Kürtaj Nedir? Kürtaj Fiyatları

Kürtaj
Paylaş
 

Kürtajın kelime anlamı kazımaktır. İstenmeyen hamilelik ya da yolunda gitmeyen bir gebelik yaşanıyorsa cerrahi müdahale ile hamileliğin sonlandırılması işlemidir. Gebeliğin sonlandırılması için yapılacağı gibi düşük yapan kişilerde rahim içinde kalan bebeğe ait parçaları temizlemek içinde cerrahi müdahale gerekir. Kürtaj rahim içinin temizlenmesi işlemidir.

Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır?

İsteyerek yapılan kürtajlarda gebeliğin sonlandırılma işlemi 10 haftalık gebeliklere kadar mümkündür. 18 yaşından büyük ve evli olan bayanlar eşlerinin onayı olarak kürtaj işlemini yaptırabilirler. 18 yaş altı kişilerde aile onayı olarak kürtaj işlemini gerçekleştirebilirler. 10 haftadan büyük bir gebelik söz konusuysa kürtaj işlemi yasal olmadığı için ülkemizde yapılamaz.  10 haftadan büyük gebeliklerde anneyi tehlikeye sokacak bir durum söz konusuysa ya da bebekte ciddi bir problem söz konusuysa kurul kararıyla kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir.

Kürtaj İşlemi Kürtajı gerçekleşecek olan hasta önce doktor tarafından jinekolojik muayene yapılır. Kürtaj genel anestezi ile yapılacaksa anestezi uzmanı tarafından tüm tetkikler yapılarak hastada herhangi bir sıkıntı yoksa hasta bilgilendirilir ve koldan damar yolu açılarak hasta uyutulur. Spekulm denilen aletle vajen genişletilir ve rahim ağzı görülür. Vajinanın içi solüsyon ile temizlenir. Teneculm denilen alet yardımı ile rahim düz bir hal alır, Rahim ağzı hamileliğin haftasına göre genişletilerek vakum enjektör yardımı ile bebeğin tamamı alınıncaya kadar çekilir. Bu işlem yaklaşık 5 dakikalık bir işlemdir, işlemden sonra hastanın uyanması sağlanır.

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj işlemi ciddi bir işlemdir. Bu yüzden cerrahi müdahalenin steril şartlarda ve kadın hastalıkları doğum uzmanı tarafından yapılması gerekir.

  • Adet düzensizliği olabilir (rahim içinde yapışıklık olursa)
  • Rahimde ve vajinada yırtıklar oluşabilir
  • Enfeksiyon ( kötü koku, ateş, kasık ağrısı)
  • Rahimde parça kalması durumda aşırı kanama
  • Kürtaj esnasında kullanılan ilaçlara karşı özellikle anestetik maddelere karşı alerji olabilir.

Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj işleminden sonra hastanın 15 gün cinsel ilişkiye, deniz ve havuza girmemesi ve antibiyotik tedavisini düzenli yapması halinde yaşayacağı riskleri en az seviyeye indirecektir. Beslenme olarak enerji veren gıdalar ve içeceklerin tüketilmesi hastanın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır. Adet sancısına benzer kramplar yaşamanız halinde doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaç kullanmanız doğru olacaktır. Kürtaj işleminizden sonra 40 gün içinde adet görmezseniz doktorunuza başvurmalısınız.

2018 Kürtaj Fiyatları Ne kadar?

Kürtaj fiyatları değişkenlik göstermektedir. Piyasada kürtaj fiyatları kullanılan anestezinin şekline ve hamileliğin haftasına göre değişkenlik gösterebilir. Kürtaj fiyatları 800tl ile 3000 TL arasında değişebilir. Kürtajın yapılacağı yerin ortamı, doktoru ve kullanılan malzemelerin sorulması çok önemlidir.

Devlet Hastanesinde Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

Kürtaj Fiyatları 

Kürtaj işlemi devlet hastanelerinde ücretli ya da ücretsiz yaptırmak isteyenlerin eşlerinden izin alması gerekmektedir. Keyfi kürtaj işlemini yapan SGK hastanelerinde fiyatlar özel hastanelere göre daha uygun 150tl ile 700 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bu yazı 428 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak