Kalp Ağrısı Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Kalp, vücudumuzun en temel ve önemli organlarımızdan bir tanesidir. Kalp sağ tarafta göğüs kafesinin içinde yer almaktadır. Kalp kanımızı pompalayarak vücudumuzun dengesini sağlar.

kalp resmi

Kalp kapakçıkları sayesinde esnedikçe kalbimizin sesini duyarız. Heyecanlanınca, yorulunca daha hızlı atan kalbimiz daha çok çalışmaktadır. Kalp hem duygularımızı hem de bedenimizi kontrol eden bir ana duvardır.

Kalp ağrısı, birden ortaya çıkabileceği gibi yavaş yavaşta kendini gösterir. Her kalp ağrıdığında korkuya kapılmamalıdır. Çünkü kalp ani olan her şeyde kasılabilen bir özelliktedir.

Bu kasılmalar hastalık değil sadece kas kasılmaları olabilir. Bunlar ayırt edilmelidir. Ağrı çabuk geçiyorsa önemsenmeyebilir ama çok süren ağrılar da hemen bir hastaneye gidilmelidir.

Kalp Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Kalp ağrısı, boyun çene sırt kısımlarında kollarda ve her iki kürek kemiği aralarında ağrı olabilir. Ani üzüntü, heyecan çok çalışma gibi durumlarda daha çok kendini gösterir.

Kişi göğüs kısmında ve omuzlarında yoğun bir yorgunluk ve ağrı hisseder. Ağrı şiddetidir ve 20 dakika sürebilmektedir. Bu ağrı sanki bıçak saplanır gibi ya da iğne batırmışçasına giren ani ağrılardır. Hasta olduğu yere yığılıp kalır.

Kalp Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kalp ağrısı olan kişiler aşağıda belirtilen şikâyetleri yaşıyorlarsa kalp sorunu var demektir.

 • Ani kalp sancısı
 • Terleme
 • Baş dönmesi
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Hareket etmekte zorlanma

Kalp Ağrısı Nasıl Ayırt Edilir?

Vücudumuzun sol tarafında olan her ağrıyı, kalp ağrısı olarak değerlendirmemek gerekir. Çünkü kalp ağrısı zannetmek yada kalp krizi geçirebileceğini zannedip korkmak bile kalbimizi fazla yorup efor sarf etmeye neden olur.

Kalp ağrısı, kas ağrısı ya da başka bir ağrılarla karıştırılmamalıdır. Kalp ağrısı olduğunu anlamak için ağrı göğüs bölgesinden girmelidir. Ani bir kalp sancısıyla iğne batırır gibi giren ağrı geçmez ve kişiyi baygın halde bırakır.

Psikolojik Kalp Ağrısı Nasıl Olur?

Kalp ağrısı kimi zaman ciddi olabileceği gibi bazen de günlük ortamın verdiği yoğunluktan meydana gelir. Kişiler her kalbi ağrıdığında bunu hastalık sanmamalıdırlar. Çünkü çoğu hastalık psikolojik travmalara neden olur. Psikolojik kalp ağrılarını ise şöyle sıralayabiliriz

 • Çok çalışmadan meydana gelen kalp kasları ağrıları
 • Hazır gıdalarla beslenenler
 • Stres ve üzüntü taşıyanlar
 • Heyecanlanma
 • Aşırı sigara nargile ve alkol kullananlar
 • Çok spor yapan kimseler
 • Panik atak

Ara Ara Olan Kalp Ağrısının Nedeni?

Göğüs bölgesindeki ağrılarında birçok nedeni vardır. Ancak bunlardan önemli olanı kalp ve akciğerle alakalı olanlarıdır. Göğüs bölgesinde hissedilen ağrıların çok azı kalp kaynaklıdır. Kalp krizi olan ağrılar daha çok göğsün ön kısmından meydana gelen ve omuzlara doğru yayılan bir ağrıdır batma, saplanma şeklinde olmaz.

Egzersiz yapama, sürekli koşuşturma şeklinde iş yapma, çok oturma ya da sürekli ayakta çalışma gibi çevresel faktörlerde ara ara kalp ağrısı olabilmektedir. Ama bu normal kalp ağrısı değil kalp kaslarının kasılmasıyla oluşan ağrılardır. Dinlenip sakinleyince geçer.

Kalp Ağrısı Sırta Vurur Mu?

Kalp vücudumuzun en önemli unsurlarından olmasından dolayı sırt bölgesine de ağrı yayılabilir. Bu küçük bir ihtimal dahi olsa sonucunda kalp ağrısı ya da kalp krizi bile çıkabilir. O yüzden küçük ihtimaller bile göz önüne alınmalıdır.

Strese Bağlı Kalp Ağrısı

Stres, bütün hastalıkların baş düşmanıdır. Her hastalıkta etkisi olduğu gibi kalp ağrında da başrolde yer alır. En önemli ve en hassas organımız olan kalp stres yaşanan durumlardan hemen etkilenir. İş hayatı, dert, keder, yorgunluk huzursuz haller kalp ağrısını tetikleyen başlıca unsurlardır. Kalbi boş ve lüzumsuz işlerle yormamalı ve iyi bakılmalıdır.

Kalp Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalp ağrısında uzun tedavi süreci oluşturmayacak sorunlar yoksa kişiler dikkat etmeleri şartıyla çabuk ağrıdan kurtulurlar. Örneğin kalp kapakçığıyla ilgili ya da doğuştan olan kalp bozukluğu, kalp deliği gibi risk oluşturmuyorsa korkulmamalıdır. Bunun için kötü alışkanlıklardan uzak kalma, stres yapmama, düzenli spor yapmak, düzenli beslenmek kalbe çok iyi gelecektir

Kalp ağrısı yaşayan kimseler sık sık su içmeli ve yanından eksik etmemelidir. Unutulmamalı ki su hayattır.

Kalp Ağrısı Tedavisi

Kalp ağrısı hafife alınamayacak kadar önemli bir hastalıktır. Kalbinde ağrı olan kişiler hemen bir doktora muayene olmaları gerekir. Doktor bilgisi olmayan çoğu bilgi yanlış ve yetersiz olacaktır. Buda en büyük zararı kalbe dokunur. Doktor gözlemi altında gerek gördüğü takdirde açık kalp ameliyatı yapabilir. Gerek görmediği durumlarda istihbarat ve perhiz önerebilir.

Kalp Ağrısında Kullanılacak İlaçlar

Kalp ağrısı olan kişiler bir doktor ya da eczacıya danışmadan ilaç kullanmamalıdır. Özellikle hamile ve emziren anneler iki kat daha temkinli olmalılar. Bazı kalp ilaçları bebeğe ve süte geçtiği için doktor gözetiminde ilaç kullanmalılar.

 • Betablok
 • Aspirin
 • Nıtroderm
 • İsordil

Kalp Ağrısı Olanlar Hangi Doktora Gitmelidir?

Kalp ağrısı çeken bireyler kardiyoloji bölümüne başvurup muayene olmaları gerekir. Kalp ve damar hastalığına bakan kardiyoloji bölümü erken tanı ve teşhisle gerekli önlemler alınır. Hastanın doktorların gözetiminden ayrılmamalıdır.

Çocuklarda Kalp Ağrısı Neden Olur?

çocuklarda kalp ağrısı

Çocuklarda kalp ağrısının altında farklı farklı nedenler yer almaktadır. Ağrı göğüs kafesinde yani kalpte oluyorsa tehlikeli bir durum söz konusu olabilir. Bunun için ağrının yeri doğru saptanması gerekir.

Çocuklar, koşarken oynarken, hoplarken tıkanıyorsa nefessiz kalıyorsa ve başı dönüyorsa hemen kalp uzman doktoruna götürüp muayene edilmelidir.

Çocuklarda kalp hastalığı nedenlerinden bazıları ise şunlardır;

 • Ritim bozuklukları
 • Doğumsal anormallikler
 • Kalıtımsal faktörler
 • Romatizmal kalp hastalıkları

Kalp Ağrısı Hangi Yaşta Daha Çok Görülür?

Kalp ağrısı her yaşta görüldüğü bibi genç kesimlerde daha çok yayılmaktadır. Çünkü genç bireyler hazır gıdalara ve hormonlu yiyeceklerle beslendikleri için daha çok kalp ağrısı çekerler.

Kalp hastalığı daha çok ilerlediği zaman kalp krizi meydana gelir sonucu ise ölümle sonuçlanabilir. O yüzden bireyler kendi giyim yiyecek yaşam kalitesi ve stresten uzak durmalılardır. Vücudun en mühim organlarından biri olan kalbe çok dikkat edilmesi gerekir. Kalp rahatsızlıkları hangi yaşta olursa olsun hemen doktor muayenesi gerektiren bir durumdur.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -