-Google Reklamı-

Primolut İlacı

0
1453
primolut nedir, ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir,

Kadınlar ergenlik döneminden itibaren her ay düzenli bir şekilde regl olurlar. Regl olmak sadece doğum yapmak için gerekleşen bir olay değildir, kadınların hormonlarının düzenli bir şekilde işleyebilmesine yardımcı olur. Bununla beraber düzenli adet gören kadınlar vücut sağlığı bakımından daha sağlam ve daha dinç olurlar. Fakat bazı zamanlarda kadınların regl olması yaşamlarını olumsuz etkileyebilir. Örneğin tatile gidecek bayanlar için regl olmak bir problem teşkil edebilir bununla beraber hac vazifesini görmek üzere kutsal topraklara giden bayanlar için de regl olumsuz bir durum olacaktır. Bu ve bunun gibi durumlarda bayanlar adet geciktirici ilaçlar kullanabilir ve yapmaları gereken işleri rahatlıkla yapabilirler.

Primolut nedir?

Primolut ilacı adet geciktirmek için kullanılır. İçeriğinde noretisteron bulunduran bu ilaç sayesinde regl gibi dönemlerinizde yapmanız gereken aktivitelerden uzak kalmadan işlerinizi yapabilirsiniz.  Yine bu ilaç istenmeyen gebeliklerinde önüne geçer ve rahim duvarına siper olarak spermlerin yumurtalıklara ulaşmasını engeller. Yani bir nevi doğum kontrol görevi de görür.

Eğer kadın doğum uzmanı reçetenize bu ilacı yazarsa, bazı hormon dengesizlikleri için, adet düzensizliği ya da adet görememe gibi olayları ilaç sayesinde aşabilirsiniz.

Primolut Nasıl Kullanılır?

Primolut hekim reçetesi ile ve doktor kontrolleri ile kullanılır. Doktorunuzun önerdiği dozda ve doktor tavsiyesi ile kullanılan bir ilaçtır. İlacı doktor kontrolü olmadan kullanmak hormonlarda tedavisi olmayan bazı problemlere yol açar. Tablet şeklinde olan ilacı hekiminizin önerdiği dozda kullanmanız gerekir ve yine günde kaç kere kullanacağınıza doktorunuz karar verecektir, fazla dozda alımı sonucu büyük etkilere yol açacakken az kullanımında ise bir etki sağlamayacaktır.

Primolut ilacını adet kesmek ya da adet geciktirmek için kullanacaksanız mutlaka adet takviminize 2 – 3 gün kala almanız gerekir önceden ya da sonradan alınan ilaç hiçbir etki yapmayacaktır.  Primolut ilacı kullanım sonrası kadınlar regl olmaz fakat adet belirtilerinin tümü bayanlar üzerinde görülür. Örneğin adet döneminde karın ağrılarınız oluyorsa yine karın, kasık ağrıları ve yine göğüslerde hassasiyet hissi ilacı kullandıktan sonrada görülebilir. Primolut kullanmak bir diğer adet döneminizde herhangi bir etkiye sebep olmaz ve diğer aylarda adet kanamanız düzenli olarak gerçekleşir.

Primolut Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Primolut, ilaç haftalar öncesinden planlamış olduğunuz tatillerde, kendi ya da yakınlarınızın düğünlerinde, spor müsabakalarında,  hac vazifelerinde ya da önemli sınavlarda kullanımı yapılabilir. Adet takviminize göre ilacı kullanarak regl olma gününüzü erteleme imkânına sahip olursunuz.

Kadınlarda her ay belli dönemlerde, progesteron hormonu salgılanır u hormon sayesinde yumurta olgunlaşır ve çatlar. Bu durumda eğer yumurtalarda döllenme gerçekleşmemişse, adet dönemi başlar Primolut ilacın kullanımı ile beraber östrojen ve progesteron üretimi azalır ve adet döngüsü ertelenir.

Adet döngüsü bu ilaç ile beraber yaklaşık 10 gün ertelenebilir,  fakat sürekli olarak bu ilaç kullanılır ve sürekli olarak adet geciktirilmesi sağlanırsa vücutta hiç istenmeyen problemler meydana gelebilir. Bu nedenle doktorun önerdiği dozda tek seferlik kullanmanızda fayda vardır.

Primolut İlacını Bakire Kızlar kullanabilir mi?

Evet Primolut ilacını Regl olmaya başlamış olan bakire kızlarda doktor kontrolünde kullanabilir. Sonuçta ilaç Regl dönemini erteleme amaçlı kullanıldığı için bakire kızların doktor tavsiyesiyle kullanmasında bir sakınca yoktur. Ancak ilaç sorası ilk adet dönemi biraz sancılı olabilir.

Regl Kanaması 10 Günden Fazla Gecikirse Ne olur?

Eğer ilacı çok kullanırsanız istenmeyen bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz bunlar ise; göğüslerde şişlik ve hassasiyet, el ve ayaklar başta olmak üzere vücutta ödem oluşur, diğer adet döneminde fazla kanama ve acılı kanama meydana gelebilir yine adet dönemi uzayabilir, adet kanamasında yoğunluklar yaşanır.

Primolut Adet Kanamasını Keser Mi?

Primolut mevcutta olan adeti kesmez ya da regl gününe bir gün kala kullanımı da adet kanamasını kesmez, eğer adet kanamasını ertelemek ve kesmek istiyorsanız mutlaka 2 – 3 gün kala kullanmak gerekir. Diğer aylarda adet kanamanız ve adet takviminiz düzenli olarak devam eder, hapın kullanımı ise günde 2 ya da 3 kez olarak devam etmelidir. 10 günden fazla kullanmak hiç uygun olmayacaktır.

Primolut Yan Etkileri Nelerdir?

  • Primolut yan etkileri ilaç kullanımı yapıldıktan sonra vücuttan yumurta atılımı yapılmaz bu durumda da hormonlar dengesini kaybedecektir.
  • Eğer hamilelik istiyorsanız, bu ilacı kullanmayın çünkü döllenmiş yumurtanın rahimde tutunmasını engeller ve gebeliğin oluşmasına engel olur.
  • İlacı çok kullanırsanız, adet düzensizlikleri, kanamalar ya da lekelenmeler meydana gelebilir.
  • Primolut kullanımı ile beraber rahim duvarı kalınlaşır, içeride biriken kan yoğunlaşır ve diğer dönemde daha fazla regl kanamalarına maruz kalabilirsiniz.
  • Diğer aylarda göreceğiniz adet süresi uzar örneğin normalde 6 gün adet süresi geçiriyorsanız bu süre 10 güne kadar çıkabilir buda yaşamınızı olumsuz etkiler.
  • Vücut kirli kanı atamadığı için hem psikolojik olarak hem de bedenen ters etkiye maruz kalacaktır.
  • Tüm bunların yanında bazı kimselerde görülebilecek yan etkiler ise; fazla baş ağrısı, duyularda hissizlik, nefes alırken belli bölgelerde ağrılar, el ve ayaklarda ödem ve şişlik, sarılık hastalığı ve tansiyon yükselmesi gibi etmenler görülür.
  • Eğer bu ve buna benzer etkiler görülürse hemen doktorunuza başvurmanız gerekir, aksi halde hormonlarınızda büyük tahribat meydana gelebilir.

Primolut Adet Düzenini Bozar Mı?

Adet düzenini bozmaz fakat ilacı sık sık kullanmak ve yine 10 günden fazla kullanmak adet düzensizliğine ve hormon bozukluğuna neden olur, bu nedenle doktorun tavsiye ettiği ölçüde kullanmakta fayda vardır.

Primolut İlacının Kullanıcı Yorumları

Bu ilacı kullanırken ilişkiye girildiğine kanamanın olduğu kanalı daralttığı için kanama olmuyor diye biliyorum.

Bende bu ilacı adet günüm düğün günüme geldiği için doktor tavsiyesi ile kıllandım. Gerçekten de etkili bir ilaç olduğunu gördüm

Ben bu ilacı adet günüm düğün günüme geliyor diye kullandım. Balayı süresince de yaklaşık 10 gün boyunca kullanmaya devam ettim. Bütün balayı süresince şiş bir karınla gezdim. İlaç sonrası herhangi bir adet düzensizliği yaşamadım.

Ben bu ilacı adetim normal zamanında kesilmediği için doktor tavsiyesi ile kullandım, ilacı başladığımda kanamam durdu. 2 kutu bitirdim. İlacın bittiği günden 3 gün sonra regl oldum. Gelen kanın rengi eskisine benzemiyor, çok koyu. Buda ilacın etkisinden kaynaklanıyor.

Primolut Hakkında Bütün Sorular

İlaç hakkında merak edilen ve bilinmeyen sorulara cevap vermek istiyorum. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

Primolut kilo aldırır mı

Adet geciktirme amaçlı kullanılırsa vücutta su tutulması sebebiyle geçici ödemler oluşturabilir.

Primolut reçetesiz satılır mı

Reçetesiz satılmaz. Reçete şarttır.

Primolut karın ağrısı yapar mı

Yan etkilerinden biride karın ağrısı yapmasıdır.

Primolut halsizlik yapar mı

Yan etkilerinden biride adet düzensizliğine bağlı olarak halsizlik yapmasıdır.

Primolut kullanım dozu

Mutlaka doktorun size belirttiği dozda kullanılmalıdır. Günde 2 ya da 3 doz alınması yeterlidir.

Primolut adet başladıktan sonra kullanılır mı

Primolut un adet aşamasında kullanılması herhangi bir fayda sağlamaz. Adet kesilmez.

Primolut kullandıktan kaç gün sonra adet olunur

Primolut kullananlar genelde 4-5 gün içerisinde adet olduklarını söylemişlerdir

Primolut kullandıktan sonra hamile kalınır mı

Doğumu engellemez. Gebelik durumu oldukça düşüktür.

Primolut  İlacının Fiyatı Nedir?

Fiyatı 7, 97 TL dir. Reçete ile doktor onayı ile satılır.

Primolut Nereden Alınır?

Primolut sadece eczanelerden alınır ve kesinlikle doktorunuza danışmadan ilacı kullanmayınız.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz