Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

migren nedir, tedavisi nasıl yapılır
Paylaş
 

Migren günümüzde en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Sıradan baş ağrılarından farklı bir ağrı yapısına sahiptir. Migren sanıldığının aksine tedavisi olan bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranlar üç kat daha fazla görülür, ağrı başladığında şakak bölgelerinde zonklayıcı bir his bırakır. Işık ve güneş migren ağrılarını tetikler.

Migren Nasıl Başlar?

Migren ataklar halinde başlar, eğer birden bire başınızda dayanılmaz bir ağrı hissediyor ve bu ataklar halinde devam ediyorsa muhtemelen migrendir ve bununla ilgili doktor kontrollerine girmeniz gerekecektir.

Atakların süresi farklıdır, bazılarında yılda sadece 1- 2 defa görülürken bazılarında bir ay içinde 4 – 5 defa görülebilir bu tamamen kişinin bünyesi ile alakalı bir durumdur. Migren ağrısını diğer baş ağrılarından ayırt etmenin yolu ise;

 • Ağrı başladığında mide bulantıları,
 • Işığa aşırı duyarlılık,
 • Sese duyarlılıktır. Bu gibi durumlar ağrı başladığında günlük işler büyük oranda aksayacaktır. Ağrılar başlamadan önce kendinize göre belirtileri çıkacaktır bu yönde tedbir almanızda fayda vardır.

Migren tanısı için uzun bir süre geçmesi gerekir ve yine uzman doktorların teşhisi bu noktada önemlidir.

Migrenin Nedenleri?

Migrenin en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Ailede migren rahatsızlığı olan kimselerin hastalığa yakalanma oranı % 40 daha fazladır.

Migren rahatsızlığının başka bir sebebi ise hormonel değişimlerdir. Kadınlar hayatı boyunca birçok hormanel değişimlere maruz kalırlar bu nedenle de migren rahatsızlığı erkeklere göre bayanlarda daha fazla görülür. Özellikle adet dönemlerinde şiddetli baş ağrıları meydana gelebilir bunun nedeni migren rahatsızlığıdır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migreninin belirtisi ağrı baş ağrılarıdır.

 • Başın tek tarafında oluşan şiddetli ağrılar,
 • Zorlayıcı göz ağrıları,
 • Işığa hassasiyet,
 • Mide bulantısı,
 • Saç diplerinin acıması
 • Kulağın yanında görülen ağrılar,
 • Aşırı üzüntü,
 • Sinirlilik hali,
 • Yazıları okuyamama,
 • Sürekli açlık duygusu,
 • Uyku hali,
 • Aşırı iştahsızlık

En çok bilinen migren belirtilerinden sadece birkaç tanesidir.

Migren atakları başladığında birçok kimsenin ışığa ve ses büyük duyarlılık hali oluşur, çoğu kimse karanlıkta sesiz ortamda oturmayı ve yatmayı ister. Bununla beraber kokulara fazla duyarlıklı ve nefes alamama gibi durumlarda ağrı başladıktan sonra kendini gösterir.

Auralı Migren Nedir?

Migren atakları başlamadan önce hastalarda görülen durumlara migren aurası denir.  Kısa süreli bir durumdur ve hastalar aurayı algıladıktan sonra ağrılar başlar, migren aurasının süresi kısadır yaklaşık 20- 30 dakika sürer. Migren aurası, hastalarda dalgalı, noktalı ışıkların görülüyor olması durumudur, bu duruma görsel aura denir. Duyusal migren aurası ise, kişilerin baş kısmında, alın kısmında ve çene kısımlarında karıncalanma ya da uyuşma hissine duyusal aura denir.

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Kişilerin migren çeşitlerini bilmeleri tedaviye daha iyi yanıt verebilmeleri adına çok önemlidir. Migrenin kontrol altına alınabilmesi ve doğru değerlendirilerek tedavi edilebilmesi için, migren çeşidinin kısa sürede tespit edilmesi gerekir. Kişilerde ene çok görülen migren çeşidi ise aurasız migrendir. Ama auralı migren sahibi olan kimselerde bazı ataklarında aura görmeyebilir ya da hissetmeyebilir.

Migreni Tetikleyen Etkenler Nelerdir?

Migreni tetikleyen etmenler, kişiden kişiye farklık gösteriş yani her migren sahibini aynı etmen tetiklemez. Bu nedenle migren ağrılarınızın başladığı gün ne yiyip, içtiğinizi not almanızda fayda vardır böylece daha ağrıyı tetikleyici etmenler daha kolay tespit edilir ve planlama o yönde yapılır. örneğin bazı kimselerde tatlı yiyecekler özelliklede çikolatalar migreni tetiklerken bazı kişilerde de süt ve süt ürünleri migreni tetikler.

 • Uyku düzeni migren ağrılarının tetikleyicisi olarak çok önemlidir. Az ya da fazla uyumak migren ağrısına neden olabilir, bu nedenle uyku düzeni kesinlikle aksatılmamalıdır.
 • Yolculuk gibi etmenler de bazı kişilerde migren ağrılarının tetikleyicisi olarak bilinir, uçak yolculuğu ve otobüs yolculuğu ağrıları olumsuz etkiler. Bu nedenle çok sık seyahat etmek yerine daha az ve yakın yerlere seyahat etmenizde fayda vardır.
 • Uzun süren antrenmanlar da migrenin en büyük tetikleyicileri arasında yer alır. Ağır ve uzun süren antrenmanlardan kaçınmak en doğrusu olacaktır.
 • Parlak ışıklardan kaçınmak ve çok gürültülü ortamlardan kaçınmak gerekir, çünkü ışık ve ses migren için iyi olmayacaktır.
 • Ağır kokulardan kaçınmak gerekir, burada ağır parfümler yerine daha hafif parfüm ya da kokular tercih edilmelidir.
 • Aşırı stres ve üzüntüde ağrıları büyük ölçüde etkileyen faktörler arasında yer alır, bu nedenle stres gerektiren işlerden günlük yaşamda uzak durulmalıdır.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Migren tedavileri ağrının yüksekliğine ve şiddetine göre iki şekilde yapılır. İlk tedavide yüksek ağrı ve ataklar geçirenler için beyinden ağrıya nende olan hastalıklar gözlemlenir ve o yönde cerrahi işlem başlatılır. İkinci tedavi yöntemi ise daha az atakların olduğu migren hastalıklarına yöneliktir. Burada atakların süresi tespit edilir ve azaltma yönünde bir işlem başlatılır.

Migren ağrısı çeken kimseler ilk etapta atakların altında yatan sebepleri tespit ederek kendilerini bu yönde ağrılara hazırlamaları daha doğru bir yöntem olacaktır. Böylece daha az ve hafif ağrılar ile ağrılar etkisiz hale getirilebilir.

Bu yazı 359 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak