıp, saçların ekilmesi gerekir. Uygun ortamlarda ekime hazır hale getirilip, korunan saç kökleri uzman tarafından planlanan sınırlarda ve sayıda açılan kanallara yerleştirilir. Operasyonun süresi daha önce de belirttiğimiz gibi 1 ile 4 saat arasında değişebilmektedir.

Operasyon sonunda hekimin yaptığı planlamaya göre saç yoğunluğunun azaldığı  bölgelere yapılan ekimde, doğal sonuçların ortaya çıkması için alın genişliğinin sınırı, açılacak saç kanallarının ebadı, ekilen saçların yönü iyi hesaplanmalıdır. Kanal yönü saç yönünü belirler, bu nedenle saçların doğal yönünü dikkate alan hekim, kanal yönünü ona göre planlamaktadır.

Saç Ekimi Operasyonu Sonrası Süreç Nasıldır?

Saç ekiminden sonraki süreç, saç ekiminin istenilebilen sonuçları verebilmesi açısından sağlıklı ve dikkatli atlatılması gereken süreçlerden biridir. Öncelikli olarak kişi operasyondan sonra uzman önerilirini dikkatle yerine getirmelidir. Kişi başaralı sonuç için Gerekli uyarıları dikkate almalıdır; operasyondan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar ise;

 • Saç ekiminden sonraki ilk hafta kişi evde dinlenmelidir, operasyon sonuçlarını etkileyecek hareketlerden kaçınmalıdır, bunlar arasında hava akımına maruz kalmak, spor yapmak, aşırı terletecek hareketlerde bulunmak gibi hareketler gösterilebilir.
 • Banyo yapmak saç ekiminden sonraki ilk 4 gün içinde çok risklidir. Bu nedenle kesinlikle ekimden sonraki ilk hafta banyo yapılmamalıdır.
 • Şapka ve bere gibi saçlara temas edecek aksesuarlardan kaçınırken aynı zamanda saçların kesinlikle açık olması gerektiği unutulmamalıdır.

Sizlere bu yazımızda saç ekimi nedir, saç ekimi nasıl yapılır, saç ekimi uygulama hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -