-Google Reklamı-
Ana Sayfa Sağlık Cilt Problemleri Kara Merhem(İhtiyol Pomad) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kara Merhem(İhtiyol Pomad) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

0
1191
kara merhem

Kara Merhem halk arasında bilinen adıyla kara merhemin orijinal adı, ihtiyol pomad’dır. Laboratuvar ortamında üretilmiş antiseptik özellik gösteren bir kremdir. Kreme halk arasında kara merhem denmesinin sebebi krem renginin kara olmasıdır. İçeriğindeki kükürt bileşeni nedeniyle rengi siyahtır. Asıl isminin Türk halkına uzun ve zor gelmesi sebebiyle bu ad ile telaffuz edilir. Bu sebeple gerçek adı çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir üründür. Kara merhem, enfeksiyonlu yaraları mucizevî bir şekilde düzeltmesiyle bilinir. Bazı yörelerde mucize krem adıyla da anılır, bunun nedeni uygulandığı yaralarda hızlı bir şekilde sonuç almasıdır. İlaç uygulandığı bölgedeki deri tarafından hızla emilir ve içeriğindeki vazelin, ihtiyol ve kükürt sorunlu bölgenin iyileştirilmesinde rol oynayacaktır.

Kara Merhemin Kullanım Alanları Nelerdir?

Krem antiseptik özellikte bir krem olmasından dolayı yaralarda, iltihaplı akne tedavisi gibi enfeksiyon içerikli sorunlarda etkilidir. Bunun dışında kara merhemin kullanıldığı alanlar;

  • Krem vücuttaki herhangi bir yara üzerinde kullanılabilen bir üründür. Kara merhem kimyasal bir antiseptik olmasına karşı kimyasal antiseptikler arasında yan etkisi en az olan merhemlerden biridir.
  • Herhangi bir güneş yanmasından dolayı meydana gelen ağrılı su toplama vakalarında kullanılır, başarılı bir tedavi performansı gösterir.
  • Egzama gibi kronik ve alerjik cilt problemlerinde kullanılabilir. Bu tür cilt problemleri genellikle kronik nitelik taşıdığı için yan etkisi en az kremin kullanılması sağlıklı bir tercih olacaktır. Kara merhem yan etkisi az olan bir krem olarak egzama tedavisinde sürekli kullanılabilecek nitelikte bir ilaçtır.
  • Sadece yüz ve deri tedavisinde değil hemoroit tedavisinde de seçenek olabilen ürünlerden biridir.
  • Mikropları öldürücü özelliği ile her çeşit yarada kullanılır.

Kara Merhemin Faydaları Nelerdir?

Krem en büyük özelliğini petrol ürünü olan bileşimi ihtiyol’dan alır. Diğer bileşeni vazelin, etken madde ihtiyol yarada bulunan mikropları yok etme eğilimi yüksek bir maddedir.

  • Kara Merhemin faydalarından biri iltihaplı sivilceler üzerinedir. Bilindiği üzere iltihaplı sivilceler enfeksiyon riski yüksek, sıkılması durumunda deride iz bırakma eğilimine sahip sivilcelerdir. Bu tür sivilceleri başka kremlerle tedavisi genellikle başarısız olmaktadır. Ayrıca çoğu tedavi yönteminden sonra izi deri üzerinde kalmaktadır. Ancak ihtiyol pomad tercih edilen sivilce tedavilerinde ürün ilk etapta, sivilcenin kendiliğinden iltihabının yok olmasını sağlamakta ve derinin iltihap nedeniyle zarar görmüş yerlerini tedavi etmektedir.
  • Kıl dönmelerinde, kılın deri içine dönerek dar bir kanal oluşturup deride sıkışması durumlarında, kullanılması gereken ürünlerden biri bu kremdir. Çünkü bu krem kıl dönmesine neden olan söz konusu dar kanalı genişleterek kıl dönmesinin tedavi edilmesinde yardımcı olabilir.
  • Çeşitli sebeplerde yüzde meydana gelebilen deri döküntülerinde kullanılabilen ürünlerden biridir. Yüzde dökülmeye sebebiyet veren bakteri veya alerjenleri yok ederek derinin yüzeyinin nefes almasını sağlar.
  • Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen çıbanların, hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlar. Çıban tedavisinde en hızlı sonuç verebilen medikal ürünlerden biri olan krem, çıbanların kalıcı şekilde vücuttan uzaklaştırılmasını sağlarlar.
  • Kıl köklerinde meydana gelen enfeksiyon tedavilerinde etkili bir ürün olan, ayrıca içeriğindeki etkin maddeler sayesinde istenmeyen tüyleri vücutta azaltan krem güçlü ve yan etkileri az bir ansiteptiktir.

Kara Merhemin Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Krem günde iki kere uygulanmak istenilen bölgeye uygulanır. Uygulanan bölge hava almayacak bir şekilde sarılır. Bu sarma işlemi ilacın deriye daha hızlı temas etmesini sağlayacaktır. Uygulama yapılan bölgelerde bulunan sivilce ve yaraların sıkılmaması, zorlanmaması tedavinin başarısı için önemlidir.

Kara Merhem İlacın Yan Etkisi Nedir?

İlacın yan etkilerinden biri vücutta bulunan tüyleri dökmesidir. Ayrıca hamilelerde kullanılmaması gerekir.

Kara Merhemin Satıldığı Yerler;

İlaç medikal bir ürün olduğundan doktorun uygun gördüğü hallerde yetkili eczanelerden temin edilir.

Kara Merhemin(İhtiyol Pomad) Fiyatı Nedir?

Kremin en küçük tüp şeklindeki versiyonu 2019 yılı itibariyle 18 TL.civarındadir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz