İdrar Yolu Enfeksiyonları

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolundan mesaneye kadar olan bakterilerin neden olduğu bir problemdir. İdrar yolu enfeksiyonları belirli nedenlerden dolayı kendini ara ara gösterse de bu durum ilerlediğinde böbreklere kadar oluşabilir, böbreklere ulaştığında sistit piyelonefrit adı da verilir.

Bu durumda da daha büyük problemlere yol açacaktır. İdrar yolu enfeksiyonunun en önemli belirtisi, idrar yaparken yanma hissidir. Diğer en önemli belirtileri ise; gün içinde sık ve az idrar gelmesi, idrar yapıldığı halde hala idrar var hissi, karında rahatsızlık ve halsizliktir.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse zaman içinde böbreklere ulaşarak daha büyük problemlere neden olabilir, yine idrar yolu enfeksiyonuna hamileler maruz kalırsa burada bebeğe ve bebeğin kesesine büyük oranda zarar verebilir.

Bunun yanında hamilelerde erken doğum riskini artırır. İdrar yolu enfeksiyonu kesinlikle hafife alınmaması gerekir ve bu durumda hemen doktora başvurulmalıdır. İdrar yolu enfeksiyon tedavisine başlanmadan önce mutlaka enfeksiyona neden olan, mikropların türü belirlenir bu belirtiler doğrultusunda da hemen tedaviye başlanır.

İdrar Yolu Enfeksiyon Belirtileri

 • Sık ve kısa sürede idrara çıkma hissi,
 • İdrarın tam yapılamadığı gibi hissetmek,
 • İdrar sırasında yanma ve acı,
 • Karında ağrı,
 • Pelvik bölgesinde ağrı ve yanma,
 • Koyu renkli ve kokulu idrar, bu gibi durumlar idrar yolu enfeksiyon belirtileridir. Bu durumda gün içinde bol limonlu su tüketerek enfeksiyonu kısa sürede atlatabilirsiniz.

Doktor muayenesi gerektiren belirtiler ise;

 • Yüksek ateş,
 • Mide bulantısı ile beraber kusma hissi,
 • Sırt ağrıları,
 • Kişide diyabet varsa mutlaka doktora başvurmalıdır,
 • Kişi hamile ise vakit kaybetmeden doktora gitmelidir.

Özellikle ülkemizde yapılan yanlışlardan bir tanesi, bilinçsiz bir şekilde  antibiyotik kullanımının yapılmasıdır. Doktor kontrolü olmadan kullanılan ilaçlar başta böbrek rahatsızlıklarına neden olurken daha birçok büyük problemlere de neden olur.

Eğer idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız bunu mutlaka doktorunuza danışmanız ve reçeteli ilaçlar kullanmanız gerekecektir. İdrar yolu enfeksiyonları, yılda 3 kereden fazla yaşanıyorsa bu durumun altında yatan başka nedenler bulunuyor olabilir bu nedenlerin araştırılmasının iyi yapılması gerekir.

Özellikle bayanlarda çok sık tekrar eden idrar olu enfeksiyonlarının başlıca nedeni kullanılan ilaçların ve antibiyotiklerin yarım bırakılmasıdır, yarım bırakılan antibiyotiklere karşı mikropların direnci aratacaktır ve bu durumda da enfeksiyon sürekli kendini yenileyecektir. Sık enfeksiyona maruz kalamamak adına ilaçların tam ve zamanında alınması büyük önem taşır.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Neden Olan Etmenler

Kadınların idrar yolu dışarıya kısa mesafeden açıldığı için dışarıdan mikrop alma riski daha fazladır. vücut direncinin düşük olması da enfeksiyonlara neden olur, deniz, havuz, hamam gibi toplu kullanım yapılan bölgelerde enfeksiyon riski yüksektir.

Özellikle çok eşlilik enfeksiyona neden olabilecek bir diğer etmendir, bununla beraber idrar yolu bölgelerinin tam ve dikkatli temizliğinin yapılmaması da enfeksiyon kapma riskini yükseltecektir.

İdrar yolu enfeksiyonu 4 gurupta incelenir bunlar ise;

 • İlk kez oluşan enfeksiyon,
 • Tedavi edilmemiş enfeksiyon,
 • Bakterilere bağlı enfeksiyon devamı,
 • Kendini sürekli yenileyen enfeksiyon.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Evde Yapılabilecek Tedaviler

Elma Sirkesi: elma sirkesi asidik özelliği ile birçok mikrobu kolayca öldürebilir. Burada da elma sirkesi bakterilerin çoğalmasının önüne geçerek enfeksiyonu tedavi edecektir. Bir bardak su içine 2 kaşık doğal elma sirkesi karıştırıp günde iki kez tüketmeniz gerekir.

Bunun dışında bir leğen içine bir miktar ılık su koyup daha sonra bir bardan elma sirkesi ekleyerek suyun içine oturun böylece bölgede oluşan mikroplar ölecek ve hızlı üremeleri engellenmiş olacaktır.

Kızılcık: kızılcık meyvesi antibiyotik özellik taşır bu nedenle de evde yapılabilecek en iyi tedavi yöntemlerinden biri de kızılcık suyudur.

Bu tedavi için yapmanız gereken, her gün bir bardak kızılcık suyu içmek olacaktır. Kızılcık suyu 2- 3 boyunca düzenli olarak tüketildiğinde enfeksiyon büyük oranda temizlenmiş olacaktır.

Maydanoz: maydanoz özellikle bayanlarda bulunan yumurtalık enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonuna bire bir çözümdür. Burada dikkat edilmesi gereken ene önemli nokta, hamile bayanların kesinlikle maydanoz suyundan uzak durması gerekir.

Hamile bayanlar maydanoz tüketirse düşüğe neden olur. İdrar yolu enfeksiyonu için bir bağ maydanoza bir miktar suda saplı bir şekilde tüketmek idrar yolu enfeksiyonuna büyük oranda son verecektir.

Karbonat: karbonat içiriğinde bulunan mikrop öldürme asitleri ile bilinir. İdrar yolu enfeksiyonlarında bakterileri vücuttan atacaktır, bir su bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp içmeniz yeterli olacaktır. Eğer tansiyon rahatsızlığınız varsa karbonattan uzak durmanız gerekir.

Çay ağacı yağı: çay ağacı yağı anti-bakteriyel özellik taşır. İdrar yolu yanma ve ağrıları için vereceğimiz kürü uyguladığınızda enfeksiyon ve ağrılardan kurtulma oranınız yükselecektir. Kür tarifi ise; ardıç yağı, sandal ağacı yağı ve çay ağacı yağını aynı miktarda karıştırıp, mesane ve karın bölgesine masaj yaparak uygulayın.

Uygulamayı 4 – 5 gün boyunca uygulamanız yeterli olacaktır.  Diğer bir yöntem ise bir kâse yoğurt içine 4 – 5 damla çay ağacı yağını ekleyip yemeye devam etmeniz olacaktır. Yine, banyo suyunuzun içerisine 2 yemek kaşığı çay ağacı yağını ekleyip bu su ile banyo yapmanız tavsiye edilir.

Yaban mersini: eğer idrar yolu enfeksiyonunuz sürekli kendini yeniliyorsa bu uygulamayı yapmanız tavsiye edilir. Bunun için yapmanız gereken ise; bir miktar yaban mersinini taze olarak tüketmelisiniz, yine bir miktar yaban mersini suyunu bir miktar su içine karıştırıp içebilirsiniz.

Sıcak su: sıcak su enfeksiyonların üremesini engeller, bununla beraber yanma ve ağrıları hızlı bir şekilde dindirir. Yapmanız gereken ise karın bölgenize sıcak su torbası koymak olacaktır.

Limonlu su: su ödem ve enfeksiyon atmadaki en büyük röle sahiptir. Gün içinde bol su tüketmek zararlı bakterilerin atılması için yararlı olacaktır. Yine suyun içerisine yarım limon sıkıp içmekte enfeksiyonu büyük oranda tedavi edecektir.

Tüm bu ürünler evde yapabileceğiniz tedavilerdir ve  daha çok hafif idrar yolu enfeksiyonları için geçerlidir. Eğer enfeksiyon ilerlemiş ise mutlaka doktor kontrolü gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Kullanılan İlaçlar

İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan antibiyotikler

 • Cipro
 • Amoklavin
 • Seftiakson
 • Amikasin

İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan ağrı kesiciler

 • Aksef
 • Doksekin
 • İnceptum
 • Sefiksim

Tüm bu ilaçları doktor gözetimi olarak almanız gerekir, yine tüm bu ilaçlarla beraber hastalığın tedavisinde bol C vitamini ve limon tüketmek önemlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyon Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyon tedavisi için mutlaka doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanız gerekir. Özelikle anne adayları için son derece kritik olan bu durum asla göz ardı edilmemeli ve hemen tedavi olunmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu sadece idrar yollarında probleme neden olmaz ilerlediğinde tüm vücudu sararak halsizlik ve ağır ateşe neden olur. İlerlemeden tedavi edilmesi gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları İçin Hangi Doktora Gidilir?

İdrar yolu enfeksiyonları için ürloji bölümüne gidilmesi gerekir.  Bazı idrar yolu enfeksiyonları ilerleyerek böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir bu durumda da nefroloji kliniğine başvurulması gerekir.

Önceki İçerikTurner Sendromu Nedir?
Sonraki İçerikTiroit Hastalıkları
- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -