Rasta Saç Nedir, Nasıl Kullanılır?

rasta saç modeli
Paylaş
 

Son dönemler de çok popüler bir saç tasarımı haline gelen rasta herkesi etkileyen fakat pek çok kişinin cesaret edemediği bir saç modelidir. Eğer rasta saç yaptırmaya cesaretiniz varsa bu model hakkında bilgi sahibi olun. Çünkü işinin ehli insanlar tarafından yapılmayan rasta saç işlemi sonrasında saçlarını çok yıpratacak ve saç yanmasıyla beraber kopmalara sebep olacaktır.

Rasta Saç Nedir?

İlk yapılmaya başlandığı dönemlerde dini ve felsefi olarak bir yaşam stili halini almıştır. Asıl olarak adını bağlı olduğu Rastafarianizm dininden olan rasta bu dine bağlı olan kişileri temsil etmektedir. Bu dine bağlı olan kişilerin birçok özelliği vardır. Bunlardan biri olarak özellikte saç modelleridir. Eski çağlara dayanan bu saç modeli günümüzde sevilen bir tarz olarak tekrar kullanılmaya başlamıştır. Marjinal bir saç modeli olan rasta saç herkesin yaptıramadığı, yaptırmak isteyenlerin de alternatifin bulunduğu fakat biraz emek isteyen bir model olarak kabul edilir.

Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Öncelikle saçlarınızın temiz olduğundan emin olun. Tarak ile temiz olan saçınız ensenizden itibaren bal peteği şeklinde bölümlere ayrılır. Ayırdığınız parçalar bölüm bölüm tarak yardımıyla tülertilir. Tülertme işlemi sonrası tığlama denilen kısma geçilir. Tığ veya bal mumu yardımıyla saçlarınız birleştirilip dolandırılarak sarmal bir yapı haline getirilir. Böylelikle sıkı bir görünüm elde edersiniz. Eğer tığ yerine bal mumunu tercih ederseniz yapmak istediğiniz rasta saç daha sıkı ve katı bir görünüm kazanır. Zaten zor olan rasta saç uygulaması için saçlarınız kısa ise bu durum daha zor bir hal alacaktır.

Rasta Kaç Saatte Yapılır?

Saçınızın yapısına ve uzunluğuna göre değişiklik gösteren rasta saç yapımı ortalama 3 gün sürer. Bu yüzden rasta yapımı enseden başlayan bir işlemdir. Çünkü 3 gün boyunca saçlarınızın kötü görüntüsü ile dışarı çıkmak istemezsiniz. 3 günlük zaman içerisinde bu işleme ortalama 15-20 saat ayırmış olursunuz. Eğer zamanınız kısıtlıysa rasta yaptırmayı 3 günlük olan bu süreyi tamamen kabul edip benimsemeden bu işleme başlamayın. Vazgeçerseniz rasta saçtan geri dönüş, yapma işleminden daha pahalı bir işlem olacaktır. Unutmayın.

Kaç Çeşit Rasta Saç Modeli Vardır?

Esas olarak iki türlü rasta saç yapımı bulunmaktadır. Bunlardan ilki sentetik saç kullanılarak yapılan rastadır. Diğeri ise doğal saç ile yapılan rastadır. Doğal saç uygulaması  yapılan rasta, sentetik saç uygulamasına kıyasla daha pahalı bir işlemdir. Ancak doğal saç üzerinde farklı işlem yapılması sentetik saça göre daha kolay olacaktır. Ayrıca doğal saç kullanımı ile yapılan rasta işlemi sentetik saç kullanımına göre daha hoş bir görüntü sağlar. Bunun yanında doğal saçlı rastayı boyama imkanınız vardır. Fakat ilerleyen süreçte incelme veya kopma sorunu yaşayabilirsiniz. Sentetik saç ise daha az tülerme yaptığından bakımı daha kolaydır.

Bal Mumu İle Yapılan Rasta Saç Sorun Çıkarır mı?

Evet çıkarır. Bu sorunlar halk arasında abartılsa da haklılık payı vardır. Uzman kişiler tarafından doğru bir şekilde yapılmayan bal mumlu rasta saçın zamanla kopmasına, kötü kokmasına ve pis görünmesine neden olur. Bu sorun rasta saç tığ ile yapılırsa ortadan kalkar.

Rasta Nasıl Açılır?

Eğer rasta saç sizi sıktıysa açmak için acele etmeyin. Çünkü rasta açılabilen bir saç modeli değildir. Rasta saçı açmak için tek yapmanız gereken beklemektir. Bu bekleme sürecinde saçlarınızın diplerden en az on santim uzadığını göreceksiniz. Saçınız gereken uzunluğa eriştiğinde rasta başlangıcından itibaren kesin. Böylece saçınızı kazıtmanıza gerek kalmaz ve tek seferde rastayı açmış olursunuz.

Bu yazı 424 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir