Sab Simplex Nedir? Faydaları Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısını önlemek için damla şeklinde uygulanan ara ürün ilaçlardandır. Gaz sancısı çeken çocuklarda, tedaviye yardımcı olur. Bitkisel bir ilaç olan ürün bağırsak düzenleyici etkisi ile de bilinen ilaçlardandır. Yeni doğan bebeklerde kullanılabileceği gibi biberonla beslenen bebeklerde kullanıma uygundur.

Sab Simplex Nerelerde kullanılır?_

Sab simplex yeni doğan bebekler de, 0-6 yaş arası çocuklarda gaz sancısı tedavisi ve bağırsak düzenleyici olarak kullanılır ayrıca;

 • Hastalık teşhisinde kullanılan görüntüleme tekniklerinden önce daha iyi sonuçlar alabilmek için kullanılır.
 • Bazı yetişkinlerin sindirim rahatsızlıklarında kullanılabilen bir üründür.
 • Bazı tedavilerden sonra oluşan gazı önleyici olarak kullanılabilir.

Sab Simplex in içeriği Nedir?

Sab Simplex içerik bakımından tamamen bitkisel bir ilaçtır. İçeriğindeki en önemli etken maddeler ise,  simetikon, dimetikondur. Simetikon, bağırsak ve boşaltım sisteminde dağınık halde bulunan gazları bir araya getirerek, vücuttan çıkmalarını sağlar. Parçalar halinde vücutta bulunan gaz, vücuttan çıkabilmek için gerekli olan basıncı sağlayamaz, işte bu noktada gaz sancısı bağırsaklarda yaşanır. Simetikon adlı etken madde bu gazların bir araya gelmesini sağlar. Ayrıca ürünün içeriğinde farklı oranlarda bulunan etken maddeler;

 • Karbomer,
 • Sitrik Asit Mono hidrat,
 • Sodyum
 • Sodyum Benzoat,
 • Sakarin
 • Sorbik Asit

Sab Simplex Nasıl Kullanılır?

Sab simplex piyasada 30 ml. Damlalıklı şişeler ile satılan bir üründür. Ürünün rengi gri – beyaz tonudur. Ürün kesinlikle doktor tavsiyesiyle doktor kontrolünde kullanılması gereken bir üründür. Bu ürünü kullanırken;

 • Sab simplexi doktor tavsiyesi ile kullanması gereken bireyler kullanmadan önce, şişe baş aşağı çevrilir, iyice çalkanan şişe doktor tarafından ayarlanan doz kadar damlatılır.
 • İlacın kullanım sıklığı doktor tarafından belirlenmeyen hastalar, günlük 2-10 arası damla olarak ilacı kullanabilirler.
 • Bebeklerde uygulanacak olan ilaç anne sütüne doktor tarafından belirlenen doz kadar damlatılarak uygulanabilir.
 • İlacı kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ilacın aç karna uygulanmaması gerekliliğidir, aksi halde ilaç beklenmeyen kötü sonuçlar doğurabilir.
 • Her şeyden önce ilaç tıbbı bir üründür ve kullanım süresi doktor tarafından belirlenmelidir.
 • Emzirme döneminde kullanılması gereken durumlarda hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Hekim kontrolünde kullanılmayan ilaçlar, geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilirler,
 • Böbrek ve karaciğer de hasarı olan veya kronik yetmezlik çeken bireylerde, doz ayarlaması kati suretle doktor tarafından belirlenmelidir.
 • İlacın yapısında vücutta şekere dönüşen karbonhidrat ve türeni bileşenler olmadığı için diyabet hastaları için de kullanıma uygundur.
 • Görüntüleme tetkiklerinden önce uygulanması gereken hastalarda bir gece önceden uygulanması alınacak sonuçların sağlığı için önemlidir.

Sab Simplex İlacın Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi üründe de bazı yan etkilerin vücutta belirginleşmesi olağandır. Bu belirtilerin görüldüğü kullanıcılar ilacı hemen kesmelidirler.

 • İlacın etken maddelerinden herhangi birine alerjisi olan bireylerde kullanımı alerjiye, vücutta dökülmeye, kaşıntıya, yol açabilir.
 • Obstrüksiyon gibi rahatsızlıkları olan hastaların kesinlikle kullanmaması gerekir.
 • Gebelik döneminde veya gebelik şüphesi olan bayanların kullanmadan önce hekime başvurması, hekim tarafından kullanımdan dolayı doğabilecek olumsuz sonuçların değerlendirilmesi gerekir.
 • İlacın diğer yan etkilerinden biri kusmadır.
 • Levotiroksin içeren ilaçlarla kullanılması gereken bu ilaç kullanılması gereken durumlarda da doktor kontörlünde uygulanmalıdır.

Sab Simplex İlacın Temin Yerleri

İlaç eczanelerden ve yetkili satıcılardan alınması gereken bir ilaçtır. Piyasada son dönemde sahtesinin fazlaca üretildiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sab Simplex İlacın Fiyatları

30 ml.şişelerde satılan ilacın 2018 yılındaki satış fiyatı 40 T.L. dir.

İlaç İçin Kullanıcı Yorumları

Sab Simplex için kullanıcıların tamamına yakını olumlu yorumlarda bulunmuşlardır. İlacın yan ürün olması, yan etkilerinin az olması, herhangi bir tehlike yaratmaması ilaç için sayılabilecek artılardandır. Ancak ilaçtan olumlu sonuçlar almak isteyenlerin mutlak suretle doktor tavsiyesi ile ilacı kullanmaları gerekir.

 • 40 günlük bebeğimin gaz sancıları gece bebeği uyutmuyordu, günlerce gaz sancısından kıvranan çocuğuma doktorum tarafından bu ilaç yazıldı. Düzenli olarak sütüne günde iki kere olmak üzere 5 damla damlattım, ilk günden itibaren zorlanmadan gazını düzenli bir şekilde çıkarmaya başladı.
 • 3 yaşında oğlum sürekli bilinmeyen karın ağrısı ve bağırsak hassasiyeti vardı. Sürekli olarak yaşadığı ağrıları tedavi noktasında kalıcı bir çözüm bulunamıyordu. En son kullandığımız sab simplex ile oğlum gaz sancısına bağlı karın ağrısı şikâyetlerini atlattı. Ayrıca tuvalet düzeninin sağlanmasında da ilacın, faydasının dokunduğunu söyleyebilirim.
 • 5 yaşında çocuğum var bir gün bilinmeyen bir nedenden dolayı karın ağrısı şikâyetleri yaşamaya başladı, götürdüğümüz hekim parçalı gaz sancısı yaşadığını söyledi, ilaç olarak ta ürünü tavsiye etti ilk hafta süresince ilacın tam etkisi hissedilmese de 10. Günden itibaren gaz sancasına bağlı şikâyetleri ortadan tamamen kalktı.
 • 30 yaşında biriyim, son iki yıldır en ufak hava akımına maruz kalınca, bağırsaklarımda ki hassasiyeti hissediyordum. Bağırsaklarımdaki ağrının teşhisini koyan hekim, bağırsaklarda gaz sıkışmasından bahsetti. Bu rahatsızlıktan kurtulmam için birkaç ilaç ile sab simplex i verdi. Sab simplexi kullandığım zamanlar, gaz çıkarmamda herhangi bir sorun yaşamadım, bu nedenle bağırsaklarımda biriken gazı çok rahat atabilmemden ötürü bağırsaklarımda ki hassasiyeti bir daha yaşamadım.
 • Eskiden beri rahatça gaz çıkaramıyordum, ilacı kullandığım günden beri gaz problemimi atlattım.

Sab Sipmlex Hakkında

Sab simplex sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıkları giderme de başarılı bir ilaç olsa da çocuk bebeklerin kullanımında doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Her ilaç ta olduğu gibi üründe de bazı risk faktörlerinin göz önünde bulundurulması gerekir. Bu risk faktörlerini değerlendirecek olan doktorlardır.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -