Kabızlık Nasıl Geçer?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Kronik olarak başa gelen ya da farklı aralıklarla yaşanılan bir durumdur kabızlık. Hayatı ciddi anlamda zorlaştıran kabızlık, oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Kabızlık anında nasıl giderilir ? sorusunun ise iki yöntemi bulunmaktadır. İlaç yöntemiyle geçebilen kabızlık bitkisel yolla da geçirilebilir.

Bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışmaması, hareketsiz yaşam ve yanlış gıda tüketimi gibi nedenler kabızlığı getirir. Kabızlığı gidermek için ise çözümler mevcuttur.

Kabızlık Nedir?

Kabızlığın nedir sorusunun cevaplarının arasında zayıf bağırsak hareketleri yatar. Bunun sonucunda ise karın şişliği, sert ve küçük dışkı, ağrı, kısma gibi belirtilerle kendini gösterir. Kabızlığın nedenleri oldukça fazladır. Dışkılama sayısının haftada ikiye kadar düşmesi ise kabızlık olarak adlandırılır.

Kabızlık Nedenleri

 • Bağırsak kanseri
 • Yeme bozuklukları
 • Diyet
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Aşırı süt ürünü tüketimi
 • Yetersiz su veya lif tüketimi
 • Antidepresan

 • Tiroidin az çalışması
 • Hemoroid
 • Gebelik
 • Hareketsizlik
 • Aşırı müshil kullanımı
 • Stres
 • Kalsiyum ve alüminyum içeren antiasit ilaçlar
 • Demir ilaçları

Uzun Süren Kabızlık

Uzun süreli olan kabızlığın altında bilinmeyen ciddi sebepler olabiliyor. Günümüzde pek çok insanda ortaya çıkan rektum ve kolon kanseri erken teşhis sayesinde %40 gibi önemli bir oranda önlenebiliyor.

Kabızlığın beraberinde aşırı kilo kaybı, makatta kan olması, şişlik, karın ağrısı varsa önemli birkaç test yapılması gerekir. Proktolojik muayene, fizik muayene, kalın bağırsak filmi, laboratuvar testi veya kolonoskopi yapılarak meydana gelen rahatsızlığın nedeni araştırılır.

Kabızlık Nasıl Önlenir

Kabızlık nedenleri arasında en çok etkiye sahip olan yanlış gıda tüketimidir. Bu nedenledir ki yeme alışkanlığınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile kabız problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kronikleşmiş kabızlığı önlemek için;

Günde en az 2 litre su içilmeli

Aşırı kafein tüketiminden kaçınılmalı

Hareketli yaşam tarzını benimseyin. Egzersiz ve yürüyüşler yapın.

Süt ve süt ürünlerinin tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Sabah uyandığınızda bir bardak ılık su için.

Yemek yediğinizde lokmalarınızı yavaş ve iyi çiğneyin

Uzun vakitler tuvalette durmaktan kaçınmaya çalışın

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlık Nasıl Geçer ?

Kabızlığa ne iyi gelir sorusu bu rahatsızlıktan dolayı en çok cevap aradığımız sorulardan.

Su tüketimini arttırarak bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kabızlık İçin Ne Yemeli ?

Lifli gıdalar tüketerek bağırsaklarınızı tetikleyebilir ve harekete geçirebilirsiniz.

Kuru kayısı, incir, erik gibi gıdaları sabah aç karnına birkaç adet yemek ve ardından da ılık su içmek bağırsakları hızlandıracaktır.

Keten tohumu gibi gıdalar kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ile yiyeceklerin bağırsaktan geçişlerini kolaylaştırabilirsiniz.

Kekik ve zeytin kabızlığı geçiren yiyecekler arasındadır. Zeytin üzerine dökülen zeytinyağı ve kekik tahıllı bir ekmekle tüketilirse yararlı olur.

Beyaz eti kırmızı ete tercih etmeniz bağırsaklarınız açısından daha iyi olacaktır. Kırmızı etin bağırsaklarda sindirimi biraz zordur.

Yoğurt bağırsak hareketlerini canlandırırken, bağırsaklarda bulunan ve zararlı diye adlandırılan bağırsak mantarı ve bakterileri de yok eder.

Kabızlık İlacı

Kabızlık ilacı olarak doktorunuzun size yazdığı reçete doğrultusunda uygun ilaçları kullanıp kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

Önceki İçerikEn İyi Sivilce Kremleri Hangileridir?
Sonraki İçerikImex Krem
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -