Nöbet Şekeri Nedir? Nerelerde Kullanılır?

nöbet şekeri
Paylaş
 

Görüntü itibariyle kaya tuzuna benzeyen, şeker kamışından üretilen rafine edilmemiş doğal bir şeker olan nöbet şekeri, yapı itibariyle tuz kristallerine çok benzer. Nöbet şekerinin asıl adı nebat şekeridir. Nebat Arapça da bitkisel anlamına gelir. Ancak Türk ağzıyla ismi zamanla nöbet şekeri olmuştur. Adından da anlaşılacağı üzere nebat veya nöbet şekeri işlem görmemiş bitkisel doğal bir üründür. Rafine şekerin vücut üzerindeki olumsuzluklarından ötürü, alternatif olarak kullanılabilecek sağlıklı doğal bir üründür. Günümüz rafine şekerinin zararlarını sıralayacak olursak;

 • Vücutta kan şekerini ani yükselterek şeker dengesizliğine ve hastalığına yol açar.
 • Rafine şekerler her şeyden önce işlem geçirmiş, lifsiz ürünlerdir kullanıldıkları zaman vücutta yağ olarak depolanırlar ve hızlı kilo almanın önünü açarlar.
 • Kanser oluşumunu tetikleyen rafine şeker kanser hücrelerinin çoğalmasını sağlarlar.
 • Böbrek sağlığını olumsuz etkileyen rafine şeker aynı zamanda karaciğer hastalıklarının önünü de açarlar.

Bütün bunlara rağmen şeker insanoğlunun vazgeçemediği gıdalardan biridir. Çünkü şeker beyinde bağımlılık yaratan bir üründür. Sağlımızdan olma pahasına şeker yemenin tek açıklaması bağımlı olmaktır. İşte bu bağımlığı alternatif sağlıklı bir şekerle bastırmak mümkündür. Şeker kamışından doğal yollarla üretilen bir ürün olan nöbet şekeri aynı zamanda vücuda pek çok yararı olan bir üründür.

Nöbet Şekeri Nerelerde Kullanılır?

Nöbet şekeri rafine şekerden daha çok yararlı olmasının yanında rafine şekerinin kullanılabildiği her şeyde kullanılabilen bir üründür. Ayrıca nöbet şekerinin kendine has özellikleri rafine şekerden farklı alanlarda kullanmakta mümkündür. Nöbet şekeri bazı sağlık sorunlarının çözümü için alternatif alanında kullanılan bir gıdadır. Yemeklerde, tatlılarda, tuzlularda, kullanılan bu ürün çok iyi bir tatlandırıcıdır. Sanayide bisküvi ve çikolata yapımında kullanılabilen üründür. Çayda tatlandırıcı olarak kullanılabilmektedir. Rafine şekeri, kesme şeker vb. sanayi ürünü şekerler nöbet şekerinden üretilir.

Nöbet Şekerinin Faydaları Nelerdir?

Nöbet şekeri dünyadaki her bitki gibi, insanoğlunun hayatında şifa vermek için yaratılmış özellikleri mevcuttur. Nöbet şekeri insan sağlığına iyi gelebilecek çok önemli özellikleri yapısında bulundurmaktadır. Nöbet Şekerinin Faydalarından bazıları şöyledir;

 • Ses kısıklığı, ses kalınlaşması gibi durumlarda nöbet şekeri kullanılması uygudur. Nöbet şekeri ses kısıklığını önler, ses tellerini yumuşatır ve sesin yapısını düzeltir.
 • Ağız içinde bakterilerden kaynaklı olarak oluşan yaraları, enfeksiyonları doğal yollarla tedavi etme özelliğine sahiptir. Ağız sağlığında kullanılabilecek önemli doğal bir alternatiftir.
 • Ağız boşluğunu, boğazı rahatlatma, gevşetme özelliğinden dolayı soğuk algınlığı, grip gibi vakalarda boğaz ve ağız boşluğu tedavilerinde kullanılabilen bir üründür. Boğaz enfeksiyonlarının oluşumunu önler, boğazda oluşabilecek bakteri varlığını yok eder.
 • Nöbet Şekeri ağız kokusunu yok etmek için oluşturulan kürler içinde yeri doldurulamayacak bir üründür. Tek başına bile ağız kokusu gibi toplumda özgüven kırıcı bir sorunun önüne geçebilir.
 • Böbrekte zamanla oluşagelmiş, taş, kum gibi sorunların böbrekten atılmasına yardımcı olur, bunların sebep olduğu ağrıyı hafifletir.
 • Vücutta önemli bir sorun teşkil eden anemi hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Bu şekerin kan miktarını artırma gibi özellikleri vardır.
 • Öksürük, akciğer kökenli hastalıklar nefes darlığı gibi solunum yolundaki her türlü probleme, hastalığa iyi gelir ve bu hastalığa yakalanma riskini düşürür.
 • İçeriğindeki maddeler sayesinde kışın yakalanma riski yüksek olan, grip, nezle, astım, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korur. Bağışıklık sistemini bu tür hastalıklara karşı güçlendirir.

Nöbet Şekerinin İçeriğinde Neler Var?

Nöbet şekerinin içeriğinde yüksek miktarda vitamin, mineral ve amino asit mevcuttur.

Nöbet Şekerinin Nasıl Elde Edilir?

Şeker ve suyun büyük bir kazanda kaynatılmasıyla elde edilen şeker, ısınınca birbirleriyle eriyik kıvamını alır. Kıvamını alan şeker soğuması için içinde ip geçirilmiş kazana boşaltılır. Boşaltılan şeker ve su soğumaya bırakılır. Yaklaşık olarak 1 hafta sonunda soğuyan şeker, soğuma neticesinde ipler üzerinde kristalleşir. Buna nöbet şekeri denir.

Nöbet Şekerinin Yan Etkileri Nelerdir?

Nöbet şekerinin yan etkisi denilebilecek herhangi bir vaka yoktur. Ancak her üründe olduğu gibi nöbet şekerini bilinçsizce tüketmekten kaçınmak gerekir.

Nöbet Şekerinin Fiyatı

Hakiki bir nöbet şekerinin kilo fiyatı 40 T.L. ile 60 T.L. arasında değişmektedir. Nöbet şekerinin alırken doğal yollarla elde edilmiş olmasından emin olmak gerekir.

Nöbet Şekerinin Temin Yerleri

Nöbet şekerleri aktarlardan elde edilebileceği gibi internet üzerinden de temin edilebilir.

Nöbet Şekeri Hakkında Kullanıcı Yorumları

 • Nöbet şekeri birçok rahatsızlığa iyi gelebilen besin değeri yüksek, ağrı iyileştirici özelliği olan bir üründür. Kullanıcıların bazıları nöbet şekerinden memnun kalmadıklarını belirtseler de çok büyük bir kısmı nöbet şekerini mucizevi bir ürün olarak tanıtmaktadırlar.
 • Her kış mevsimi çok sık halde grip nezle ve bronşit gibi hastalıklara yakalanma oranım vardı. Yaklaşık, 2 yıl kadar önce, çevreden nöbet şekerinin üst yolunum yollarına iyi geldiğini, göğsü yumuşattığını, vücut bağışıklığını kış hastalıklarına karşı güçlendirdiğini duydum. Yarım kaşığı karabiber ile yarım çay kaşığı şekeri karıştırıp bir gün var bir yok şeklinde kullandım. Kullandığım zamanlardan şimdiye kadar, kış hastalıklarına yakalanma oranım önceki yıllara nazaran bir hayli azaldı.
 • Geçmek bilmeyen bir ağız kokusu sorunum vardı, bu sorun toplum içinde bulunmaktan beni itiyor, kişisel özgüvenimi zedeliyordu. Bir çay kaşığı kimyon ve bir çay kaşığı nöbet şekerinden oluşan kürü haftada 4 gün 3 ay boyunca kullandım, ağız kokusunun zamanla yok olduğunu gördüm.
 • Ağız içinde oluşan aft için medikal ve doğal birçok ilacı kullandım. Ama tam olarak aftlara çözüm bulamadım aradığım çözümü nöbet şekeri ile buldum.
 • Yıllardır, kronik olarak her kış oluşan öksürüğe karşı nöbet şekerini kullandım. Öksürük problemimi bu şekerle çözdüm.
 • Bu şeker için boğaz ağrısına birebir dendi gerçekten de boğaz ağrımı kısa bir süre içinde hafifletti.
 • Ağzımda çıkan yaraları kısa süre içinde götüren mucizevi ürün.
 • Atalarımızdan kalma mükemmel bir miras emekleri için çok teşekkür ederim.
Bu yazı 1101 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak