Melisa Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Melisa çayının birçok faydası vardır. Özellikle, sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur ve sakinlik hissi uyandırır, stres altında olan kimseler gün içine melisa çayını tükettikleri takdirde stres azalması ve ferahlama meydana gelir. Özellikle sindirim problemi yaşayan kimselere melisa çayı tüketimi tavsiye edilir, sindirim problemlerinde oldukça etikli bir çaydır. Boy uzatmak isteyen kimselerde melisa çayını tüketebilir, melisa boy uzatırken zayıflamanıza da yardımcı olacak özel bitkilerden bir tanesidir. Bu yazımda sizler için melisa çayının faydalarını ve hangi amaçla kullanabileceğinizi bir araya getirmeye çalışacağım, melisa hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımda görebilirsiniz.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

 Çağımızın vebası olarak bilinen depresyona iyi gelen bir çaydır, yine sinirleri sakinleştirir ve vücuda sakinlik hissi katar. Özellikle stresli bir çalışma ortamı içerisinde olan kimseler gün içersinde belli rutinlere bağlı olarak melisa çayı tüketebilirler.

Şişkinlik, mide hazımsızlığı, kolik karın ve gaz sancısı başta olmak üzere bu gibi tüm sindirim sorunlarına iyi geldiği bilinir.

Melisa çayı yorgun vücudu dinlendirerek baş ağrısı ve bölgesel baş ağrılarına iyi gelir.

Melisa çayının yaprakları anti bakteriyel özelliğe sahiptir bu nedenle dışarıdan gelebilecek mikropların vücuda girmesini engeller. Özellikle kış aylarında ve toplu ortamlarda çok bulunan insanların sık tüketmesi gereken bitki çaylarının başında gelir.

Melisa bitkisinin içinde bulunan rozmarinik asidinin beyni güçlendirdiği ve ağlı açtığı bilinir, unutkanlığı olan kimseler ya da öğrenme güçlüğü çeken kimseler bu bitkiden faydalanabilirler.

Özellikle genç kızlarda görülen adet düzensizliği için melisa bitkisi kullanılabilir, melisa bitkisi düzenli içildiği takdirde adet düzensizliği ortadan kalkacaktır. Yine adet görmeye üç gün kala melisa bitki çayı tüketilirse adet sanılarında hafifleme ve adet dönemi sinirlerde yatışma meydana gelir.

Melisa çayını sporcuların kullanmasında fayda vardır, bunun nedeni ise melisa bitkisi kramp gibi sorunlarla baş edebilen bir bitkidir, yine adet döneminde kasık krampları ve karın krampları için de kullanıma uygun şifalı bir bitkidir.

Melisa bitkisi içerisinde vücudu yenileyen hücreleri gençleştiren vitamin ve mineraller bulunur, bu nedenle cilt sağlığı ve cilt gençleşmesi için de kullanılan nadir bitkiler arasında yer alır.

Göz çevresinde bulunan ince kırışıklıkları gidererek daha canlı ve genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Günlük hayatta yorgun ve bitkin olan kimseler melisa çayını tüketerek daha zinde bir hale gelebilirler.

Düzenli kullanımda melisa çayı agresif kişilerin sakinleşmesinde etkili olduğu görülmüştür.

Melisa Çayının Yapılışı nasıldır?

 Bir bardak suyu kaynattıktan sonra bir tatlı kaşığı melisa otunu kaynayan suya ilave edip demlemeye alın akabinde isteğe göre tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Melisa Çayının Cilt Bakımında Etkileri Nelerdir?

 Melisa çayı sakinleştirici özelliği ile bilinse de cilt içinde birçok yararı mevcuttur. Özellikle hücre yenileme gibi etkisi ise cildinizi yeniler, tazeler ve küçük kırışıklıkları düzenli kullanımdan sonra yok eder.

Melisa Çayı İle Cilt Bakım Nasıl Yapılır?

 Cildine kimyasal içerikli kozmetik ürünler kullanmak istemeyen kimseler, melisa çayının şifasından yararlanabilirler. Bunun için yapmamız gereken bir bardak melisa çayını demleyerek ılımaya bırakmak olacaktır. Akabinde yüzünüze yaş maya ile on beş dakika boyunca maske yapın, yaş maya maskesin çıkardıktan sonra demlenen melisa çayını makyaj pamuğu yardımı ile yüzünüze sürün, bu işlemi gece yatmadan önce yaparsanız, daha etkili olacaktır. Sabah kalktığınızda hem dinlenmiş bir cilt sahibi olursunuz hem de ışıl – ışıl parlayan bir yüze sahip olursunuz.

Melisa Çayını Göze Uygulayabilir Miyim?

Evet, melisa çayını göz morlukları için ve göz yorgunlukları için kullanabilirsiniz. Hatta içmek için hazırladığınız melisa çayını süzüp çay kısmını içtikten sonra posa kısmını 15 dakika gözde bekletebilirsiniz. Gözlerde oluşan yorgunluk, çöküntü, şişlik ve göz çevresindeki ufak kırışıklıklara iyi gelecektir.

Melisa Çayı İle Tırnak Bakımı Nasıl yapılır?

 Melisa çayı ile tırnaklarınızı daha sağlıklı ve daha parlak yapabilirsiniz, hatta elinizi yıkadığınız melisa çayı el üzerinde genç görünüme sahip olmanıza da yardımcı olacaktır. Bunu için yapmanız gereken işlem ise; yeterli miktarda demlediğiniz melisa çayını manikür ve pedikür kabına koymak olacaktır. Tırnaklar bu suda yumuşayınca ister tırnak törpüleme işlemi yapın isterseniz de tırnaklarınızı kesin, her iki durumda da harika sonuçlara ulaşacaksınız.

Melisa Çayının Zararları Nelerdir?

 Melisa, bazı hassas kişilerde alerjiye neden olabilir buda deride dökülmeye ve kızarıklığa nende olur.

Mide rahatsızlıkları ve böbrek rahatsızlıkları yaşayan kimseler doktoruna sormadan bu çayı tüketmemelidir.

Kronik rahatsızlıklar için sürekli kullanılan ilaçlarla beraber alınmamalı ve doktorunuzdan mutlaka bilgi edinmelisiniz.

Glokom problemi olan kimseler bu çayı tüketmemelidir.

Melisa çayı ve diğer bitkisel ürünler her zaman her kişide aynı etkiyi göstermez bu çay da bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir.

Melisa Bitkisi Nereden Alınır?

 Melisa bitkisinin avantajlarından ve şifalarında faydalanmak isteyen kimseler aktarlardan bitkiyi alabilirler.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -