Kan Lekesi Nasıl Temizlenir

kan lekeleri nasıl çıkar, koltuklarda kıyafetlerde arabada kan lekeleri nasıl temizlenir
Paylaş
 

En zor lekelerden biri olan kan lekesi özellikle kurumuşsa çıkması çok zor hatta nerede ise imkânsızdır.  Bu yazımızda sizlere, kan lekesinin çarşaftan, koltuktan ve giysilerden nasıl çıkacağı hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Kan Lekesi Pratik Bir Şekilde Nasıl Temizlenir?

Öncelikle kan lekesini temizlemek için eczanelerde satılan, oksijenli su ile kan lekesini silin.  Bu uygulama büyük oranla kan lekesini çıkarmanıza yarayacaktır.  Halı gibi leke çıkarmakta zorlandığınız alanlar için oksijenli su ile beraber, nişastayı macun haline getirerek kan olan bölgeyi ovalayarak silin.

Yeni olan kan lekesini çıkarmak elbette daha kolaydır, eğer mümkünse kan lekesini temizlemekte acele edin böylelikle kan lekesi uğraşmadan çıkacaktır. Taze olan kan lekesini silmeye ve temizlemeye vaktiniz yoksa lekenin üzerine biraz nişasta dökün, nişasta kanı içine çekecek ve kanın zemin üzerinde donup kurumasını önleyecektir.  Nişasta kanı içine çekince sert bir fırça yardımı ile bölgeyi fırçalayın.

Kurumuş kan lekesini temizlemek elbette daha zordur,  bu tür leke için yaklaşık bir litre suyun içerisine 3 – 4 yemek kaşığı amonyak ekleyip karıştırın ve lekeyi bir bez yardımı ile silerek daha sonra hazırlamış olduğunuz karışım ile lekeyi temizleyin.

Kıyafet Üzerinden Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle kumaşın derinliklerine işlenen kan lekelerini çıkarmak bir hayli zordur, bu durumda pratik ve etkili işlemler ile kan lekelerini temizleyebilirsiniz. Elbiseye, pantolona, havluya ve çarşaf gibi kumaşlardan kan lekesini çıkarmak için, kesinlikle sıcak su kullanımı yapmamanız gerekir. Sıcak su kan lekesini kumaşın derinliklerine işler ve kan lekesinin siyah bir renk almasına neden olur. Kan lekesi olan kumaş üzerine ilk etapta diş macunu sıkın ve kumaşı ovalayarak kumaşın derinliklerine işlemesine engel olun, bu şekilde diş macunun kurumasını bekleyin. Diş macunu kuruduktan sonra ilk etapta diş macunu sıktığınız bölgeyi bol soğuk su ile yıkayın ve yeşil sabun ile yıkayın, bu işlem leke çıkana kadar devam etmelidir. Kan lekesi olmuş kumaşı kesinlikle çamaşır makinesine atmayın.

Eğer kan bulaşan kıyafetleriniz beyazsa lekenin üzerine oksijenli su döküp bekletin,  renkli veya siyah bir kıyafetse nişastayı krem kıvamına getirip leke üzerinde beklemeye alın. Daha sonra kıyafetlerinizi beyaz kalıp sabunla soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Kan Lekesi Olmuş Yatak Nasıl Temizlenir?

Kan lekesi olmuş yatak temizliği diğer kumaşlara oranla daha zor ve zahmetli temizlenir, burada biraz fazla emek harcamanız gerekecektir. Kan lekesi olmuş yatağı temizlemek için ilk etapta, bir çay bardağı soğuk suya 2 çay kaşığı tuz karışımı hazırlayın. Kan lekesi olmuş bölgenin üzerine bir sprey yardımı ile tuzlu suyu sıkın, akabinde kalıp kaya tuzunu alarak kanlı bölgeye koyun bu kaya tuzu kanları içine çekecektir. Kaya tuzu kan lekesini içine çektikten sonra bir bez yardımı ile yatağı silebilirsiniz.  Eğer bu yöntem ile yatakta kan lekesi kalırsa amonyak hazırlayıp amonyak ile yatağınızı silin böylece kan lekesi tamamen temizlenecektir. Amonyak karışımı için bir litre suyun içerisine,  3 yemek kaşığı amonyağı koyup çözülmesi için bekleyin, akabinde temiz ve beyaz bir bez yardımı ile yatağınızı silin.

Koltuklardan Kan Lekesi Çıkarma Yöntemi Nedir?

koltuklardaki kan lekeleri nasıl çıkar

Koltuk zeminde oluşan kan lekesi için ilk etapta soğuk su ile ıslatılmış bezi tampon şeklinde kullanarak kanlı bölgedeki kanları yavaşça alın, kesinlikle ovama işlemi uygulamayın aksi halde koltuğun derinliklerine kan lekesi iner ver siyah bir görüntü oluşturur. Tampon işlemi bittikten sonra bir kovanın içerisine çamaşır deterjanı, karbonat ve tuz ekleyin. Kâğıt havlu yardımı ile bu karışımı kan lekesi olmuş koltuğun üzerine uygulayın, kesinlikle sert bir şekilde değil yavaş ve yumuşak hareketlerle koltuğunuzu silmeye devam edin. Eğer hala koltuğunuzda kan lekesi varsa o halde bir kova suyun içerisine 5 – 6 yemek kaşığı amonyak ekleyip koltuğu silmeye devam edin daha önce yapmış olduğunuz gibi koltuğu silin bu şekilde kan lekesi tamamen çıkacaktır.

Arabadan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabadaki kan lekesini çıkarmak için bir sprey şişenin içerisine tuz ve suyu koyup lekeli bölgeye uygulayın. Bir süre beklettikten sonra temiz bir bez yardımı ile yavaşça kan lekesini silin, burada dikkat etmeniz gereken nokta lekeli bölgenin dış kısmından başlayıp merkeze doğru oval şekilde silmeniz olacaktır. Böylece kan lekesi etrafa yayılmadan rahatlıkla temizlenecektir.

Kan lekesi her nerede olursa olsun kesinlikle temizleme işlemi için sıcak su kullanmayın sıcak su lekenin kumaşın derinlere inmesini sağlayacaktır. Bununla beraber lekeli kıyafet kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Diğer bir önerimiz ise kan lekesi olan bölgeyi kurutmadan ve bekletmeden hemen silmeniz yönünde olacaktır, çünkü kuruyan leke daha zor ve zahmetli temizlenir.

Bu yazı 348 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak