Mide Ağrısı Nedir? Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

0
646
miğde ağrısı nedir

Mide ağrısı hemen herkesin başına gelebilecek problemler arasında yer alır. Önemli olan erken tedavi ederek ağrının ilerlemesini önlemek olacaktır. Sizlere bu yazımda mide ağrısına ne iyi gelir? Ve mide ağrılarında kullanılabilecek bitkisel ürünlerden bahsedeceğim. Bitkisel ürünleri ve alternatif tıp yöntemlerini kullanmadan önce mutlaka alanında uzaman bir doktora gidilmeli ve mide ağrısının altında yatan sebepler öğrenilerek tedaviye başlanmalıdır.

Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Hazımsızlık: Hazımsızlık problemleri ile karşılaşmamak için yemekten doymadan kalkılmalı ve bol su tüketimi yapılmalıdır.

Gaz: Gaz problemi özellikle bebek ve çocuklarda daha fazla görülür, yine yaşlı kimselerde gaz problemleri yüzünden daha fazla mide ağrısı yaşayabilirler. Bu nedenle gaz yapabilecek tahıl gibi yiyeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Bebeklerde midede gaz oluşumunun önüne geçmek için annenin tahıl, soğan, pırasa, acı gibi yiyeceklerden uzak durması gerekir.

Reflü: Reflü genelde stres kaynaklıdır. Bu nedenle stres kaynaklı olaylardan uzak durulmalıdır. Reflünün diğer bir nedeni alkol ve sigara kullanımıdır, kişiler mide rahatsızlığı ile karşı karşıya gelmek istemiyorsa mutlaka önce alkol sonrada sigara kullanımına son vermeleri gerekir.

Mide kanseri: mide kanseri midede büyük oranda ağrılara neden olur. Yine mide kanserinin yanında kolon kanseri, karaciğer kanseri, mesane kanseri gibi kanser çeşitleri de midede ağrı yaparak kişileri rahatsız eder. Bu konuda mutlaka doktor tavsiyesi alınmalı tedaviler göz ardı edilmemelidir.

Stres: özellikle okul çağındaki çocuklar sınav stresleri yüzünden mide ağrısı yaşayabilir bunun için çocukları rahatlatmalı ve mide problemlerinin önüne geçilmelidir.

Apandisit: Apandisit, şiddetli bir mide ağrısına neden olur ve bu ağrı fark edildiği anda mutlaka doktora gidilmelidir.

Kabızlık: Kabızlık kronik hale gelmişse bunun için bağırsak yumuşatma ilaçları içilmeli ve mide rahatlatılmalıdır.

Gıda alerjileri: gıda alerjileri ya da gıda zehirlenmeleri, midede ağrı, yanma ve ekşime gibi sorunları beraberinde getirir. Bu gibi faktörler ertelenmeden önlem alınmalı aksi halde zehir kana karışarak mide ağrısından daha büyük problemlere yol açar.

Hafif Mide Ağrılarından Kurtulabileceğiniz Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • 1,5 bardak su
  • 250 gram brokoli

Kaynayan suyun içerisine brokoliler bırakılır ve 5 dakika daha kaynatılır, bu kaynayan su günde üç kez olma üzere aç karnına içilir. Suyu içtikten sonra yaklaşık 20 – 30 dakika kadar beklenmeli ve akabinde yemek yenmelidir. bu karışım sayesinde mide ağrılarınızdan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Kürü belli bir rutin ile yapmanız gerekir, bir hafta boyunca bu kürü uyguladığınızda verim alacaksınız, eğer ağrılarınız hala devam ederse 3 günlük bir ara verip tekrar başlanmalıdır.

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelecek Pratik Çözüm Önerileri Nelerdir?

Tahin tüketerek mide ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sabah ve akşam bir tatlı kaşığı tahin yemek olacaktır.

Nane Limon İle Mide Rahatlatma; Nane ve limon mide ağrılarını büyük oranda geçiren en başarılı bitkisel yöntemler arasında yer alır. Mide üşütmesi ve mide yanmalarında da rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için günde 3 – 4 bardak içilmeye devam edilmelidir. Hazırlanışı ise oldukça basittir. İlk etapta su kaynatılır akabinde nane ve limon eklenerek birkaç dakika daha kaynatılır. Limon çayını içmeden önce, ılık olmasına dikkat edilmelidir. Çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.

Gün içerisinde çok sık mide rahatsızlığı yaşıyorsanız hızlı ve etkili rahatlatma yöntemlerini sizin için bir araya getirdik. Bu tarifler ile hem çok zaman harcamadan hem de etkili bir şekilde mide rahatsızlıklarından ve ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Karbonat ve limon:  bir çay kaşığı karbonat ve bir miktar limon bir bardak suya sıkılarak içilir. Bu işlem daha çok yemeklerin ardından yapılmalıdır. Limon mideyi rahatlatırken, karbonat fazla gazı almaya ve hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

Yoğurt: Eski çağlardan beri mide rahatsızlıkları için kullanılan doğal ürünlerden bir tanesidir. Mide rahatsızlığı olan kimseler yemeklerle beraber bir kâse yoğurt tüketebilirler. Bu durumda mide hazmı kolaylaşmış olacaktır. Yine ayran tüketimi de mide rahatsızlıkları için kullanılan alternatif çözümlerden bir tanesidir. Bir bardak ayranın içerisine bir miktar kişniş tozu eklenirse mide ağrısı ve mide yanması son bulur.

Zencefil:  Zencefil antioksidan özelliğinin yanında, mide rahatsızlıklarında da son derece başarılı bir bitki olma özelliğini taşır. Zencefil tozu mide asidik suyunu en aza indirir ve mide yanmasına karşı olumlu etki gösterir.

Rezene çayı: rezene gaz problemlerinde oldukça etkili bir çözümdür. Özellikle emziren annelerin bol rezene çayı tüketmeleri bebeklerinin mide ve gaz rahatsızlıkları için önemlidir. Rezene çayı için bir miktar su kaynamaya alınır, kaynayan suyun içerisine bir tatlı kaşığı rezene ilave edilerek bir – iki dakika daha kaynaması sağlanır. Bu çay midedeki gaz problemini alarak rahatlamanızı sağlar ve mide ağrılarına şifa olur.

Pirinç: Pirinç içerisinde, B ve E vitaminlerini barındırır. Bu nedenle başta mide olmak üzere birçok ağrının hafifletilmesi için kullanılır. Pirinç suyu ile mide rahatlatma işlemi için bir bardak pirinç bir tencerede kaynamaya alınır, kaynayan pirinç suyu gün içinde belli rutinler ile içilir.

Mide Ağrısı İçin Yapılabilecek Diğer İşlemler Nelerdir?

  • Mide ağrısı başladığı anda midenin üzerine sıcak su ya da sıcak havlu sarılabilir, böylece ağrı başladığı andan itibaren önlenir.
  • Sürekli mide şikâyeti olan kişiler günlük 3 litre su tüketmeleri gerekir. Su ise ne sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır.
  • İçilen suyun içerisine rutin olarak birkaç damla limon eklemek mide yanması ve mide ağrısı gibi sorunları ortadan kaldıracaktır.
  • Alkol tüketimi ve sigara kullanımı yapılmamalıdır.
  • Gereksiz ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımı yapmayın.
  • Yemeklerden önce bir tane yeşil elma midede oluşacak ağrının önüne geçecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz