Gıda Zehirlenmesi

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

Gıda zehirlenmesi, mikroplu yiyeceklerde, bozulan yiyeceklerde ve içeceklerde ortay çıkan bir durumdur. Gıda zehirlenmesinin nedenleri arasında, zararlı bakteriler, virüsler, toksinler yer alır. Gıda zehirlenmesi şüphesi duyan kimselerin hemen doktora başvurması gerekir.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesinin süresi; 2 – 6 saat arasındaki süreye kuluçka dönemi denir. Bu saatler arasında zehirler bağırsaklarda birikir ve kuluçka dönemine girer akabinde gıda zehirlenmesi başlar.

Genel Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

 • Karın bölgesinde görülen ağrı ve kramplar
 • Mide bulantısı, aşırı kusma
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kısmi felç
 • İshal ve bazı durumlarda kanlı isal
 • Ateşli titreme, sıtma tutması
 • Kaslarda ağrılar

Gıda Zehirlenmesinde Hemen Müdahale Gerektiren Durumlar

 • Aşırı sıvı kaybının yaşanması
 • Fışkırır gibi ve aşırı derecede kusmak
 • Dışkıda bol miktarda kan olması
 • Kanlı ya da kan kusmak
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Rahatsızlıkların giderek artması
 • Ateş düşürücü ilaçları kullandıktan sonra ateşin artarak devam etmesi
 • 3 – 4 gün boyunca geçmeyen ishal

Bu gibi durumlarda hemen doktora başvurulması gerekir yine bazı özel durumlar vardır ki bu durumlarda gıda zehirlenmesi şüphesinde hiç beklenmeden ve belirtilerin tamamının gerçekleşmesini beklemeden hemen doktora başvurulması gerekir

Bu durumlar ise; hamile olmak, çok yaşlı olmak, bebek ve çocuklarda, HIV virüsü taşıyan kimselerde, kemoterapi gören kimseler hiç beklemeden doktora girmelidir.

Gıda Zehirlenmesinin Detayları

 • İshalli bir şekilde dışkılamanın ardından, karın ağrıları azda olsa hafifler ama tekrar başlar
 • Üşürken bir anda yanma ve ateş hissi ortaya çıkar
 • Mide bulantısının devamında, ishalle beraber kusmaların yaşanmasıdır
 • Kusmalar geçse bile ishalin devam etmesi
 • Kusmalar ve ishal zehirlenme olan gıdayı vücuda aldıktan 2 saat sonra görülebilir

Gıda Zehirlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi tehlikeli bir durumdur. Gıda zehirlenmesinin belli başlı birkaç nedeni vardır bunlar ise;

Bakteriler

Bakteriler, gıda zehirlenmesinde en yaygın olarak görülen sebepler arasında yer alır. Bu bakteriler genelde E coli, lissteria ve salmonelladır. En çok görülen gıda zehirlenmesinin bakterisi ise, almonelladır, bu bakteri ise daha çok çiğ et, kontemine et, iyi pişirilmemiş kümes hayvanlarının eti, süt ve yumurtada bulunur.

Bu bakterilere hemen müdahale edilmezse sonuçlar ölüme kadar gidebilir. campylobacter, hayvan dışkısı ile temas etmiş yiyeceklerde, iyi kaynatılmamış sütlerde ve yine kirli sularda kendini gösterir. C. botulinnum virüsü ise daha çok konserve, tütsü edilmiş et ve diğer yiyeceklerde, alüminyum folyada pişirilen gıdalarda görülür.

Parazitler

Gıda zehirlenmesinin bir diğer nedeni parazitlerdir. Parazitler, bakteriler kadar çok görülmese de parazitler de insan üzerinde ciddi hastalıklara neden olur. Özellikle, toksoplazma gıda zehirlenmesinde görülen en tehlikeli parazit türüdür.

Bu parazit daha çok kedi dışkısında bulunur. Çoğu parazit insan sindirim sisteminde yıllarca kendini belli etmeden yaşayabilir. Ama hamile bayanlarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde bu parazitler hemen kendini gösterir ve ciddi problemlere yol açar.

Virüsler

Gıda zehirlenmesine sadece tek bir virüs bile neden olabilir. Özellikle norwalk virüsü, nerede ise her yıl 19 milyondan fazla insanın zehirlenmesinde rol oynar. sapo virüs, rota virüs, astro virüs de gıa zehirlenmelerine neden olsa da çok yaygın olarak görülmez.

Bu virüsler çiğ olarak tüketilen yiyeceklerde, hazır ve bozulmaya meyilli yiyeceklerde, kirli denizlerden alınan kabuklu deniz canlılarında daha fazla görülür.

Gıda Zehirlenmesinde Ne Yapılmalı?  

Bol su tüketmek; gıda zehirlenmesi yaşayan kimseler bol su tüketmelidir. En önemli kural suyu içmemeyi ihmal etmemektir, zehri vücuttan atabilmenin en önemli yolu bol sudur. Özellikle gıda zehirlenmeleri kusmayı ve ishali beraberinde getirdiği için, vücut sıvı kaybedecektir, bu nedenle bol sıvı tüketmek gerekir.

Hafif yiyecekler tüketmek; gıda zehirlenmesi yaşayan kimseler zehirlenmeden son birkaç saat içinde ya da bir gün sonra hafif ve mideyi yormayacak besinleri tüketebilirler. Özellikle hafif çorbalar mideyi yatıştıracaktır.

Yine meyve olarak, muz, elma, armut gibi meyveleri küçük porsiyonlar halinde tüketebilirler.  Mide için sindirmesi zor olan kızartma, tuzlu yiyecekler ve ağır et yemekleri gibi yemeklerden kaçınmanız en doğrusu olacaktır.

Haşlanmış sebzeler; eğer ishal ve kusma devam ediyorsa haşlanmış pirinç lapası, haşlanmış patates tüketebilirsiniz. Yine diğer sebzeleri de haşlayarak tüketebilirsiniz. Bu vücudun kaybettiği vitamin ve minerallerin tekrar alınmasına yardımcı olacağı gibi enerjide verecektir.

Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen Bitkiler Ve Evde Tedavi Yöntemleri

Gıda zehirlenmesi hafif bir şekilde kendini gösteriyorsa evde tedavi edebilirisiniz. Gıda zehirlenmesine iyi gelen bitkiler ve yiyecekler ise;

Sirke; evde yapılmış doğal elma sirkesi başta zehirlenmeler olarak birçok derde deva olmayı başarmıştır. Eğer gıda zehirlenmesi yaşıyorsanız bir bardak içine 1 – 2 yemek kaşığı sirkeyi katıp içebilirisiniz. Bu mideyi de rahatlatacaktır.

Yoğurt; yoğurt zehri direk dışarı atan mucizevi yiyecektir. Eğer zehirlenme yaşıyorsanız bol miktarda yoğurt tüketmeniz gerekir.

Sarımsak; gıda zehirlenmesinde sarımsağı yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

Nane limon; nane limon mideyi yatıştıran en önemli besinler arasında yer alır gıda zehirlenmesi durumlarında nane limon kaynatıp tüketebilirsiniz.

Çemen tohumu; bir yemek kaşığı çemen tohumunu yoğurt ile karıştırıp tüketebilirsiniz bilinen en etkili yöntemlerden birisidir.

Fesleğen; fesleğeni gıda zehirlenmelerine karşı kullanabilirsiniz, özellikle taze fesleğen mideye oldukça iyi gelecektir.

Gıda Zehirlenmesinde Hastanede Ne Yapılır?

Hastanede besin zehirlenmesine karşı ilk yapılacak olan işlem damar yolu ile hastaya bol sıvı verilmesidir. Büyük zehirlenmelerde hastanede birkaç gün yatmanız gerekebilir. Özellikle bebek ve çocuklar yakın takibe alınır, kusma başta olmak üzere ishal gibi durumların önüne geçmeye çalışılır. Ateş düşürülmeye çalışılır ve ateş düşürücü ilaçlar verilir.

Zehirlenmelerde antibiyotik kullanımı yapılmaz bunun nedeni bazı durumlarda antibiyotikler zehirlenmeyi tetikleyebilir. Mantar zehirlenmelerinde, ya da zirai ilaç zehirlenmelerinde hasta çoğu zaman yoğun bakıma alınır ve panzehir tedavisi başlatılır.

Gıda Zehirlenmelerinde Hangi Numara Aranır?         

Gıda zehirlenmelerine hemen müdahale edilmezse sonuçları ağır olabilir. Bu nedenle gıda zehirlenmesi durumunda hemen alo 174 gıda hattını aramanız gerekir. Bu numara üzerinden gıda zehirlenmeleri, mantar zehirlenmeleri, zirai ilaç ve hap zehirlenmeleri ile ilgili ilk etapta yapılabilecek önlemler anlatılır. Zehirlenme durumlarında 174 aradıktan sonra mutlaka hemen acil servislere başvurulmalıdır.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -