Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Cildimizdeki gözenekler cildimizin nefes almasını sağlayan hücrelerdir. Bu gözenekler dışarıdaki etkenler sebebiyle dolduğunda, cilt altında kirlenmeler meydana gelir. Bu da cildimizin delik deşik görünmesine sebep olur.

Böyle bir görüntünün oluşmaması için gözeneklerin temiz tutularak sıkılaştırılması gerekir. Peki ciltteki gözenekler nasıl sıkılaşır, gözenekleri ne sıkılaştırır?

Gözenekler Neden Genişler?

Gözeneklerin cildin hava almasını sağlayan hücreler olduğundan bahsetmiştik. Gözenekler ne kadar temiz olursa cilt o kadar iyi nefes alır. İyi nefes alan cilt ise daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olur. Bu sebeple de gözeneklerin temizliğine özen gösterilmeli ve muhakkak içinin kirle dolması engellenmelidir.

Gözenekleri temizlemek için cilt tipinize uygun ürünler kullanabilir ve bu ürünlerle düzenli olarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu temizleme işlemi sayesinde cildinizdeki gözeneklerde tıkanıklık meydana gelmeyecektir ve gözeneklerinizi sıkılaştırmak için de ayrı bir çabaya ihtiyaç duyulmayacaktır.

Şayet gözeneklerinizi sürekli kirli bir şekilde bırakıyorsanız ve gün sonunda makyaj kalıntılarını temizlemiyorsanız, cildinizdeki gözenekler hem genişler hem de de kirlenir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise gözenekleri sıkılaştırmanın yollarını aramaya koyulabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırma Yöntemleri

Gözenekli Cilt Nasıl Düzelir ?

Gözenek sıkılaştırma yöntemlerini kullanarak evde cilt temizliğinizi yapabilir ve yüzdeki gözenekleri yok etmeyi başarabilirsiniz.

  • Limon Suyu

Doğadaki en iyi gözenek sıkılaştırıcılardan biri limon suyudur. Sadece gözenekleri sıkılaştırmada kullanılmayan limon suyu, gözeneklerin temizlenmesinde ve siyah noktaların yok edilmesinde de oldukça etkilidir.

Limon suyunu bir pamuğun üzerine dökerek cildinizi temizleyebilir, gözeneklerinizin hem temizlenmesine hem de sıklaşmasında kullanabilirsiniz.

  • Ölü Derileri Temizleme

Cilt üzerinde meydana gelen cilt artıkları yani ölü deriler gözeneklerinizin açılmasına sebep olabilir. Cildinize düzenli olarak uygulayacağınız cilt temizleme yöntemleri cildinizin ölü deriden arınmasını sağlar. Ölü deriden arınmış bir cilt ise daha küçük gözenekler anlamına gelir.

  • Buz Yöntemi

Gözenekleri sıkılaştırmak için en sık kullanılan yöntemlerden biri de buz yöntemidir. Soğuk bir uygulama olan buz cilde sürüldüğünde ciltte şok etkisi yaratır. Buzu cildinizin üzerinde gezdirerek gözeneklerinizin küçülmesini sağlayabilirsiniz.

  • Cildinize Uygun Tonik

Cilt tipinize uygun olarak uygulayacağınız tonikler, gözeneklerinizin sıkılaşmasında büyük rol oynar. Düzenli bir şekilde tonikle temizlenen cilt ise gözeneklerinizin hızlı bir şekilde yok olmasını sağlar. Özellikle duş sonrası açılan gözenekleri tonik ile temizleyerek küçülmesini sağlayabilirsiniz.

  • Bal Limon Maskesi

Limon suyunun cilt üzerindeki etkisini yazımızın üst kısmında anlatmıştık. Bal ve limon ile yapılan maske gözenekleri sıkılaştırdığı gibi cildi de beslemektedir. Bal ve limon maskesi için 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı bal yeterli. İki malzemeyi karıştırıp yüzünüze sürün. Bir süre bekledikten sonra yüzünüz gerilmeye başlayacaktır. Yüzünüzün gerilmeye başlaması maskenin yıkanma zamanının geldiği anlamına gelir. Ilık su yardımıyla cildinizi durulayabilirsiniz.

  • Kil Maskesi Yöntemi

Gözenek sıkılaştırıcı etkisi ile bilinen kil, haftada bir kez uygulanabilir. Peki kil maskesi nasıl yapılır? 2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı limon yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını bir sodanın içerisine aldıktan sonra karıştırın. Karışımı cildinize sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Sonra ise ılık su ile yıkayın.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -