Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamileyken Adet görme, belirtileri, rengi
Paylaş
 

Gebeliğin belirtilerinden biriside adet kanamalarının durmasıdır. Fakat bazı anne adayları hamileyken adet görebiliyor, bu son derece nadir bir durumdur. Aslında çoğu zaman anne adayı üstüne görme olarak adlandırılan kanamayı adet kanaması zannedebiliyor.

Bu tür kanamalar adet kanaması değildir, çünkü hamile kalan bayanlarda, HCG hormonu üremeye başlar bu hormonda, adet kanamalarını tamamen keser. Hamileyken adet gören bayanlarda, kanama için birçok farklı neden olabilir. Tüm bu kanama sebeplerini ise yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Üstüne Görme Nedir?

Üstüne görme olarak adlandırılan kanamaların birçok farklı nedeni olabilir, bu kanamalar az miktarda olur ve çoğu anne adayı kanamayı fark etmez bile. Bu kanamanın asıl nedeni döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi ve tutunması kaynaklıdır. Eğer anne adayında çok fazla miktarda kanama görülürse bunu üstüne görme olarak değerlendirmemeli ve hemen uzaman bir doktora gitmelidir.

Hamilelikte Adet Kanamasına Benzer Kanamaların Nedenleri

Yerleşme Kanaması

Döllenmiş olan yumurta ilk etapta rahim içinde kendine tutunabilecek yer arar. Bu esnada ufak ve pıhtılı kanamalar görülebilir. Yine yumurtalıklarda ağrılar da meydana gelir. Cenin tutunma aşamasında, rahim içindeki damarları sıkıştırır buda kanamalara nende olur.

Yerleşme kanamasının rengi koyu değildir, hafif bir tonda ve pembe renktedir. Hamilelik sonrası yaşanan kanama, hamilelikten yaklaşık 10 gün sonra görülür.

Zaten kadınlar kanamanın adet kanaması mı yerleşme kanaması mı? Olduğunu anlayabilirler, sadece biraz dikkatli bakmak yeterli olacaktır.  Bu kanamayı anlamayan kimseler ya da emin olmak isteyen kimseler ise şu detaylar dikkat etmelidir. Adet kanaması kaç gün sürer sorusuna cevap ise;

  • Adet kanaması kırmızı ve et parçalı gelir, yerleşme kanaması pembe ve az miktarda gelir
  • Adet kanaması 3 ila 7 gün sürerken, yerleşme kanaması az miktarda olur ve hemen kesilir

Eğer kanamadan önce planlanmış bir gebelik söz konusu ise kanın yoğunluğuna göre mutlaka doktora gitmenizde fayda vardır.

Adet kanamasının sancısı olurmu sorusuna kişinin bünyesine bağlı olarak şiddeti değişebilmektedir.

Dış Gebelik

Hamilelikte görülen kanamaların bir diğer nedeni dış gebeliktir. Dış gebeliğin belirtisi kanamadır ve kanamanın yoğunluğuna göre karın ağrısıdır. Dış gebelikte görülen kanama büyük oranda normal adet kanamasına benzer.

Ama dış gebelikte görülen kanama vücut tarafından hissedilir yani böyle durum yaşayan kimseler rutin kanamalarından daha farklı olduğu için bu durumu hissedeceklerdir. Dış gebelikte görülen kanamalara eşlik eden diğer sorunlar ise;

  • Baş dönmesi
  • Aşırı karın ve kasık ağrısı
  • Omuz ve baş ağrısı

Eğer bu gibi durumları yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekir eğer ihmal edilirse anne ölümlerine yol açabilir.

Hamilelikte Düşük Yapmak

Hamileyken görülen kanamaların bir diğer nedeni ise düşüktür. Yoğun ve et parçalı gelen kanamalar düşük olabilir hatta bazı kadınlar bunun düşük olduğunu bile anlamaz.

Düşükte kanamalar hafif bir şekilde başlar daha sonrasında yoğun olarak devam eder. Hamilik sırasında her ne tür kanama olursa olsun mutlaka doktor kontrolü gerektirir.

Bu yazı 695 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] hamilelik döneminde sık rastlanan ve ender görülen bir hastalıktır. Gebeler belirli risk faktörleri […]

Bir yorum bırak