Karatay Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Karatay diyeti Prof.Dr. Canan Karatay tarafında hazırlanmış son dönemde adı gündemden düşmeyen popüler bir diyettir. Halk arasında Karatay diyeti olarak ünlenen Canan Karatay diyetinin en büyük özelliği geleneksel Türk mutfağını baz alarak oluşturulmasıdır. Canan Karatay diyeti genel olarak ele alındığında doğal ve geleneksel tok tutucu ürünlere bolca yer verdiği görülür. Bu diyete piyasa ekonomisinin dayattığı günümüz beslenme alışkanlıklarına tepki diyeti de denilebilir.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay diyeti genel olarak incelenecek olursa, bu diyetin en büyük artısı diyetin kalıcı bir zayıflamayı sağlaması olarak gösterilebilir. Ayrıca diyet genel olarak beslenme alışkanlığını ömür boyu değiştirecek şekilde oluşturulmuştur. Bu diyet haftalık yâda aylık bir diyet olmayıp, doğal beslenmeyi bir hayat felsefesi yapma amacı taşımaktadır.

 • Karatay diyetinin özelliklerin den biri işlenmiş gıdalara, şeker, ekmeğe hiç verilmemesidir.
 • Zayıflamanın yanında sağlıklı bir yaşam tarzı hedefleyen Karatay diyeti bunun için fabrika tipi kapalı gıda maddelerine ağır eleştirilerde bulunur.
 • Karatay diyetinde kahvaltının çok büyük bir önemi vardır, çünkü bünyeyi en sağlıklı şekilde tok tutmanın yolunun kahvaltıdan geçtiği varsayılır.
 • Karatay diyetinin en büyük özelliği, vücudun insülin direncini kırmasıdır.
 • Bu diyette meyve suyu, cips, kola gibi zararlı market ürünleri kesinlikle yasaktır.
 • Karbonhidrat olarak çerez, ceviz, fındık gibi ürünler yağ için zeytinyağı ve zeytin protein için köy tereyağı, yumurta gibi gıdalar diyetin ana öğelerini oluşturan besinlerdir.
 • Diyet genellikle kilo ve yağlanmaya neden olan insülin salınımını azaltacak besinlerden oluşur.
 • Diyette en sık yer alan besinler et, balık, yumurta, tereyağı, turşu, yeşil salamura zeytin, zeytinyağı, sebze, fındık badem, yer fıstığı gibi Anadolu’ya has yiyeceklerden oluşurken, dikkat çekilmesi gereken ayrıntı bu yiyecekler tercih edilirken doğal ortamda yetişmiş olanların tercih edilmesi gerekliliğidir.
 • Canan Karatay diyetine göre kalori miktarı hesaplanarak yapılan diyetler yanlıştır, çünkü her bünyenin kalori ihtiyacı farklıdır, Karatay diyetine göre önemli olan alınan kalorileri kaynağının sağlıklı kaynaklar olmasıdır.
 • Karatay’ın beslenme stiline göre; asla yenilmemesi tüketilmemesi gereken gıdalar her türlü işlenmiş gıdalar, her türlü unlu gıdalar, ekmek, şeker, meyve suları, bisküvi, çikolata, tarzı ürünler. Günde çok az miktarda bulgur, günde iki öğün yenebilecek gıdalar, kuzu eti, dana eti, balıketi, yumurta. Günde en fazla üç kere tüketilebilecek gıdalar, kuruyemiş. İstenildiği kadar tüketilebilecek gıdalar, organik sebzeler, peynir, zeytin. Her gün elzem olan alınması kati suretle gerekli besinler, zeytinyağı, her türlü tekli doymamış yağlar, saf tereyağı.
 • Karatay’a göre oluşturduğu bu diyet asında bir diyet değil bir öze dönüş listesidir. Atalarımızın bugüne kadar bize miras bırakmış olduğu beslenme stiline dönmek bir diyet değil, bilakis bir öze dönüştür. Atalarımızın uzun ve sağlıklı yaşama sırrını bin yıllardır ürettikleri yerli ürünlerle başardıklarını belirten Karatay yerli olmayan hiçbir diyetin beslenme kültürümüzde bir karşılığı olmadığı kanaatinde.

Karatay Diyetine Yapılan Eleştiriler Nelerdir?

Bilim çevresinden kimi bilim insanlarınca Karatay diyetini eleştirmektedirler, bazı eleştirilere göre diyette yer alan kırmızı et ve tereyağı, yumurta gibi gıdaların kalp sağlığını olumsuz yönde etkilediği görüşünde. Diyet genel olarak doğruları içerse de, bazı noktalarda yanlış bir besin seçimine yer vermiştir gibi eleştiriler yapılsa da, Karatay diyetini kullanan milyonlarca yurttaş Karatay diyetiyle sağlığına kavuştuğunu, beslenme düzenine getirdiği değişikliklerle fazla kilolardan kurtulduğunu belirtmişlerdir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ile Karatay’ın diyet önerileri de Dünya da kabul gören diyetler arasındadır.

Karatay Diyeti Öğünleri

Karatay diyetine göre kahvaltı kesinlikle atlanmaması gereken öğünlerdendir, diyete göre kahvaltıda yer alması gereken besinler;

 • İki adet yumurta ( yumurtalar doğal köy yumurtası ),
 • Sınırsız doğal yeşil zeytin,
 • Beyaz peynir,
 • Metabolizma hızını artırması bakımından kayısı 3-4 adet( kuru veya taze ),
 • Ceviz,
 • Taze bitki çaylarından herhangi biri ancak şekersiz içilecek.

Diyete göre böyle bir kahvaltı örneğinde kişi acıkmayacak ve acıkmadan sağlıklı bir şekilde zayıflayacaktır, kahvaltıdan sonra diyette bir meyve yanında yoğurt ile ara öğün sağlıklı bir şekilde atlatılmalıdır.

Karatay diyetine göre öğle yemeği

Karatay diyetine göre öğlen kesinlikle yerli mevsiminde zeytinyağlı bir sebze yemeği yer almalıdır. Bunun yanında kaya tuzlu, doğal sirkeli içinde turp bulunan bol yeşillik ve limon bulunan bir salata vücut için gerekli sağlıklı besin öğelerini içerir.

Diyet dikkatle ele alınırsa öğle yemeğinde tercih sebzeden yanadır, sebze ve zeytinyağının bol olduğu bu öğünde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller sebze yoluyla karşılanmaktadır. Karatay diyetine göre akşam öğünü ise mutlak suretle bol proteinli doyurucu bir ana öğünden oluşmalıdır.

Karatay diyetine göre örnek bir akşam yemeği

 • Balık, yanında bol yeşillikli ve limonlu bir salatadır.
 • Salatının doğal bir sirke ile hazırlanması ve bol zeytinyağı içermesi gerekmektedir.
 • Akşam yemeğinin en geç saat sekizde yemek gerekmektedir.
 • Yatmadan önce en az yarım saat yürüyüş ve uyku.

Karatay Diyetinin Püf Noktaları Nelerdir?

Karatay Diyetinin püf noktalarından biri et veya kebap yemekleri yapıldığı zaman, etin yanında mutlaka bir sebzenin pişirilmesidir. Bu sebze tercihen patlıcan olmalıdır. Ayrıca Karatay diyetine göre olabildiğince hareket çok önemli bir püf noktasıdır. Hareket olmadan vücut metabolizması asla sağlıklı kilo vermez. Diyetin bir diğer önemli püf noktası bol miktarda sudur. Su metabolizmanın hızlanması için gerekli bir faktördür. Karatay diyetinin en önemli noktası ise zeytinyağıdır. Zeytinyağı Karatay diyetine göre Anadolu’nun insanlığa bahşettiği en sağlıklı ve yan etkisiz besindir. Zeytinyağı her gün mutlaka alınması gereken bir etkendir. Diyette öğün aralarında limonlu şekersiz çay içilebilir. Ayrıca ev yapımı doğal yapım kurulmuş sirkeler diyetin çok lezzetli detaylarıdır.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -