Kırmızı Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Son zamanlarda daha sık kullanılmaya başlanan bitkisel ürünlerden biri de kırmızı kantaron yağıdır. Adından da anlaşılacağı üzere kırmızı kantaron yağı boyu 10 – 50 cm arasında olan kırmızı kantaron çiçeğinden üretilir. Daha çok kadınların dikkatini çeken kırmızı kantaron yağı her derde deva olabilecek bir üründür. Peki, kırmızı kantaron yağı faydaları nelerdir diye merak edenler için detaylı olarak ne gibi faydaları olduğunu inceleyelim.Ayrıca sarı kantaron yağı çeşidi de vardır.

Kırmızı Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Özellikle kilo alamayan kişiler için iştah açıcı özelliği vardır.
 • Midenizle ilgili probleminiz varsa sindirim bozukluğu, mide yanması veya ekşimesi gibi problemlere gözle görülür derecede iyi gelir.
 • Mikroplardan kaynaklanan hastalıklarda ateş düşürücü ve terletici etkisiyle, bulaşan mikropların vücudumuzdan uzaklaşmasını sağlar.
 • Balgam söktürücü etkisiyle astım hastalarının rahatlamasında ve astımı yenmelerinde etkili rol oynar.
 • Vücudumuzdaki kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olur.
 • Kabızlık tedavisinde oldukça etkili olan kırmızı kantaron yağı gaz şişkinliklerine de iyi gelir.
 • Diyabet hastalıklarına iyi gelir.
 • Günümüzde çok sık rastladığımız prostat hastalığında prostatı önler ve geciktirmeyi sağlar.
 • Zeytinyağında 1 yıl kadar bekletilen bu ürün iltihap ve yaraları çok hızlı bir şekilde tedavi eder.
 • Hele ki romatizma ağrılarınız var ise kesinlikle kullanmanız önerilir.
 • Sivilce lekelerinin dışında ciltte meydana gelen diğer leke ve akneleri hızlıca ortadan kaldıracağı için cilt sorunlarında da etkilidir.
 • Saç dökülmelerini önler ve saça canlılık verir.
 • Yara ve  yanık iyileştirmek için kullanılır
 • Yara ve Yanık izleri, düşmeden kaynaklı çizik yara izlerinin tedavisinde bitkisel çözümdür.
 • Çildi yumuşatır.
 • Bağırsaklarda oluşan solucanların temizlenmesinde oldukça faydalı bir üründür.
 • Varis tedavilerinde kullanıma uygunudur.
 • Astım hastalığında kullanılan şifalı bir bitkidir.
 • Sivilce izleri ve çiçek hastalığı izlerini geçiren en etkili yağlar arasında yer alır.
 • Kepeklenme sorununu ortadan kaldırır.
 • Tırnak bakımı için kullanılır.

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Hazırlanır?

Kantaron bitkisi ülkemizin her bölgesinde yetişen yabani bir çiçektir. Özellikle ilkbahar aylarında bulmak oldukça kolaydır. Kantaron bitkisinin faydaları oldukça geniş olduğu için pazarlarda ve aktarlarda kolayca bulabileceğiniz bir bitki olma özelliği taşır. Taze kantaronları, yıkayıp cam bir kavanoza alın, üzerine doğal zeytinyağını ilave edip, çiçeklerin zeytin yağa karışıncaya kadar ılık bir ortamda saklayın, ortamın sıcaklığı yağın oluşmasındaki en büyük etmendir bu nedenle yağın oluşup oluşmadığını renginden anlayabilirsiniz. Kantaron çiçeğini kullanırken yapraklarını ve sapını da kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Kantaron rengi kırmızıya döndüğünde kullanıma hazır bir hale gelecektir. Yağın bozulmasını önlemek için güneş ışınlarından korumanız gerekir. Elde ettiğiniz yağı 2 – 3 sene boyunca kullanabilirsiniz.

Kırmızı Kantaron Yağı Bebeklerde Kullanılır mı?

Kırmızı kantaron yağı doğal bir ürün olduğu için bebeklerde kullanıma uygundur. Özellikle yeni doğan bebeklerin ciltleri oldukça hassastır bebeklerde pişik oluşumunda bu yağı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bebeklerde kullanım şekli ise;

Bir miktar doğal kırmızı kantaron yağını, pişik oluşumunda her bez değiştirme esnasında bebeğin cildine sürün. Bebeğin cildine sürmeden önce, yağın uygulanacağı bölgenin kuru ve temiz olmasına özen gösterin.

 Bebeklerde gaz ve kabızlık problemlerinde de kullanılır. Bunun için yapmanız gereken bebeğin göbeğine bir miktar kırmızı kantaron yağını bir miktar acı elma yağını karıştırıp saat yönünde masaj yapmak olacaktır. Bu şekilde uygulanan yağ, bebeğin bağırsaklarını yumuşatarak ağrılarını alacak ve gaz gibi problemlerinde bebeğe yardımcı olacaktır.

Kırmızı kantaron yağı bebeklerin boyun ve eklem bölgelerinde oluşan tahrişlerin ve hassasiyetlerin de önüne geçer. İsterseniz bebe yağı kullanmak yerine bebeğinize her banyodan sonra kullanabilirsiniz.

Kırmızı Kantaron Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saç bakımı için kullanabilirsiniz, bunun için yapmanız gereken her duş sonrası saç uçlarına kırmızı kantaron yağını sürmek olacaktır. İçerisinde bulunan zeytinyağı sayesinde saçlarınızda kırılma ve dökülme gibi problemler tamamen ortadan kalkar. Yine kantaron çiçeği sayesinde saç daha canlı ve ışıl – ışıl bir görünüme kavuşacaktır. Kepeklenme sorunu olan kimseler ise kırmızı kantaron yağını tarağına sürerek saç diplerine uygulayabilir, bunun dışında saç boya sonrası saçların yeniden sağlığına kavuşması için bir fırça yardımı ile saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Böylece boyadan yıprana saçlar daha parlak görünürken daha sağlıklı bir görünüme de kavuşacaktır.

Kırmızı Kantaron Yağının Tırnak Bakımında Kullanımı Nasıldır?

Tırnakları çabuk kırılan kimseler günde bir defa tırnaklarına kırmızı kantaron yağını uygulayabilirler, tırnaklar bu şekilde daha sağlam ve daha canlı uzayacaktır. Tırnak bakımında rutin olarak kullanılan kırmızı kantaron yağı tırnakların rengini açarak daha pembe renk almasına yardımcı olur.

Kantaron Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Kantaron bitkisi başta karın ağrısı olmak üzere etkili bir iltihap sökücü özelliğe sahip olan bir bitkidir. Özellikle adet söktürücü olarak kullanımı yapılır. Adet düzensizliği olan kimseler adat takviminde 3 gün kala kantaron çiçeğini ve civanperçemi bitkisini karıştırıp içebilirler bu sayede adet gecikmesi gibi problemler yaşanmaz ve adet ağrıları büyük ölçüde hafifler. Kantaron çayı tarifi;

 • Bir bardak su
 • Bir dal kırmızı kantaron çiçeği

Su kaynamaya başlayınca kantaron çiçeğini suya ilave edin ve demlenmesini bekleyin eğer, civanperçemi ile kaynatacaksanız bunun için bir tatlı kaşığı civanperçemi çiçeği yeterli olacaktır.

Kırmızı Kantaron Yağının Kullanım Şekli Nasıldır?

Kırmızı kantaron yağını cilt problemleri ve yaralar için kullanacaksanız eğer, günde iki kez temiz olan sorunlu bölgeye uygulamanız yeterli olur.

Sivilce izlerini yok etmek için kullanacaksanız, cildinizi doğal olan bir sabunla yıkayıp akabinde kırmızı kantaron yağını uygulayabilirisiniz.  Günde bir kere yağı sürmeniz yeterli olacaktır.

Yanık izlerini ve yara izlerini kapatmak için kullanılacaksa eğer, gün içinde sürekli aynı bölgeye kantaron yağı uygulayabilirisiniz. Çantanızda taşıyarak sürekli kullanabilir ve böylece yanıkta dâhil tüm izlerden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Sindirim problemleri yaşayan kimseler kantaron bitkisinden çay yapıp içebilir böylece sindirim sistemi bozuklukları tedavi edilmiş olacaktır. Kronik kabızlık durumlarında kullanımı yapılırsa kabızlık tamamen ortadan kalkacaktır bunun için bir miktar kantaron ile beraber, bir miktar kiraz sapı aynı anda kaynatılarak tüketilmelidir. Böylece karında şişlikte dâhil kabızlık tamamen ortadan kalkar.

Kırmızı Kantaronun Ve Kantaron Yağının Zararları Nelerdir?

Kantaron bitkisi birçok derde deva niteliğindedir. Bu nedenle yan etkisi veya zararı görülmez fakat çok kullanımdan kaynaklı ufak yan etkileri olabilir, örneğin çok fazla çayı içildiğinde bağırsak tembelliğine neden olur, 2- 3 yıldan fazla beklemiş kantaron yağı cildi tahriş edebilir. Bu nedenle fazla beklemiş yağı cildinize sürmemeye özen gösterin. Bebeklerde gaz problemi ve kabızlık için kullanıma uygundur. Fakat günde birden fazla sürülmesi ve masaj yapılması bebeğin bağırsaklarını zedeleyebilir. Bu nedenle yağı sürerken son derece yavaş ve nazik harekelerle uygulama yapmanız gerekir.

Kantaron bitkisi ve yağı nereden alınır?

Kantaron bitkisini aktarlardan satın alabilirsiniz.

- Advertisement -

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -