Papatya Çayının Faydaları

Papatya, çayı, faydaları
Paylaş
 

Her derde deva olan papatya çayı sağlığa ve cilde sayısız faydası bulunan bir bitkidir. Asırlardır kullanılan papatya çayı uyku bozukluğu, stres, soğuk algınlığı dahil pek çok faydası bulunmaktadır.

Papatya çayının faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tıp alanında pek çok ilaçta ve kozmetik üründe kullanılan papatya doğal olarak hazırlanıp içildiğinde etkisi daha fazla görülmektedir. Sizlere bu yazımızda papatya çayı neye iyi gelir, papatya çayı nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Papatya çayı başta hazımsızlık olmak üzere insan sağlığı üzerinde birçok etkili şifaya sahiptir. Doğada bolca bulunan bu harika çiçek sadece hazımsızlık ve dinlendirici etkisi dışında güzellik ve cilt bakımı içinde sıkça kullanılır. Papatya çayı nasıl demlenir hakkında bilgi vermeden önce papatya çayı neye iyi gelir sorusuna cevap vermek istiyorum.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir

Papatya çayı tüketmek sağlığa faydalı olduğu gibi papatya çayı cilde ve papatya çayı saça faydaları bulunmaktadır.

 • Papatya çayı uyku bozukluğuna iyi gelir
 • Papatya çayı stresi önler
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir
 • Cilt sorunlarına iyi gelir
 • Deri döküntüsünü önler
 • Yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır
 • Mide bulantısına iyi gelir
 • Stresi önler ve daha sakin kalmanızı sağlar
 • Çok etkili bir kas gevşeticidir
 • Bağırsak harekliliğini sağlar
 • Diş etli morarmasını önler
 • Ağız yaralarını ve iltihabı önler
 • Regl döneminde kasılmaları ve adet dönemi ağrılarını önler
 • Sır ve bel ağrılarına iyi gelir, kas gevşetici etkisi vardır
 • Bağıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar
 • Ağzı içini temizlemek için gargara olarak kullanılabilir.

papatya çayı nasıl hazırlanır, papatya çayının faydaları

Papatya Çayının Cilde Faydaları

Sağlığa harika etkisi bulunan papatya çayının cilde faydaları ise;

 • Papatya çayı cilt rahatsızlıklarını iyi gelir
 • Papatya suyu gözeneklerin temizlenmesini sağlar
 • Papatya çayı sivilcelerinin yok olmasını sağlar
 • Papatya çayı cilt lekelerini yok eder
 • Cildin yağ oranını dengeler

Papatya çayının cilde daha bir çok faydası vardır ayrıca papatya suyunu pamuğa batırıp cilde kirden ve yağdan arınmasını sağlayabilirsiniz.

Papatyanın Saça Faydaları

Papatyanın saça faydaları arasında en çok bilineni kesinlikle papatya çayı ile saç rengini açmaktır. Ayrıca papatya suyu ile saçları yıkamak saçların daha parlak, bakımlı ve gür olmasını sağlar. Solgun, yıpranmış ve kepekli saçlara iyi geldiği bilinmektedir. Papatya çayı zararları çok sık görüldüğünden kesinlikle saçınıza sürmeden önce az miktarda bileklerinize sürerek denemelisiniz.

Papatya suyunu saça uygulamak için 1 litre kaynamış suya bir avuç papatya demeti atılır ve ortalama 20 dakika kadar beklenir. Papatya suyu süzülür ve soğuması için bekletilir. Banyodan sonra temiz saçlarına uygulamanız yeterlidir.

Papatya suyunu saçınıza sürdükten sonra güneşe çıkarsanız saç renginizin açılmasına neden olacağından eğer saç renginizin açılmasını istemiyorsanız dikkatli olmalısınız.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır

Papatya Çayının Cilde Faydaları

 1. Sizlere papatya çayının saça faydalarından ve papatya çayının cilde faydalarında bahsettikten sonra papatya çayı nasıl demlenir hakkında bilgi vermek istiyorum. Papatya çayı tarifi en çok tercih edilen tariflerden seçmeye çalıştım. Papatya çayı kullananlar tarafından tercih edilen bu tarihler kesinlikle etkili sonuç vermektedir.

papatya çayının faydaları

Yorgun Gözler İçin Papatya Çayı

Göz yorgunluğu bir süre sonra göz çevresinde kararmalara ve çökmelere neden olur, bu durumda da özellikle bayanlar kozmetik ürünlerinin kullanımını artırmak zorunda kalır, oysaki papatya çayı ile kompres yapıldığı takdirde göz çevresinde bulunan çökükler ve kararmalar bir süre sonra kendiliğinden yok olacaktır. Papatya çayı ile kompres yapmak için ise, bir tutam papatya kaynatıldıktan sonra bir kaseye boşaltılır ve ılıması beklenir, ılıyan papatya çayı bir pamuk yardımı ile gözlerde 10- 15 dakika bekletilir. Bu uygulama iki günde bir kez yapıldığı takdirde, göz çevresinde oluşan kararmaları büyük ölçüde azaltırken gözlerin bakımlı ve daha canlı görünmesini de sağlayacaktır.

Uykuyu ve Stresi Önleyen Papatya Çayı Tarifi

Günümüzün en büyük problemleri uykusuzluk ve strestir. Uykusuz bir cilt her zaman yorgun görünür buda solgun bir cilt anlamına gelir, bu gibi durumlar karşısında papatya çayı etkili bir yöntem olacaktır. Burada kullanılan papatya organik ve doğada yetişen çiçeklerden olmalıdır. 1- 2 fincan içilen papatya çayı vücuda dinçlik katarken cilde de ayrı bir parlaklık verecektir. Yine yorgun ve solgun görünen ciltleri ılık papatya çayı ile yıkamak canlılık ve parlaklık katacaktır. Özellikle gün boyu makyajlı dolaşan bayanlar, makyajlarını temizledikten sonra yüzlerini papatya çayı ile yıkamaları hücre yaşlanmasının ve cildin yaşlanmasının önüne geçecektir. Stres yoğunluğu olan kimseler güne papatya çayı içerek başlayabilirler, böylece stres oranlarında düşüş motivasyon oranlarında da büyük bir yükseliş olacaktır.

Cilt Lekelerini Yok Eden Papatya Suyu Tarifi

Ciltteki yanık lekeleri birçok bayanın kâbusudur. Bunun için ise ilk etapta yanık izi olan bölge papatya çayı ile masaj yapılarak yıkanır. Akabinde bal mumunu zeytinyağı ile bermali usulü eritilir, bal mumundan yapılan merhem papatya çayı ile yumuşatılan yanık bölgesine uygulanır. Bu uygulamaya devam edildiği sürece yanık izleri büyük ölçüde hafifleyecektir. Ufak çizikler için ve sıyrıklar için de aynı uygulama yapılabilir.

papatya çayı neye iyi gelir

Papatyanın Suyu Saça Nasıl Uygulanır

Saçlar da en az cilt güzelliği kadar önemlidir, özellikle bayanlar daha sağlıklı saçlar için büyük çaba harcarlar. Saçların sağlıklı olması için papatya çayı önemli bir alternatif şifa kaynağı olarak görülür. Saçları mat ve cansız olan kimseler aktardan alınan papatyaları kaynatarak demlenmesini bekledikten sonra banyoda saçlarına uygulamaları gerekir. Bu şekilde saçlar daha parlak ve canlı görünecektir. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken konu ise saçlar için hazırlanan papatya çayı süzülmeden saçlara uygulanmalı ve papatyanın küçük tohumları saçlar üzerine gelmelidir. Bu şekilde banyo sonrası papatya çayı saça masaj yapılarak uygulanmalı, saçta kalan papatya tohumları tarak yardımı ile kolayca çıkacağı için saçlar durulan mamalıdır.

Sivilce Lekeleri İçin Papatya Çayı Tarifi

Gerek ergenlik döneminden kalan gerekse stres kaynaklı çıkan sivilceler ciltte iz oluşumuna neden olabilir, sivilce lekeleri için cilt doktorundan yardım alınsa da papatya çayı mucizevi bir alternatif yöntem olacaktır. Bunun için papatya çayı yapıldıktan sonra papatya çayının posaları sivilce lekesi olan bölgede yaklaşık 20 – 25 dakika bekletilmelidir. Bu kompres ten sonra artan papatya çayı ile sivilce lekesi olan bölge durulanır.

Vücutta Kararmaların Önüne Papatya Çayı İle Geçin

Vücudun bazı bölgeleri kararmak için müsaittir, özellikle epilasyon uygulanan koltuk altı kararmaların en çok yaşandığı bölgedir. Bu bölgenin beyazlaması ve renginin açılması için epilasyon yapıldıktan sonra bölge karbonat ve limon suyu ile ovulur, bu uygulamanın akabinde ise papatya suyu ile bölge yıkanır. Papatya suyu ile yıkanan bölgelerin durulaması yapılmazsa kararmalar da daha hızlı renk açılması olacaktır.

Papatya Çayı Kullananlar

Papatya Çayı Nasıl Demlenir

Papatya çayı kullananlar tarafından en çok denenen ve beğenilen papatya çayı tarifi vermek istiyorum. Evde basit şekilde yapacağınız bu papatya çayı kesikle tüketmeniz faydalı olacaktır. Pek çok ünlünün tercihi olan papatya çayı nasıl hazırlanır;

Malzemeler

 • 1 Bardak kaynar su
 • 2 yemek kaşığı kuru papatya

Hazırlanışı

Bir bardak kaynar suyun içerisine 2 yemek kaşığı kuru papatya ekleyin ve demlenmesi için 3 dakika kadar bekleyin. Süzgeçten geçirin suyu süzün. İsteğe göre bal, limon ekleyerek tüketebilirsiniz.

Papatya Çayının Zararları Nelerdir?

Papatya Çayı Zararları;

Papatya Çayını Kimler İçmemeli?

Sayısız faydası bulunan papatya çayının faydaları olduğu gibi papatya çayının zararları da bulunmaktadır. Unutmayı her şeyi dozunda tüketmek çok önemlidir. Çok fazla tüketmek aşırıya kaçmak yarardan çok zarar verebilir. Papatya çayının bilinen yan etkileri ve zararları ise;

 • Papatya tüketirken uykunuzun geleceğini asla unutmayın. Papatya çayı tükettikten sonra araç yada makine kullanmayın
 • Papatya çayı ve suyu bazı hassas ciltlerde alerjiye neden olabilir
 • Kesinlikle hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin tüketmemesi gerekmektedir.
 • Adet döneminde tüketmek kanamanın artmasına neden olabilir
 • Kan ilaçları kullanan kişiler asla tüketmeleri tavsiye edilmez.

Sizlere bu yazımızda papatya çayının faydaları ve zararlarını bahsetmeye çalıştım. Papatya çayı nasıl demlenir, papatya çayı neye iyi gelir sorularınızı yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Bu yazı 639 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak