Saç Çıkaran Yağlar Nelerdir?

saç çıkaran yağlar
Paylaş
 

Saç Çıkaran Yağlar Nelerdir?

Kesin saç çıkaran yağlar, çeşitli sebeplerle dökülmüş olan saçların yeniden canlanmasını doğal yollarla sağlayan, yok olmaya yüz tutmuş zayıf saç köklerinin içeriğindeki maddelerle güçlenmesini sağlayan doğal yollarla elde edilen yağlardır. Bu yağlardan bazıları kendi başlarına, bazıları ek bir katkı maddeyle dökülen saçların geri kazanımını sağlarlar. Bu yağlardan bazıları günlük hayatta sık sık kullanılırken, bazıları çok sık bilinmeyen yağlardır. Bu yağları sıralanacak olursak;

 • Zeytin Yağı
 • Lavanta Yağı
 • Badem Yağı
 • Nane Yağı
 • Argan Yağı
 • Jajoba Yağı
 • Fındık Yağı
 • Limon Yağı
 • Zencefil Yağı
 • Çay Ağacı Yağı
 • Hardal Otu Yağı

Saç Çıkaran Yağlar Nasıl Kullanılırlar?

Bu yağlardan uçucu yağlar olan haşhaş yağı, limon yağı, zencefil yağı, çay ağacı yağı kendi başlarına saç çıkarma tedavisinde kullanılabilecek yağlardan değildir, bu yağların saç çıkarma tedavisinde kullanılabilmeleri için zeytinyağı, nane yağı, gibi yağlarla karıştırılmaları gerekir, aksi halde deride yanmaya neden olabilirler.

Zeytinyağı, lavanta yağı, badem yağı, nane yağı gibi yağlar saç çıkarma tedavisinde tek başına kullanılabilecekleri gibi başka yağlarlarda karıştırılıp kür haline getirilebilirler.

Saç Çıkarıcı Yağların Kullanım Alanları

Saç çıkarıcı yağlar, saç çıkarma tedavisinde kullanılabilecekleri gibi, saç derisi problemlerinin giderilmesinde, saç kaşıntı tedavilerinde, saçlardaki mantar tedavilerinde, kullanılabilen yağlardır

Saç çıkarıcı yağlardan zeytinyağı saç bakım ve tedavi kürlerinin yansıra yemeklerde, cilt problemlerinde, sindirim problemlerinde, yara tedavilerinde kullanılabilen çok amaçlı bir yağdır.

Saç çıkarıcı yağlardan fındık yağı antidoksan özelliği sayesinde, saç çıkarıcı tedavinin yansıra, yara tedavilerinde, kötü kolesterol tedavilerinde, kalp damar hastalıklarında kullanılabilen doğal bir yağdır.

Saç çıkarıcı yağlardan badem yağı, aynı zamanda egzama, sedef gibi cilt problemlerinde, cilt bakım maskelerinde, cildin güneşin zararlı etkilerinden korunmasında, kirpik bakımında, sakal ve bıyıkların bakımında, tırnak bakımında kullanılabilen kullanım alanı çok geniş bir üründür.

Saç çıkarıcı yağlardan çay ağacı yağı, cilt problemlerinde, bakteri oluşumunun engellemesinde, ağız sağlığı problemlerinde kullanılabilen bir yağdır.

Saç Çıkarıcı Yağların Faydaları

Saç çıkarıcı yağlar sadece saçlar üzerinde faydası ile sınırlı olan yağlardan değillerdir

 • Bu yağlar genel olarak bakteriyel hastalıkların tedavisinde
 • Kalp damar hastalıkların tedavisinde
 • Güneşten kaynaklı cilt problemlerinde
 • Metabolik rahatsızlıkların tedavisinde
 • Saç, vücut, cilt bakımlarında kullanılabilen yağlardır.

Saç Çıkarıcı Yağların Saçlara Uygulaması

Zeytin Yağı: Kesin saç çıkarıcı yağlardan en çok bilinen yağlardan biri zeytinyağıdır, zeytinyağı saç çıkarma tedavisinde kullanılırken saça direk uygulanabilen bir yağdır. Bu yağ dökülen saça direk uygulanır ve yaklaşık olarak 45 dakika beklenir, bu süre zarfından sonra saçlar durulanır, haftada iki kere uygulanabilen bu kür ile 3 ayın sonunda saç köklerinin güçlendiği görülecektir.

Nane Yağı: Saç çıkarma kürlerinde en çok kullanılan yağdır, bu yağ sahip olduğu aroma ile aynı zamanda saça ferahlık hissi verecek saç derisini rahatlatacaktır. Haftada iki kez direk olarak saça uygulanabilecek bu yağ, dökülen saçları canlandırmada başarı sağlayacaktır.

Argan Yağı: Saç çıkarma konusunda çok başarılı olan argan yağı saçların ihtiyaç duyduğu bütün mineralleri ihtiva eden bir üründür, elde edilmesi kolay olan bu ürün saç çıkarma tedavisinde saç direk uygulanabilen yağlardandır.

Jajoba Yağı: Jajoba yağı saç çıkarma konusunda bilinen yağlardan biridir, bu özelliğinden dolayı birçok saç tedavisinde bu yağ özü kullanılır, jajoba yağı uygulaması kolay olan bir yağ olmasının yanında saça direk uygulanabilen bir yağdır.

Fındık Yağı: İçeriğindeki B1, B2, B6 vitaminleri ile saç çıkarma tedavisinde kullanılan aynı zamanda saç dökülmesini engelleyen saçlara direk uygulanabilen yağlardan birisidir, ancak bu yağa alerjisi olan saç tipleri olduğundan, çok fazla tercih edilen bir yağ değildir.

Zencefil, çay ağacı, limon, hardal otu yağları ise uçucu diye nitelenen yağ çeşitlerindendir, birçok tedavide kullanılabilen bu yağlar, saç çıkarma tedavisinde de başaralı sonuçlar verirler ancak bu yağlar tek başlarına kullanıldıklarında saç derisini yakarak kötü sonuçlara neden olabilirler. Bunun önüne geçmenin yolu yağları zeytinyağı, nane yağı, argan yağı jajoba yağı ile incelterek saç çıkarma kürlerinde kullanmaktır, bu karışımlardan oluşturulmuş saç çıkarma kürleri oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedirler.

Saç Çıkaran Yağlar İle Yapılan Belli Başlı Saç Çıkarma Kürleri

Saç çıkarma kürleri yapılırken, saça direk uygulanabilen yağlardan en az birinin olması şarttır, bu yağ genellikle zeytinyağı veya argan yağı kullanılmaktadır.

6 damla argan yağını veya zeytinyağını, 2 damla çay ağacı yağıyla, 2 damla hardal otu yağıyla 2 damla zencefil yağıyla karıştırıp tahta bir kaşıkla homojenleşmesi sağlanmalıdır, homojenleşen bu karışım, saç diplerine masaj hareketleriyle uygulanmalıdır, saçlara uygulanan kür yaklaşık olarak yarım saat boyunca saçlarda bekletilmelidir, daha sonra saçlar durulanmalıdır. Bu kür haftada iki kere uygulandığında dökülen saçların zamanla tekrar çıktığı, zayıflayan saç köklerinin güçlendiği gözlemlenecektir.

Ayrıca saç çıkarma için uygulanabilecek başka bir kür, 10 gr zeytinyağı, 5 gr badem yağı, 2 gr zencefil ve limon yağıyla karıştırılmalıdır, bu karış küçük bir şişeye doldurulmalıdır, 2 gecede bir saçlara uygulanan bu karışım 1 aylık süre zarfında kaybedilen saçların tekrar kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Saç Çıkaran Yağların Yan Etkileri

Saç çıkarma kürlerinde kullanılan yağlardan oluşturulan kürlerde, fındık yağı dışında herhangi bir yan etki söz konusu değildir.

Fındık yağı ile oluşabilecek yan etkilerden bazıları saç derisinde dökülme, kaşınma, kızarma gibi etkilerdir

Saç Çıkarıcı Yağlar Nerden Alınır?

Saç çıkarıcı yağlar genellikle kozmetik ürünleri satıcılarında

İnternet Mağazalarında

Tanınmış market zincirlerinde

Aktarlarda bulunabilirler.

Saç Çıkarcı Yağların Fiyatları

Saç Çıkarıcı yağlardan;

 • Zeytinyağı 100cc 10 tl
 • FındıkYağı 100cc 15tl
 • Argan Yağı 100cc 10tl
 • Argan Yağı100cc 12 tl
 • Jajoba Yağı100cc 15tl
 • Nane Yağı 100cc 10tl
 • Limon Yağı100cc10tl
 • Zencefil Yağı100cc10tl
 • Çay Ağacı Yağı100cc10tl
 • Hardal Otu Yağı100cc10tl olarak

Piyasada satılmakta olup yağın kalitesine, elde ediliş biçimine ve markaya göre fiyatlar artmakta ya da azalabilmektedir.

Bu yazı 491 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Zeynep dedi ki:

  Saç diplerimde kaşıntı ve pullanma var uzun zamandır. Birçok şey denedim artık kızarıklıklar oluyordu saç diplerimde ara ara sivilcelenme oluyordu. Cildiye doktoru bir arkadaşım var bana doğal keratin önerdi saç çıkarıcı titanyum seti aldım kullanmaya başladım saç diplerim de bir sıkıntı kalmadı çok rahatım artık. Hafif dökülme kaşıntı falan hepsi geçti.

Bir yorum bırak