Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek yeme, gazlı içecek ve çok kafein içeren beslenme sonrası ortaya çıkar.

Beslenme ve yemek sonrası mide borusunda ve midede hafif yanma şeklinde ortaya çıkan mide yanması zamanla kişilerin sosyal yaşamını büyük oranda etkiler. Mide yanması zamanında tedavi edilmez ve önüne geçilmezse reflü hastalığı meydana gelebilir.

Mide yanmasının temel sebebi, mide kapakçığının gevşemesidir. Bu gevşeme sonrası, mide içinde bulunan mide öz suyu yemek borusundan ağza kadar ilerler.

Mide yanması yaşayan kimseler bol ve bel kısmı sıkmayan giysiler giymeli ve mideyi rahatlatmalıdır. Mide yanması yaşayan kimseler yatar ya da oturur pozisyondan daha dik bir pozisyona geçmelidir.

Mide Yapısı

Mide Yanmasının Nedenleri

 • Fazla stres
 • Üzüntü,
 • Hızlı yemek yeme,
 • Yağlı yiyecekler tüketmek,
 • Acılı ve baharatlı yiyecekler tüketmek,
 • Lokmaları az çiğnemek,
 • Çok fazla alkol ve sigara tüketimi,
 • Mide ve mide duvarında oluşan iltihap,
 • Reflü,
 • Süt ürünlerine alerji,
 • Gebelik,
 • Apandisit,
 • Böbrek rahatsızlıkları mide yanması şikayetlerine neden olur.

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide Yanmasını Ne Keser ve Mide Yanmasına Evde Tedavi

Evde mide yanmasını geçirme yolları pek çok şeklide atlatılabilir. Mide yanmasını geçiren doğal yollar ise;

Süt ve karbonat; mide yanmasına karşı süt ve karbonatı karıştırıp içebilir ve böylece mide yanması problemlerinden büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Bu tarif için yapmanız gerekenler ise, bir bardak sütün içerisine bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp, midede ekşime başlayınca yudum yudum içmek olacaktır.

Mide yanması için tahin; sabah kahvaltıdan önce bir kaşık tahin tüketmek midede oluşan hasarları onarır ve mide yanması problemlerini büyük ölçüde hafifletir.

Ballı limon karışımı; bir bardak sıcak suyun içerisine birkaç damla limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal ilave ederek yudum – yudum içmek mide ekşime ve yanmalarına iyi gelecektir.

Mide ekşimeleri için soğuk su; ani tutan mide ekşimeleri için iki bardak soğuk su içmek midede oluşan yanma ve ekşimelerin önüne geçecektir.

Mide yanması için meyve; mide yanması için asidi düşük meyveler tüketilebilir. Örneğin; muz ve karpuz gibi meyvelerin tüketimi mide yanmasını geçirecektir.

Badem; badem mide asidini büyük oranda nötralize eder ve midenin büyük oranda rahatlamasını sağlar. Kronik mide yanması yaşayan kimseler yanlarında bir miktar çiğ badem taşıyarak, mide yanmasının başladığı anda badem tüketebilirler.

Hareket; hareket midede içerisindeki besinlerin sindirilmesine yardımcı olur ve böylece mide asidi azalır. Burada yapılacak hareketlere bakacak olursak, bisiklet kullanma,  hafif yürüyüşler ve plates gibi egzersizlerdir.

Elma suyu ve patates suyu; mide yanmasında kullanılabilecek alternatif yöntemlerin başında elma suyu ile patates suyu gelir. Sürekli mide yanması yaşayan kimseler elma tüketebilirken, elma suyunu katı meyve sıkacağından geçirerek de içebilir böylece midede büyük oranda rahatlama meydana gelecektir.  Bununla beraber çiğ patates suyunu da katı meyve sıkacağından geçirerek mide yanmasını anında dindirebilirsiniz.

Limonlu su;  kronik mide yanması ve mide ekşimesi yaşayan kimseler, gün boyu bol su tüketmelidir. Mide ekşimesi ile karşı karşıya kalan kimseler suluklarının içerisine bir miktar limon sıkıp suyu bu şekilde tüketebilir ve gün boyu midelerinde ferahlık ve büyük oranda rahatlama yaşayabilirler.

Mide yanması için anason; anasonun mide yanmasına iyi geldiği ve mide tahribatını büyük ölçüde geçirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Tüketilen anason midede yiyeceklerin daha çabuk sindirilmesinde büyük rol oynar bununla beraber anason bağırsak ve midede oluşan problemler içinde etkili bir sonuç olacaktır. Bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı anason tohumunu ekleyip, kaynatın akabinde anason suyu ılıdığı zaman içmeye devam edin.

Karbonat; karbonat ve su bir araya geldiğinde alkali suya dönüşür, bir miktar karbonatı bir bardak su içerisine karıştırıp tüketebilirsiniz. Karbonat midede hafifliğe ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanında mide ekşimesi ve mide yanmasına da büyük oranda yardımcı olacak ve mide sorunlarını ortadan kaldıracaktır.

Mide Yanması İçin Kudret Narı

Kudret narı sadece mide yanmalarında değil, aynı zamanda da tüm mide sorunları ve hastalıklarında kullanılan ve çoğu zaman kesin tedaviye götüren bir bitkidir. Bu nedenle de mide yanma ve ekşimelerinde kullanılabilir. Hamileler ve emziren anneler bitkiyi kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı ve doktor onayı almalıdır.

Mide Yanmasını Ne Keser?

Mide rahatsızlığı yaşayan kimseler her zaman mide yanmasını ne keser? Sorusunu sormuştur. Mide yanması için doğal yolları denediyseniz ve çok etkili olmamışsa mutlaka doktor tavsiyesi ile ilaç kullanmanız önerilir. Eğer mide yanması yaşayan kimse hamile ise gebeliğinin 6. Ayına kadar kesinlikle hiçbir ilaç kullanmamalıdır.

Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte Mide YAnması

Hamilelikte mide yanması, herkeste görülen en büyük mide şikayetleri arasında yer alır. Gebelikte mide yanmasının sebeplerine bakacak olursak; bebeğin büyüyerek mide ve mide duvarına baskı yapmasıdır. Bununla beraber hamilelikte mide diğer dönemlere oranla daha hassas olur ve mide yanması, mide ekşimesi gibi sorunlara yol açar. Hamilelikte mide yanmasının diğer bir nedeni ise mide kapakçığının bebek nedeni ile gevşemesidir.

Hamilelikte mide yanmasının önüne geçmek için, yağlı, tuzlu, baharatlı ve acı yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bununla beraber, çok yemek, tüketmek yerine az ve sık – sık yemek daha faydalı olacaktır. Gebelikte mide yanmasına iyi gelen besinler ise, soğuk süttür. Bunun için yapmanız gereken, mide yanması başladığı anda 2 kahve fincanı sütü tek seferde içmek olacaktır. Tüm bunların yanında, yağsız ve tuzsuz mısır patlağı tüketmek mide suyunu azaltacaktır. Yine taze leblebide tüketebilirsiniz. Bu uygulamalar mide yanmasını anında keser. Hamileliğin ilerleyen aylarında mide yanması dayanılmaz bir hal alabilir bunun için de kadın doğum doktorundan onay alarak ilaç kullanabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Mide Yanmasına Doğal Çözüm

Mide yanması için İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi süt ve havuç suyudur. Bir bardak taze sıkılmış havuç suyu mide yanmasını kesecektir. Yine mide yanmasını geçirmek için İbrahim Saraçoğlu  iki yudum süt içmeyi önerir. Yine Saraçoğlu  lahana suyunu ve papatya çayını da önermektedir. Fakat hamilelikte mide yanması yaşayan kimseler kesinlikle papatya çayını tüketmemelidir. Papatya çayı rahim duvarını genişletir ve düşük ya da erken doğuma sebebiyet verir.

Mide Yanmasında Kullanılan İlaçlar

 • Nevofam 40 mg tablet
 • Fabos 20 mg enjeksiyonluk çözelti,
 • Notidim 40 mg tablet,
 • Famodin 40 mg tablet,
 • Famotsan 40 mg film tablet,
 • Gastover 40 mg tablet,
 • Famoser,
 • Bismomagnesıe çiğneme tableti,
 • Gastopal duo süspansiyon,
 • Gastren çiğneme tableti, ilaçları mide yanması için kullanılır, fakat eczacınıza ve doktorunuza danışmadan bu ilaçları kesinlikle almanız önerilmez. Özellikle 6 aydan az gebelikler için herhangi bir ilaç tavsiye edilmez.

Mide Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide yanması için ilk etapta, iç hastalıklarına bakan dâhiliye bölümüne gidilir. Dâhiliye bölümündeki doktor gerek duyduğu takdirde, gastroentoloji bölümüne sevk edebilir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -