Makyaj Trendleri Nelerdir? Hangi Makyaj Modelleri Daha Çok Tercih Edilir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Zamanın getirdiği değişimlerle birlikte estetik kavramı da değişmektedir. Geçmişten günümüze alışılagelen güzellik kavramı ile günümüz güzellik kavramı arasında çok fark vardır. Günümüz estetik kavramı kişiyi belirli bir kalıba sokan çizgiden kopararak özgün ve özgür bir görünümle estetik katmaktır. İşte bu aşamada makyaj trendleri kişiye özgü kalıp dışı görünümde kilit rol oynayan unsurlardan biridir. Günümüz makyaj trendlerin de canlı renkler, özgün kalıplar, sıra dışı tonlar sıkça yer bulmaktadır.

Makyaj Trendleri Nelerdir?

Günümüz makyaj trendlerinde dikkat çeken özelliklerden biri de cildin saf ve canlı yapısıdır. Pırıl pırıl parlayan cilt yerine natürel saflık ve canlılık tercih edilen cilt tipidir. Bu cilt tipi kişiye saf temiz ve doğal bir görünüm ile şıklık olgusunu katar.

Genellikle kullanılan renklerde sıra dışı tonların hâkim olduğu göze çarpan başka bir unsurdur. Bu tonlar çılgın ve şık, enerjik ve canlı görünümün yanında cazibeli sıcaklık katmayı amaçlayan tonlardır, örnek olarak okyanus mavisi makyajda sonsuz özgürlük havasının yanında, canlı görüntüyü makyajda yansıtan tonlardandır.

Makyajın günümüzde en çok yenilik kattığı yerlerden biri dudaklardır. Uyumsuz ve gereksiz bir şatafat yerine sade parlaklık günümüz makyaj trenlerinden biridir. Özellikle kırmızı rengi günümüz makyaj yaklaşımında göze çarpan detaylarından biridir.

Klasik allık renklerine son veren günümüz trendleri, yanaklarda hâkim ton olarak bronz tonlar kullanarak sıra dışılığı yansıtmanın peşindedir. Klasik pembe allıklar yerine bakır rengi allıklar, bronz hissi veren tonlar günümüz makyaj trendlerinde mat detay olarak göze çarpmaktadır. Allıklar ton tercih edilirken cilt yapısına uygun ve sırıtmayacak bir ton kullanmak makyajda uyumu yakalama açısından önemli bir detaydır.

Aydınlatıcı tercih ederken canlı görünüme katkı sağlayacak özellikte tercih etmek çok doğru bir tercih olacaktır. Genel görünüme uyumlu sırıtmayan bir görüntü için, aydınlatıcı kullanırken yüzün geneline yaymadan, sadece bölge olarak elmacık kemiklerine uygulanması doğal bir görüntüye yardımcı olur.

Göz ve kaş makyajı

Gözler makyajda çok önemli bir yere sahip yerlerden biridir. Sık olarak bahsedildiği günümüz makyajında hâkim özgür ton okyanus mavisidir. Okyanus mavisi gözlerde doğru teknikle kullanıldığında her cilt tonuyla uyum gösterebilir. Özellikle esmer tende mavi göz makyajı uyumsuz kanısını yerle bir eden mavi farlar ve göz kalemleri günümüzde en çok tercih edilen göz makyajı rengidir.

Ayrıca gözlerde dikkat çeken başka bir detay ince göz kalemi çizgilerinin yerini daha doğal kalın çizgilere yerini bırakmasıdır.

Doğal görünüme alım katmak için günümüz trendlerinde sık kullanılan objelerinden biride simlerdir. Akşam davetlerinde veya ağır balolarda hem şık hem doğal görünüm için simler parlak detay olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca makyajda birbiriyle uyumlu canlı renkler, krem rengi, bej, gibi renklerdir.

Kirpik şekli ve kirpik makyajı, makyajda önemli yere sahip unsurlardan biridir. Kirpikler, günümüz makyajlarında, belirgin bir kalınlık ve ayrıklıkla kullanılırken, kirpikler genel görünümle uyumlu bir alım katar.

Ruj tonlarında canlı renkler kullanılırken, bazen ten rengi ve genel görünümle uyum açısından mat tonlarda kullanılabilir, ancak bu tonlar dudaklara pasif bir görünüm kazandırma riski de vardır. Ayrıca farklı bir tarz ve heyecan arayanların tercih edebileceği renklerden biri de metalik renklerdir.

Kaşlar makyajda görünümde kilit noktalarından biri olması nedeniyle önemli detaylardandır. Trend makyaj modasında eski ince kalıp şerit kaşla yerine daha doğal daha salaş kaşlar ön plandadır. Doğal ve salaş kaşlar genel görünümü doğal makyaj olan tercihlerde sırıtmayacak yönelim olacaktır.

Bu senenin trendleri arasında göze çarpan bir ayrıntıda renk ve tarz seçimin de eski moda havasına rastlamak mümkün. Eskiye dair izlerde bu seneki makyaj tonlarında rastlanabilecek detaylardandır. Bunlardan biride 80 yıllarda sıkça görülen altın rengidir. Altın rengi bu senede makyajda kullanılabilecek farklı tonlardandır.

Hakim trend anlayışa göre günümüz de cilt yapısının makyajda porselen görünümü kazanması gerekmektedir. Bunun yolu da ıslak ve saf tenden geçer. Islak ve doğal bir görünüm için gereken ise cilt yapısına uygun bir nemlendirici kullanmaktır.

Göz kapaklarının üstüne far detayı bu senede trend olan detaylardan biridir. Göz kapaklarının üstüne far aynı zamanda makyaja nostaljik anlam katan bir uygulamadır.

Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Makyaj yapmak incelik isteyen, renk bilgisi gerektiren işlemlerden biridir. Makyajda uyumlu ve şık olmadan genel görünümde şık olmak mümkün değildir. Günümüz trendlerini bilmek kadar renkleri de birbiriyle uyumlu hale getirmek bir o kadar önemlidir. Mavi, sarı, bakır, metalik renkler günümüz makyajlarında kullanılan aykırı renklerdendir. Bu tür renkleri kullanırken farklı olmak adına renk karmaşası yaratmaktan kaçınmak gerekir. Makyaj yaparken dikkat edilecek temel hususlar ise;

  • Yüz bölgesinde makyaj yaparken dikkat edilecek en temel bilgilerden biri fondöten kullanımıdır. Ten rengiyle fondöten uyumu çok önemlidir. Ayrıca doğal görünümün trend olduğu son yıllarda fondöten kullanımı ekstra dikkat edilmesi gereken detaylardan biridir. Yerinde ve uygun kullanılmayan fondöten yüzde maske hissi yaratacak ve kötü bir görünüme neden olacaktır.
  • Makyajda bir diğer önemli bir husus ise; dudak detayı ve ruj rengidir. Ruj seçimi yapılırken genel görünüm ve hâkim renkler dikkate değer ayrıntılardır. Ayrıca ruj rengi ten ile uyumlu olmanın yanında ten rengini bastıracak bir renk görünüme alım katar.
  • Renk seçiminin amacı birinci planda öne çıkarılmak istenen öğelerin odak noktası haline getirilmesidir. Bu yerlerden biride yüz üzerin de gözlerdir. Gözler üzerinde uygulanacak makyaj kesinlikle yüz yapısıyla uyumlu olmalı ve yüzün önüne geçmelidir.

Günlük Makyaj Nasıl Yapılmalıdır?

Kadınlar, günlük yaşamda da makyaj yapmayı sevdikleri için çantalarında sürekli makyaj malzemeleri bulundururular. Gerek iş yaşamı içerisinde gerekse sosyal hayat içerisinde makyajın önemi büyüktür. Fakat özel günler ve gecelerde yapılan makyajlar, günlük makyajlardan daha ağırdır, bu nedenle günlük makyaj modası iyi bilinmeli ve doğru tekniklerle makyaj yapılmalıdır. Günlük makyajda yaşında önemi büyüktür daha genç olan kesim az ve hafif makyaj uygulaması yapmalıdır, örneğin sadece maskara ve dudak parlatıcısı genç bayanlar için yeterlidir. Orta yaş kesim yüzlerine fönleten ve pudra kullanımı yapılabilir, yine bu yılın en tren renkleri mor ve koyu kırmızı rujlar günlük yaşamda tercih edilebilir, doğal bir görünüm isteyen kimseler hafif makyaj uygulayarak daha doğal bir görünüme sahip olabilirler.

Tatil Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle yaz ayalarının gelemsi ile beraber, birçok kişi tatil bölgelerinde kendilerine yer ayırtmaya başlamışlardır. Bu bağlamda deniz tatili yapacak olan kimseler suyu tutmayan makyaj markalarını tercih etmelidir. Özellikle pudra kullanımı deniz tatilleri için uygun değildir. Yağlı ve kalın makyaj malzemeleri kumu üzerine yapıştıracağı için ve sıcak havlarda cilde nefes aldırmayacağı için daha sade ve hafif makyaj yapmaları gerekir. Tatil akşamları kulüplere ve gece mekânlarına gidecek olan bayanlar daha çok simli ve gece makyajı uygulaması yapmaları gerekir, böylece daha göz alıcı ve çekici olabilirsiniz. Tatil makyajı için malzeme seçimi önemlidir kaliteli malzeme kullanılması gerekir.

Makyaj Nasıl Temizlenir?

Makyaj yapmak kadar makyaj temizlemekte önemlidir. Çünkü cilde kalan makyaj, kalıntıları zamanla cilt üzerinde gözeneklerin genişlemesine nende olur. Yine ciltte kalan makyaj kalıntıları sivilce, siyah nokta ve akne oluşumuna neden olur. Makyaj çıkarırken kozmetik makyaj temizleme ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

  • İlk etapta takma kirpik varsa gözden çıkarılmalıdır, göz kalemi ve göz farı da gözlerden silinir. Silme işlemi için makyaj temizleme petleri ya da pamuk kullanılabilir.
  • Yüzde fondöten, pudra gibi kapatıcılar çıkarılmalı, bu işle için detay gerekir.
  • Ruj ve parlatıcılarda dudaklardan temizlenerek yüz, cilt temizleme ürünleri ile temizlenerek cilt yapınıza en uygun kremler yüze masaj yapılarak uygulanır.

Böylece makyajın verdiği zararı en aza indirebilir ve daha canlı cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Eğer cildinizde kimyasal ürünler kullanmak istemiyor ve daha doğal ürünler istiyorsanız gül suyu ve papatya suyu ya da suyla açılmış elma sirkesi ile makyajınızı organik şekilde temizleyebilirsiniz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -