Limon Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Asıl anavatanı Akdeniz olan, genellikle mutfakta kullanılan, c vitamini kaynağı limon, mutfakta kullanılan klasik kullanım alanlarından farklı olarak, kendisi şifa deposu olan bir bitkidir. Genel olarak limon şifasının önemli bir kısmını kabuklarında gizler. Limon yağı bu şifa deposu kabukların çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bitkisel şifalı yağlardan biridir. İçerdiği anti doksanlar, mineraller ile en şifalı bitkisel yağlardan biridir. Limon kullanım alanı geniş bir bitkidir. Bu yüzden bu geniş kullanımlı bitkinin bütün özelliklerini taşıyan limon yağı da limonun kullanıldığı her yerde kullanılabilme imkânınasahiptir. Ülkemizde kullanımı son dönemlerde başlansa da limon yağı uzun yıllardır farklı toplumlarda kullanılan şifalı bir üründür.

Limon Yağı Nerelerde Kullanılır?

Limon yağı son dönemlerde ülkemizde popüler olan bitkisel yağlardan biridir. Asit oranı yüksek olan bu yağ, çeşitli alanlarda, M.Ö.800 yıllardan günümüze kadar kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından genel olarak bahsedilecek olursa limon yağı;

 • Kozmetik ürünlerde kullanılan limon yağı, cilt güzellik maskelerinde, saç ve saç derisi ürünlerinde, makyaj temizleyici jeller de kullanılan bir yağ çeşididir.
 • Ev temizliğinde kullanılan limon yağı, içeriğindeki yüksek asit oranı anti bakteriyel bir üründür. Yüzey temizleyicilerden, bulaşık deterjanlarına kadar ev temizliğinde kullanılan bütün ürünlerde limon yağına rastlamak mümkündür.
 • Limon yağının tedavici edici ürünlerde sıkça yer aldığını bilmekte fayda var limon yağı antiseptik özelliğinden dolayı iyi bir antibiyotiktir.

Limon Yağının Faydaları nelerdir?

Limon yağı genel bir tabir şifa kaynağıdır. Genel tabirden çıkıp limon yağının özeline inildiğinde limon yağının mucizevi bir yağ olduğu gerçeğiyle karşılaşmak mümkündür. Limon yağı kimyasal olarak, yüz gramında 44 mg c vitamini,141 mg oranında potasyum, 44 mg oranında da kalsiyum barındır, ayrıca içeriğinde demir ve a vitamini gibi vitaminlerde mevcuttur. Limon yağının faydalarına gelinirse;

 • Antiseptik özelliğinden dolayı cilt üzerinde meydana gelen hafif yaralara iyi gelebilen, iyileştirici olabilen bir doğal üründür.
 • Bitlenme gibi toplum içinde özgüven sorunu meydana getiren saç sorunlarında, limon yağı etkilidir, bu yağ bitlenme nedeniyle tahriş olan saç derisini de onarma özelliğine sahip bir yağdır.
 • Cilt tipinin yağlı olduğu durumlarda sebum dengeleyici özelliği vardır. Düzenli kullanıldığı zaman saç derisindeki yağ oranını normal seviyelere çekebilir.
 • Dudak üzerinde oluşan çıbanlara karşı etkili bir tedavi edici özelliği olan bu yağ, dudaklarda meydana gelen bazı çatlamalara da iyi gelebilmektedir.
 • C vitamini deposu olan bu yağ bazı soğuk algınlığı problemlerinde kullanılabilir.
 • Soğuk havalarda kuru ciltlerin nemlendirilmesi kürlerinde yer alabilir.
 • Limon yağı ciltte temizleyici bir tonik görevi görebilir, içeriğindeki mineraller cilde çok iyi gelir.
 • Limon yağı siyah nokta ve sivilce oluşumuna karşı kullanılabilecek çok etkili bir üründür bu ürün ölü hücreleri cilt üzerinden arındırmasından dolayı doğal peeling etkisi gösteren bir üründür.
 • Cilt özelinde çok fazla şifalı etkisi olan bu ürün, nemlendirici, cilt elastikiyetini muhafaza edici, cilt hücrelerini tazeleyici, cilt gözeneklerini açıcı özellikler gibi cildin yenilenmesine yol açan mucizevi bir üründür.
 • Limon yağı, ağız sağlığında etkili bir üründür .Diş etinde biriken bakterileri yok edebilir, diş eti kanaması, diş eti iltihabının oluşumu gibi ağız problemlerini engelleyebilir.
 • Limon yağı, sindirim sistemi üzerinde olumlu yanları olan bir üründür, kabızlık sindirim problemlerine iyi gelir, bağırsakların düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Limon yağı nefesi tazeler, nefese ferahlık hissi verir.
 • Limon yağı yüksek ateş gibi semptomların tedavisinde ateş düşürücü etkisiyle kullanılabilecek çok faydalı bir doğal üründür.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı burun içinde görülen kanamaların durdurulmasında kullanılabilen bir ürün olan limon yağı, yara temizleyici görevi de görebilir.
 • Limon yağı metabolik hastalıkların tedavisinde kullanılabilen bir yağdır.
 • Limon yağı solunum yollarında meydana gelen, astım nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilen, ciğerleri temizleme özelliğine sahip bir üründür. Limon yağı içeriğindeki maddelerle ciğerlerin nefes alma kapasitesini zamanla düzenleyebilen bir üründür.
 • Limon yağı içeriğindeki potasyum sayesinde kalp ritmi bozukluğu olan hastalarda, yüksek tansiyon sahibi insanlarda çok iyi sonuçlar verebilen bir üründür.
 • Limon yağı diüretik özelliğine sahip bir bitkidir. Dirüetik vücudun idrar çıkışını artıran maddelere verilen isimdir. Bu yüzden limon yağı bakterilerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran bir üründür.

Limon Yağının Yan Etkileri nelerdir?

Limon yağı her ürün gibi bilinçsiz kullanılmaması gereken bir üründür. Yan etkileri kimyasal muadillerine göre çok az olan bu ürünün yan etkileri,

 • Hamile bayanlarda kullanılmaması gereken ürünlerden biridir.
 • Limon yağı içeriğinde bulunan bazı maddelere reaksiyon gösteren insanlarda kaşınma, kuruma, soyulma gibi etkilere sahiptir.

Limon Yağı Sirkesiyle Yüzey Temizleyici Yapımı

Bilindiği üzere kimyasal yüzey temizleyiciler, çok fazla zararları olan ürünlerdir. Kimyasal yüzey temizleyiciler solunum yolları hastalıklarından, kansere kadar birçok hastalığa neden olmakla birlikte çevre sağlığı üzerinde de olumsuz yönleri bulunan ürünlerdir. Bu ürünlerin yerini alabilecek sağlık dostu limon yağı sirkesi ile mükemmel bir temizleyici elde etmek mümkündür. Bunun için malzemeler;

 • İki üç adet limonun kabuğu,
 • Bir çay kaşığı tuz,
 • Bir çorba kaşığı limon yağı,
 • 3 litre su.

Malzemeleri bir bidon içerisinde koyup kapatalım. Güneş görmeyen oda sıcaklığında muhafaza edelim. Bu karışımı hergün günde bir kere havalandırıp karıştıralım. Ancak dikkat edilmesi gereken püf nokta, karışımın bulunduğu şişenin ağzının tülbentle kapılı olması gerektiğidir, çünkü gerekli temizleyici sirkenin fermantasyona uğraması için hava alması lazımdır. İlk haftadan sonra haftada bir kere karıştıralım. Bir ayın sonunda doğal sağlıklı temizlik sirkemiz hazır. Bu sirkeyi sebze ve meyvelerin dezenfektasyonundan, evlerdeki yüzeylere kadar geniş bir alanda kullanmak mümkündür.

Limon Yağı Nereden Alınır?

Limon yağı piyasada kolay bulunan bir üründür. Genellikle geleneksel aktarlardan temin edilir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -