Öksürük Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Öksürük, birçok nedene bağlı olarak meydana gelen bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Öksürüğün tedavisi içi, beraberinde görülen diğer rahatsızlıklar da tespit edilmelidir. Öksürük başlı başına bir hastalık değildir, boğaz ve solunum yollarını korumaya alan vücut savunma mekanizmasıdır. Öksürük çeşitleri ise;

 • Balgamlı öksürük
 • Kuru öksürük
 • Kronik
 • Akut öksürük olmak üzere birçok farklı çeşidi mevcuttur. Kişiler kendilerinde olan öksürük çeşitlerini iyi analiz ederek gerekli tedavi işlemlerine başlamalıdır.

Kuru öksürükte bağlam gelmez ve kesik kesik bir öksürük çeşididir, genelde boğazda kuruluk hissi ve nefes alamama hissi yaratır. Bağlamlı öksürükte ise, boğazdan yeşil, sarı veya koyu beyaz madde gelir, kronik öksürük, üç hafta ve daha uzun süren bir öksürük çeşididir. Kronik öksürüğe neden olan diğer hastalıklar ise farenjit, nezle, sinüzit gibi etmenlerdir. bu öksürük senelerce kesintisiz devam edebilir.

Öksürüğün Sebepleri Nelerdir?

Öküsürüğün bilindik ya dabilinmedik birçok nedeni olabilir. Nezle, ciğerde su toplama, astım, frenjit, geniz akıntısı, kalp hastalıkları, tüberküloz başlıca nedenleridir. Sinüzüt, sigara kullanma gibi nedenler de balğamlı öküsürünğün başlıca etmenleri arasında yer alır. Kronik öksürüğe kullanılan ilaçlar başta olmak üzere, kulak problemeleri öksürüğü devam ettiren etmeneler arasındadır.

Öksürüğün nedenlerini bulmak çok önemlidir. Sürekli devam eden öksürükler zamanla kişilerde, psikolojik sorunlara neden olabilir ve sosyal yaşamı olumsuz etkiler.

Öksürüğün Şekli Ve Süresi Hangi Hastalıkların Habercisidir?

 • Öksürüğün süresi ve şekli bazı hastalıkların başlıca belirtileri arasında yer alır ve bu hastalıların saptanması için önemlidir.
 • Geceleri görülen, kuru balgamsız ve kesik – kesik öksürük çeşididir genelde viral, üst solunum yolu enfeksiyonlarının başlıca habercisi olurken alerji belirtisi olarak ta değerlendirilir.
 • Geniz akıntısı ile beraber görülen ve genelde çocuklarda uykuya daldıktan hemen sonra kendini gösteren öksürükler, reflüye bağlı olarak ortaya çıkan bir öksürük çeşididir.
 • Hareket koşma ve yürüyünce ortaya çıkan öksürük astım habercisidir. Bu tür öksürükte, gülme, konuşma ve ağlama gibi eylemlerin ardından kendini boğulma şeklinde gösterir.
 • Gürültülü ve hırıltılı, boğuk, metalik öksürük genelde trakeit olarak adlandırılan üst solunum yolu enfeksiyonu habercisidir.
 • Boğulurcasına ve haykırır gibi çıkan öksürük, zatürree ve tüberküloz hastalıkları sonucunda görülür.
 • Akciğerlere bağlı olarak görülen, kistik fibrozis olarak adlandırılır ve balgamlı bir şekilde kendini gösterir.

çocuklarda öksürük

Çocuklarda Öksürük Neden Görülür? 

Çocuklarda öksürük, başta nezle, grip, burunda tıkanıklık sonucu, farklı boğaz enfeksiyonları, alerji, bronşit, zatürre, astım gibi hastalıkların neticesinde meydana gelir. Yine, boğaza yabancı cisim kaçması, akciğerde su toplanması, farklı maddelere tepki, kistik fibrozis, tümör gibi etmenler de öksürüğe neden olur. Çocuklarda ağlama ve konuşma sonucu boğulur ve morarırcasına ortaya çıkan öksürük astımın habercisi olabilir. Öksürüğün tipi ve zamanı tespit edilerek gerekli doktor tedavilerine başlanmalıdır.

Öksürük Tanı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öksürük tedavisine başlanmadan önce mutlaka rahatsızlığın altında yatan hastalıklar tespit edilmelidir. Enfeksiyonel ve mikrobik rahatsızlıklara bağlı olarak öksürük meydana geliyorsa bunun için gerekli antibiyotik ilaçlara başvurulmalıdır. Her öksürük için öksürük kesici ilaçlardan uzak durulması gerekir, aksi halde ilaçlar böbrek gibi organlarda birikerek daha büyük problemlere neden olabilir.  üç haftadan fazla süren öksürükler için mutlaka doktor kontrollerine gidilmelidir çünkü bunun altında astım gibi kronik rahatsızlıklar olabilir. Yine sigara kullanımı yapılıyorsa sigara acilen bırakılmalıdır. Özellikle çocukların yanında sigara asla içilmemelidir. Eğer öksürük reflü gibi nedenlerden dolayı baş gösteriyorsa bunu için mide rahatlatan ilaçlar kullanılabilir, astım gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyorsa bunun için nefes açıcı ilaçlar ve spreyler kullanılabilir.

öksürük rahatsızlıkları akciğerlerden geliyorsa, bu durumda alanında uzman hekimlerden bronş genişletici ilaçlar ve tanısı için, akciğer filmi, üst solunum yolu testi, sinüs filmleri gibi testler yapılır. Eğer öksürüğün nedeni, mide kaynaklı ise, reflü endoskopisi gibi testler yapılır.

Öksürükte Doktora Başvurulacak Durumlar Nelerdir?

Öksürük rahatsız edici bir boyuta geldiği zaman mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekir, geç kalınan her durum öksürüğün altında yatan hastalığın ilerlemesine neden olacaktır. Bu nedenle vakit kaybetmeden gerekli tanı ve tedaviye başlanmalıdır

 • Öksürük üç haftadan fazla sürüyorsa mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.
 • Öksürük gerekli tedavilere ve ilaçlara yanıt vermiyorsa
 • öksürükle beraber, yüksek ateş, nefes darlığı gibi durumlar yaşanıyorsa hemen doktora gidilmelidir.
 • Koyu balgam, yeşil balgam ve balgamda kan gibi maddeler görülüyorsa geç kalınmadan doktor kontrollerine gidilmelidir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öksürüğe iyi gelen vitamin ve mineraller devamlı olarak vücuda alınmalı ve tüketilen yiyeceklere dikkat edilmelidir. Öksürük genelde üst solunum yolu rahatsızlıkları neticesinde ortaya çıkan bir tepkimedir, bu durum göz önüne alınarak alternatif tedavi uygulamasına geçilmelidir.

 • Öksürüğün başlama mevsimi kış olduğu göz önüne alınırsa, bol C vitamini tüketilmelidir.
 • Toz, kir, sigara dumanı ve isli ortamlardan kaçınmak öksürük için gereklidir.
 • Vücut direncini korumak öksürük için gereklidir ve yine astım gibi rahatsızlığa bağlı olan öksürük durumlarında yavaş yürüyüşler gereklidir.
 • Düzenli uyku öksürüğü azaltacaktır, eğer uyku sırasında öksürük başlarsa limonlu su yudum yudum içilebilir.
 • Günde üç litre su içilmeli böylece vücutta bulunan mikrop ve enfeksiyonlar su yolu ile atılır.

Öksürük Problemlerinde Neler Tüketilmemeli?

Öksürük genelde yeme içme ile doğru orantılıdır bu nedenle bazı yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır, böylece öksürük tetiklenmemiş olacaktır. Uzak durulması gereken yiyecekler ise;

 • Acı biber,
 • Çikolata ve şekerli hazır gıdalar,
 • Turşu,
 • Baharatlı yiyecekler,
 • Patlamış mısır ve haşlanmış mısır,
 • Ketçap ve salça,
 • Cips, kola,
 • Gazoz ve hazır meyve suları gibi yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekir, yine aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

Öksürük Tedavisinde Bitkisel Ürün Önerileri Nelerdir?

öksürük tedavisinde alternatif olarak bazı bitkiler kullanılabilir. Bu bitkiler hafif öksürükleri tamamen keserken fazla olan öksürükleri de hafifletecektir.

Ballı Ihlamur

Ballı ıhlamur tüketimi hafif öksürükleri tamamen yok edecektir. Sabah ve akşam olmak üzere birer bardak tüketilmelidir.

Keçi Boynuzu Pekmezi (harnup)

Özellikle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanıma uygundur, hem öksürüğü tedavi eder hem de halsizliğe iyi gelir.

Limonlu Ilık Su

Limonlu ılık su, kronik öksürüklerde ve kuru öksürüklerde boğazı ferahlatarak ve nemlendirerek öksürüğü yatıştırmak için birebirdir.

Papatya Çayı

papatya çayı ile öksürüğü büyük oranda yatıştırabilirsiniz, papatya çayı aynı zamanda kişileri dinlendirir.

Siyah Turp Ve Bal

Siyah turp kuyruk kısmından başlanarak baş kısmına doğru oyulur ve içine doğal bal eklenir üzerine temiz bir tülbent örtülerek bir gece beklemeye alınır, altına kase koyulur ve suyu akması beklenir. Çıkan su içilirse öksürük tamamen kesilecektir.

Haşlanmış Soğan Ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak enfeksiyon giderici ve en etkili doğal antibiyotikler arasında yer alır, özellikle çocuklarda öksürük başladığı andan itibaren sağan ve sarımsak haşlanarak yedirilmedir. Eğer fırında değil suda haşlıyorsanız suyunu da içebilirsiniz.

Bu alternatif tedaviler öksürüğün altında yatan hastalıkları tedavi etmez, öksürüğü hafifletir ve doktorun verdiği ilaçlara alternatif olarak kullanılmalıdır. Etkili sonuç için mutlaka gerekli testlerin yapılması gerekir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -