Kayısı Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Kayısı yağı, kayısı çekirdeklerinin soğuk bir şekilde preslenmesi sonucu elde edilen yağdır. İçeriğinde bulunan omega3 ve omega6 bakımından oldukça zengindir. Kayısı yağı birçok cilt problemlerine iyi gelmekle beraber yaşanmayı geciktirici özelliğe de sahiptir. Kayısı çekirdeği yağı sadece günümüzde değil, tarihte de kullanımı yapılmış nadir yağlar arasında yer alır. Eskiden tümör tedavilerinde kullanımı yapılan yağ günümüzde birçok alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. Tarihte İngiltere de tümör tedavisinde kullanımı yapılırken Arap hekimlerince hemoroit tedavilerinde de kullanılmış bir üründür.

Tüm bunların yanında kayısı çekirdeği yağı cilt yenileme ve gençleştirme içinde kullanılmaktadır. Birçok kişinin sorduğu soru ise kayısı yağı hangi tip ciltler için uygundur? Bu yazımızda sizlere kayısı yağı ile ilgili tüm detaylardan bahsederken hangi ciltler için uygundur? Gibi sorulara da yanıt bulmaya çalışacağız.

Kayısı Yağının Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağı Maskesi

Kayısı Yağı Faydaları

Kayısı yağının cilt için faydaları, saymakla irmeyecek kadar çoktur, fakat herkesi yakından ilgilendiren esas konu yaşlanma problemidir.

Kayısı yağı maskesi, tüm ciltler için uygun olan kayısı yağı gençleştirme ve kırışıklık giderme gibi özelliklere de sahiptir, bu nedenle hangi cilt tipine sahip olursanız olun kayısı yağını gençleşmek amaçlı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine kayısı yağını kullanabileceğiniz diğer cilt sorunları ise;

 • Göz çevresini nemlendirme amaçlı kullanabilirsiniz.
 • Sivilce problemleri için kayısı yağı: Özellikle ergenlikte çıkan sivilceleri geçirmek amaçlı kullanımı yapılır.
 • Cilt tonunu eşitlemek amaçlı kullanabilirsiniz: özellikle cilt tonunda sıkıntı yaşayan kimseler kayısı yağını kullanarak cilt renklerini eşitleyebilirler.
 • Cilt sıkılaştırmak için kayısı yağı: Sarkan ciltleri toparlamak ve kırışıklıkları gidermek amaçlı kayısı yağı kullanımı yapılabilir.
 • Fazla cilt yağlanması ve akne: Akne ve yağlı ciltler birçok kişinin ortak sorunları arasında yer alır. Bu gibi durumlarda kayısı yağı kullanıma uygun olacaktır.
 • Cilt kurulukları için: Kuru ciltleri yumuşatma ve nemlendirme gibi etkilere sahipti, bu nedenle aşırı kuru ciltlere sahip olan kimseler kayısı yağını rahatlıkla kullanabilirler.
 • Hassas ciltler için kaysı yağı kullanımı: Bebek ve çocukları ciltleri çok fazla hassas olduğu için bu yağ kullanıma uygun olacaktır. Yine yetişkinlikte görülen hassas ciltler için kayısı yağı önerilir.
 • Göz çevresi için kayısı yağı: Göz çevresi oldukça hassas bir noktadır, bu alanda her kozmetik ürünü kullanmak doğru olmayacaktır bu nedenle yorgun ve sarkık olan göz çevresi için kayısı yağı kullanımı önerilir.

Kayısı Yağı Nasıl Kullanılır?

Kayısı Yağı Maskesi

Kayısı yağı cilt için kullanılacaksa; cildin günlük temizliği ve bakımı yapılır, akabinde bir pamuğa kayısı yağı damlatılarak yüze uygulanır, daha sonra cilde dairesel masaj hareketleri yapılır. Bu uygulamaya devam edildiği sürece hem cilt tonunu eşitlemiş olursunuz hem de saymış olduğumuz diğer problemlerin giderilmesini sağlamış olursunuz.

Kayısı yağı bağırsak parazitlerini ve hemoroit gibi sorunları gidermek için kullanılacaksa, bir bardak ılık suyun içerisine yaklaşık 10 damla kaysı yağı damlatılır ve içilir, böylece bağırsaklarınızın temizliğini ve bakımını da yapmış olursunuz.

Kayısı Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kayısı Yağının Faydaları

Kayısı yağı saç için de kullanıma uygun bir yağ türüdür. Özellikle kuru ve dökülen saçlar için kayısı yağı büyük ve bulunmaz bir nimettir.

Kuru saçların bakımını yapmak için kullanılır, kuru saçlara canlılık katar.

 • Kırılan ve dökülen saçlar için kullanıma uygun bir bitkisel üründür.
 • Gün içinde fazla dağılan ve karışan saçlar için kullanılabilir. Özellikle taramadan önce saça uygulanırsa saçın kırılmasını engelleyerek daha rahat taranmasına yardımcı olur.
 • Kayısı yağı kan akışını hızlandırdığı için, saça masaj yaparak uygulanırsa, kısa saçların uzamana yardımcı olur.
 • Mat ve bakımsız görünen saçları daha parlak ve daha çanlı gösterir.
 • İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde saçlar daha gür olacaktır.

Acı Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

 • Acı kayısı çekirdeği yağı, ölü hücreleri ciltten uzaklaştırarak daha genç ve taze bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Hücre duvarını yenileyerek cilde bebeksi bir görünüm katar.
 • Acı kayısı çekirdeği yağı günlük nemlendirici olarak kullanılabilir.
 • Acı kaysı yağı sadece cilt için değil diğer, kuru öksürük, şeker hastalığı, amfizem ve bağırsaklarda bulunan parazitlerin tamamen yok olmasında da etkili bir yağ çeşididir.

Kayısı Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Kayısı yağının yan etkileri çok fazla görülmemiştir. Fakat bağırsak ve diğer sağlık sorunları için kullanımı yapılacaksa 10 damladan fazla kullanılması kesinlikle önerilmez, aksi halde ishal gibi durumlar meydana gelebilir. Yine sağlık problemleri için kullanılacaksa 10 yaşı altında olan çocuklara tavsiye edilmez. Hamileler doktor gözetiminde kullanmalıdır.

Kayısı Yağı Nerelerde Satılır?

Kayısı yağı ilgili markaların web sitelerinde, aktarlarda ve yine bitkisel ürün satışı yapan alanlardan temin etmek oldukça kolaydır.

Kayısı Yağının Tırnaklara Etkisi

Kayısı yağı cilt sorunları için kullanılırken, tırnak, kaş ve saç bakımı içinde oldukça etkili olduğu bilinir.

Kayısı Yağının Tırnağa Faydaları ise;

 • Tırnağın rengini açarak pembemsi hoş bir renk kazandırır.
 • Kırılan tırnakların bakım ve onarımını yapar.
 • Uzun tırnaklara güç ve sağlamlık kazandırır.
 • Tırnak üzerinde bulunan şekil bozukluklarının önüne geçer.
 • Tahriş olan tırnağı daha sağlam bir hale getirir.

Kayısı Yağının Tırnakta Kullanımı Nasıldır?

Kayısı Yağı Kullananlar

Günde iki kere tırnak üzerine uygulaması yapılır. Böylecetırnağa artı bir güç kazandırır. Yine soyulan tırnak etleri içinde oldukça faydalı bir bitkisel üründür.

Kayısı yağı ile her cilt tipine uygun maske yapımı

 • Bir çorba kaşığı beyaz toz kil
 • Bir tatlı kaşığı acı ya da tatlı kayısı yağı
 • Bir çorba kaşığı elma sirkesi

Kil vücutta olan fazla yağı emerek daha taze bir cilt oluşumuna yardımcı olur, kayısı yağı ise hücreleri yeniler. Elma sirkesi siyah nokta ve akne gibi cilt sorunlarının önüne geçer. Bu üç malzeme bir kasede karıştırılarak haftada bir gün cilde uygulanır. Cilt rengi eşitlenirken daha yeni ve taze bir yüze sahip olmanıza da yardımcı olur.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -