Hint Kınası (Dövmesi) Nedir, Nasıl Uygulanır?

hint kınası
Paylaş
 

Son dönemlerde özellikle kına gecelerinin vazgeçilmezi haline gelen Hint kınası hem görselliği hem de kokusunun olmaması sebebiyle güzel bir görsel desen olarak kullanılır. Hint kınası uzman kişiler tarafından yapılabilirken kendiniz evinizde de çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Evde Hint Kınası Nasıl Yapılır?

 • Hint kınası yapılacak malzemeleri aktardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu malzemeler, tüp kınası ve dövme şablonlarıdır. Aslında Hint kınasıyla evde dövme yapmanız çok zor bir işlem değildir. Dövme şablonunu dövme yapmak istediğiniz yere yerleştirip ardından tüp kınayı şablon çizgilerinin olduğu yere sıkmanız yeterli olacaktır.
 • En az bir saat, en fazla iki saat bekledikten sonra kınanızı yıkayın. Ne kadar çok beklerseniz kına rengini o kadar çok verecektir unutmayın. Bunun yanı sıra RaniKone adı verilen çubuk yardımı ile de Hint kınası ile dövme yapabilirsiz. Hazır olarak kına karışımının satılması ve kalem ucu sayesinde kınayla dövme işleminiz çok daha kolay olacaktır. Fakat 2-3 gün içerisinde akma ihtimali var. Evde Hint kınasıyla dövme yapmanın bir yolu daha mevcut.
 • İhtiyacınız olan malzemeler Alman taşı, Stabilo kalem, Kürdan, Su ve Hint kınası. Öncelikle bir çay kaşığı Hint kınası ve bir çay kaşığının yarısı kadar Alman taşını ezip karıştırın. Taşın kırılması kolay olacaktır.
 • Daha sonra sürülme kıvamına gelene kadar karşımın içerisine su katın. Bazı kişiler oksijen suyu koyarak karıştırabiliyorlar. Oksijen suyunu sizde kullanabilirsiniz. İyice karıştırdıktan sonra dövmenizi yapabilirsiniz.
 • Yazıcıdan çıkartabileceğiniz bir model seçip çıkartın. Aydınger kâğıdı kullanarak desenin üzerinden dövme yapacağınız yere stabilo kalem ile geçin. Eğer dövme yapacağınız yere roll-on sürerseniz aydınger kâğıdını bastırdıktan sonra hemen şekil çıkacaktır. Ardından hazırladığınız karışımı kürdan ile deseninizin üzerine çizin. İlk başta hint kına dövmeniz kabuklu bir hal alacaktır. 2 saat bekleyip ardından yıkayın.

Hint Kınasının Zararı Var Mıdır?

Cilt tipinize göre, hassasiyetinize göre Hint kınası bazı sorunlar yaratmaktadır. Kına uygulanan bölgede;

 • Kızarma,
 • Kaşınma,
 • Kuruma,
 • Pütürlenme,
 • Acı ve yanma hissi,
 • Morarma ve kabarcık oluşumu olabilir.

Ayrıca uzmanlar tarafından Hint kınasının cilt kanserine sebep olduğuna dair bir uyarıları bulunmaktadır. Çükü cilt üzerinde günlerce kalan bir dış etken cildin en altına kadar nüfuz eder. Eğer bu madde kanserojen bir maddeyse cilt üzerinde büyük zararlara yol açar. Bu yüzden uzmanlar Hint kınasının cilt kanseri yapma etkisi üzerinde durarak kullanılmaması gerektiğini belirtmişlerdir. Hint kınası kullanımında çok dikkat edilmesi gereklidir, aksi halde bölgede alerji yaparak şişkinliğe sebep olur. Hint kınasının bir diğer zararı yapılan bölge de beneklenmelere yol açması olacaktır. Beneklenmeler daha sonra iltihaplı sivilceye ve su toplayarak şişmelere dönüşebilir. Hint kınası yapmadan önce cilt üzerinde küçük bir bölgede deneme yapın. Herhangi bir sorun oluşmazsa işleme devam edebilirsiniz, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız hin kınası dövmesi yapmayın.

Hint Kınası Dövmesi Ne Kadar Kalıcıdır?

Kullanacağınız Hint göre kalıcı olması farklılık gösterecektir. Cildiniz problemliyse Hint kınasını kabul etmeyerek kusma yapacaktır ve kalıcılık kınasına göre ve cilt yapınıza süresi çok az olacaktır. Kaliteli bir Hint kınasının ciltte kalma süresi daha uzunken, daha az kaliteli Hint kınası daha kısa sürede silinecektir. Genel olarak Hint kınası dövmesinin kalıcılık süresi 7-20 gün arasında değişir.

Hint Kınası İle Dövmeyi Vücudun Hangi Bölgelerine Yapabilirsiniz?

Vücudunuzun birçok bölgesine normal dövme gibi Hint kınası ile dövme yapabilirsiniz. Ellerinize, sırtınıza, ayaklarınıza, karnınıza, bacaklarınıza, göğüslerinize, kalçanıza ve bileklerinize Hint kınası ile dövme yapabilirsiniz.

Hint Kınası Saça Uygulanır mı?

Evet uygulanır. Hint kınasını saça uygulamanın birçok yararı da bulunmaktadır. Saçlarınıza Hint kınası uygulamanız için gerekenler malzemeler, kolayca aktarlardan temin edebileceğiniz malzemelerdir. Hint kınası, limon suyu, badem yağı gibi malzemeler ile saçlarınıza Hint kınasından bakım yapabilir ve istediğiniz rengi verebilirsiniz.

Hint Kınası Nasıl Çıkarılır?

Limonu sıkıp suyu ile karbonatı karıştırarak kınalı bölgeye sürerek yaklaşık 10 dakika bekleyin. Karışım bölgede kuruduktan sonra bol su ile yıkayın. Eğer kına bir seferde çıkmazsa bu işlemi kına çıkana kadar birkaç kez tekrarlayın. İşlem tamamlandıktan sonra karbonatın kuruttuğu bölgeye nemlendirici ile besleyin ki kuruluk problemi yaşamayın

Kloru bir kâsede sıcak su ile karıştırarak ellerinizi yaklaşık 2-3 dakika bu suda bekletin. Bu işlemle kına solmaya başlayacaktır. Birkaç kez bu işlemi yaparak kınanın silindiğini göreceksiniz.

Diş macunu ile kınalı bölgeye uygulama yapın ve kurumaya bırakın. Daha sonra bölgeyi ovuşturun. Kınanın solduğunu göreceksiniz. Birkaç kez uygulamayı tekrarlayarak kınanın tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

Bu yazı 516 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir