Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

kuru kayısının faydaları
Paylaş
 

Kayısı başlı başına bir vitamin ve mineral deposudur, fakat kayısı dönemi çok kısa olduğundan dolayı birçok kişi kayısının faydalarından tam olarak yararlanamayabilir. Bu nedenle kayısı reçeli, kompostası gibi kışlık hazırlıklar yapılır. Özellikle kayısı ülkemizde en çok yapılan ve çok tüketilen besinler arasında yer alır, kuru kayısı da en az yaş kayısı kadar besleyici bir yiyecektir. Özellikle evinde bebeği ve çocuğu olan herkesin kuru kayısıdan faydalanması ve mutfağında bulundurması gerekir. Kuru kayısı güneşte ya da gölede suyu çekilerek elde edilen bir yiyecektir, bu işlem sonucu kayısın faydası ve özelliği asla kaybolmaz. Kuru kayısının içeriğinde ise, kalsiyum başta olmak üzere, potasyum, fosfor, A vitamini, C vitamini gibi besin değerleri vardır.

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kansızlık problemleri için kuru kayısı

Kuru kayısı demir içeriği ile kansızlık problemlerinde etkili bir besindir. Günlük kuru kayısı tüketimi kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ağır ve yorucu işlerde çalışan kimseler mutlaka kuru kayısı tüketmelidir. Hamiller ve yeni doğum yapmış anneler de rahatlıkla kuru kayısının şifalarından yararlanabilirler.

Kabızlık için kuru kayısı

Kuru kayısı içeriğinde pektin barındırdığı için kronik kabızlıkta mutlaka günlük belli miktarda tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alır. İçinde barındırdığı pektin kabızlıkta kaybedilen suyu dengeler ve zayıf düşmenizi engeller.

Sindirim sorunlarında kuru kayısı

Hazımsızlık sorunu yaşayan kimseler mutlaka yemekten önce birkaç adet kuru kayısı tüketirse, hazımsızlık oranı büyük oranda düzene girecektir. Kuru kayısı içinde bulundurduğu alkeliler ise yemek yağ ve asitlerini etkisiz hale getirir.

Ateşlenmelerde kuru kayısı

Yüksek ateş için kuru kayısı en etkili yiyeceklerin başında gelir. Kuru kayısı ile ateş düşürmek için, bir adet kaysı ve bir tatlı kaşığı balı bir bardak suda karıştırıp için böylece doğal yollar ile yaklaşık yarım saat sonra ateşiniz düşecektir. Bu tarifi bir yaşın üzerindeki çocuklarda da kullanabilirsiniz. Ayrıca bu tarif sayesinde vücut susuzluk oranı düşecektir.

Kuru Kayısı İle Cilt Bakımı

Kuru kayısı ile başta güneş yanıkları olmak üzere, belli kaşıntılar, uyuz hastalığı, alerjik hastalıklar, egzama gibi birçok deri sorunlarına iyi gelir yine kuru kayısı nemlendirici özelliği sayesinde kuruyan cilt için faydalıdır.

Bağırsak temizlemede kuru kayısı

Kuru kayısı içeriğinde bulundurduğu alkeliler sayesinde bağırsakları temizler, zararlı bakterileri yok eder ve piyasada satılan müshil ilaçlarından daha doğal ve düzenli kullanımda daha etkilidir.

Kısırlık tedavisinde kuru kayısı

Kuru kayısı çok uzun yıllardır kısırlık tedavisinde kullanılır. Adet düzenleme özelliği ve rahim onarıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca adet döneminde kullanılan kuru kayısı büyük oranla karın ağrılarına da şifa olacaktır. Gebelikte görülen kansızlık sorunlarında, bitkisel ürün olan kuru kayısıyı tüketmeniz faydanıza olacaktır.

Kalp sağlığı için kuru kayısı

Potasyum kaynağı olan kuru kayısı kalp ritmi düzene girer ve kalbin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Gözler için kuru kayısı

A vitamin içeriği ile kuru kayısı gözler için faydalıdır. Gözler için gerekli vitamin ve minerali sağlayarak gözün daha çanlı görmesine yardımcı olur. Kuru kayısı iyi bir antioksidan olduğu için vücutta bulunan zehirli maddeleri ve toksinleri atmaya da yarayan bir besindir.

Hemoglobin artışı için

Kuru kayısı içeriğinde demir ve bakır bulundurur. Anemi yani kansızlıkla savaşarak demir ve bakır eksikliğini büyük oranda giderir.

Astım nefes darlığı hastalıkları için kuru kayısı

Kuru kayısı astım ve nefes darlığı gibi hasatlıkları rahatlatır, yine tüberküloz hasatlığı içinde faydalıdır. Astım ve bronşit hastalığında kullanılır yine çocuklarda soğuk algınlığı içinde kullanıma uygundur.

Cilt güzelliği için kuru kayısı

Cildin yeniden yapılanması için kuru kayısı gereklidir. Düzenli tüketilen kuru kayısı hücreleri yeniler ve canlandırır. Ayrıca kan akışını hızlandırır ve kanı fazlalaştırdığı için cilt daha parlak ve daha canlı görünecektir. Kronik yorgunluk çeken kimseler diyet listelerine kuru kayısıyı eklerse hem enerjisi artacaktır hem de saç, tırnak ve deri güzelliği gözle görülür oranda artar.

Kan basıncını düzenler

İçeriğinde yüksek oranda potasyum bulunduran kuru kayısı vücudun tuz miktarını düşürür, kalp ritmini düzenleyerek daha sağlıklı kalbe kavuşmanıza yardımcı olur.

Vücut gelişimi için kuru kayısı

Vücut sağlığı için kuru ayısı vazgeçilmez bir besindir, spor yapan kimseler düzenli kuru kayısı tüketerek, metabolizmalarını düzenleyip güçlendirebilirler. Yine ergenlik dönemlinde kuru kayısı bol tüketilmeli böylece hızlı büyüme ile ilgili problemler yaşanmayacaktır.

Kuru kayısının faydaları oldukça fazladır ve saymakla bitmez kişiler mutlaka günde bir kâse kuru kayısı tüketerek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirler. Çocuklarında kuru kayısı tüketmesinde fayda vardır. Kuru kayısının yanında kayısı çekirdeği de oldukça faydalıdır, cilt sağlığı ve güzelliği için kuru kayısının yanında kayısı çekirdeği de kullanılabilir. Yine cilt kırışıklıklarını gidermek için kuru kaysı tüketimi yapılırken kayısı çekirdeği yağını da kırışıklık yaşanan bölgelere sürebilirsiniz. Saç sağlığı içinde kayısı çekirdeği yağından faydalanabilirsiniz.

Kuru Kayısı Nerede Satılır?

Kuru kayısı organik ürünlerin satıldığı marketlerde, büyük alışveriş merkezlerinde, online satış yapan web sitelerinde, kuru yemiş satışı yapan dükkanlarda kuru kayısı satılır.

Kuru Kayısının Fiyatı Nedir?

Eğer kuru kayısı tüketmeyi seviyor ve faydalarından yararlanmak istiyorsanız mutlaka organik ürünleri almaya özen gösterin, organik kuru kayısı fiyatı kilogram bazında bir kilosu 20 TL gibi rakamlara satılır.

Bu yazı 586 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak