-Google Reklamı-
Ana Sayfa Sağlık Sağlık Problemleri Kulak Ağrısı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak Ağrısı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
701
kulak ağrısı nedir, tedavisi nasıl yapılır.

Kulak ağrısının birçok nedeni olabilir ve her yaş gurubunda görülebilir. Özellikle küçük bebeklerde daha fazla görülür. Bilimsel adı otalji olan kulak ağrılarının altında, enfeksiyon başta olmak üzere birçok sebep yatabilir. Kulak ağrısının çeşitleri ise; hafif ağrı, şiddetli ağrı, zonklama şeklinde, kulak ağrısının çevreye yayılan çeşitleri, ani ve şiddetli ağrılardır. Kulak ağrısı başladığı ve süreklik gösterdiği zaman mutlaka doktora gidilmesi gerekir, özellikle bebek ve çocuklarda hemen tedbir alınmalı ve gereken tedaviye başlanmalıdır. Kulak ağrısına eşlik eden rahatsızlıklar ise;

  • Kulak akıntısı,
  • Kulakta dolgunluk hissi,
  • Yanma,
  • Çınlama,
  • Kaşıntı

Duyma sorunu gibi rahatsızlıklar ağrı ile beraber gelir ve ağrıya eşlik eder.

Kulak Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Orta Kulak İltihapları

Orta kulak iltihabının başlıca sebebi grip ve  nezle şeklinde baş gösteren enfeksiyonel hastalıklardır. enfeksiyonel hastalıklarla beraber, ateş, kulak akıntısı, kulaktan gelen ses, geçici işitme kaybı ağrının yanında en sık görülen rahatsızlıklardır. Bu gibi ağrı ve kulak problemlerinde ilgili doktora gidip tedaviye başlanmalıdır, genelde antibiyotik tedavisi görülür ve kulakta oluşan şikâyetler bir, iki gün içinde hafifleyerek tamamen iyileşir. Kulak ağrılarının tamamen geçmesi için antibiyotik tedavisine en az on gün devam edilmeli özellikle çocuklarda tedavinin yarıda kesilmemesi kulak hastalığının tamamen geçmesi beklenmelidir.

Orta kulakta iltihap ve sıvı birikmesi

Özellikle 2 – 7 yaş aralığındaki bebek ve çocuklarda çok sık görülen bir durumdur. Bu gibi durumlarda ağrı çok şiddetli değildir fakat bebeklerde rahatsız edici bir boyuttadır. Ağrı zaman zaman kendini yüksek olarak gösterebilir. Orta kulakta sıvı birikmesi tedavi edilmediği sürece, işitme kayıplarına neden olabilir, bu nedenle çok geç kalmadan hemen doktor gözetiminde ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Dış kulakta enfeksiyon

Özellikle çocuklarda meydana gelen kulak ağrılarının başlıca nedenlerinden bir tanesi, dış kulak iltihabıdır. Bu durum dış kulağın banyo sonrası kurulanmaması ve sürekli ıslak kalması sonucunda meydana gelir. Bu gibi durumlar da yüzme sonrası kulakların kurulanması, banyo sonrası kulakların temizlenerek kurulanması son derece önemlidir. Bu kulak, ağrısının yaygın olarak yaz mevsimleri ve tatil sonralarında görülür. dış kulak enfeksiyonunda, lokal pansumanlar ve antibiyotik ilaçların kullanımı önemlidir. Tedavi boyunca kulakların nem ve ıslaklıktan uzak durması gerekir.

Dış Kulak Kirleri

Kirlerin dış kulakta yoğun olarak birikmesi sonucu meydana gelir. kulak kirleri dış kulakta sertleşme yapar ve enfeksiyon olmasına neden olur.  Dış kulak sertleşmesine, tedavi olarak gliserinle yumuşatıp uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekir. Kulakta oluşan kitleyi kişilerin kendi başlarına kulak temizleme çubuğu ile temizlememesi gerekir, aksi halde kitle kulağın iç tarafına kaçarak daha büyük problemlere yol açabilir.

Travmalara bağlı kulak ağrıları

Günlük yaşamda kulakta oluşacak yaralanmalar, delinme ve kesilme gibi durumlar neticesinde meydana gelir. Kulak kepçesi ani bir hasar görmesi sonucu kulakta büyük ağrılara nende olur. Yine bununla beraber, uçak yolculukları, yüksek alanlara çıkmak, su altı dalışları yapmak gibi barotravmalara bağlı olarak kısa süreli ya da uzun süreli kulak ağrıları meydana gelebilir. Bu durumda uçağın inişi esnasında, kulak ağrıları büyük oranla kendiliğinden geçecektir. Su altı dalışlarında ise, sudan çıktıktan sonra sık yutkunmak kulakta oluşan ağrıları yok edecektir. Fakat ağrılar şiddetli ve dayanılmaz bir durumda ise mutlaka uzaman bir doktordan destek alıp tedavi sürecinin başlaması gerekir.

Zona hastalığı sonucu kulak ağrıları

Viral enfeksiyonlarında, herpes zooster virüsü sonucu meydana gelen bir hastalık olarak bilinir. Bu virüs dış kulakta ve kulak kepçesine yerleşerek ağrıya sebebiyet verir. Zona hastalığında görülebilecek diğer şikâyetler ise, kulakta kaşıntı, kızarıklık, kulak çınlamaları ve baş dönmeleri görülür bu rahatsızlık için gerekli ilaçların düzenli olarak alınması gerekir.

Nöralji

Kulak dışında boyun ve baş bölgelerinde görülen sinirlerin bir şekilde tahrip olup ağrıya sebep olması durumudur. Bu tür ağrılar genelde geçicidir, fakat konun ile ilgili mutlaka doktor kontrollerine gidilmesi gerekir.

Kulak Tedavilerinde Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Kulak ağrılarında, doğru bilinene birçok yanlış tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar ise;

  • Kulak ağrısı için pırasa suyu uygulaması, bu kesinlikle tehlikeli bir durumdur, asla yapılmaması gerekir.
  • Bebek kulağına anne sütü damlatma, bebeklerde ağrıya kulağa anne sütü damlatmak halk arasında anne sütünün kulak ağrısını keseceğine inanılır, bu uygulama çok tehlikeli ve son derece yanlış bir uygulamadır. Bebeğin kulağına damlatılan anne sütü belli bir süre sonra kulağın içinde peynirleşerek büyük enfeksiyonlara hatta işite kaybının yaşanmasına neden olur.
  • Ağrıyan kulağa ısı uygulama, kulakta eğer enfeksiyon gibi bir durum varsa ısı uygulayarak kulakta olan enfeksiyonların çoğalmasına nende olabilirsiniz. Bu uygulamanın kesinlikle yanlış olduğunu söyleyebiliriz.
  • Ağrıyan kulağın bir bez yardımı ile ya da tülbent yardımı ile sarılması, bu kulak ağrısını hafifletmez hatta kulağın içinde bulunan virüslerin giderek çoğalmasına ve kulak ağrılarının artmasına neden olur.

Kulak ağrıları için bitkisel ya da alternatif başka yöntemler uygulanmamalı, alanında uzaman hekimlere başvurularak doğru ilaçların geç kalınmadan alınması gerekir. Aksi halde özellikle bebeklerde çok büyük kulak ve işitme problemleri meydana gelebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz