Gebelik Nasıl Anlaşılır? Gebelik Bilgileri Nelerdir?

gebelik nasıl anlaşılır?
Paylaş
 

Adet görmemeye başladığımız süreçle beraber bulantı, kusma ve baş dönmeleriyle gebeliğin başladığını testlerle birlikte teyit edebiliriz. Dikkat etmemiz gereken nokta adet gecikmesi yaşamadan gebelik testi yapmamaktır. Çünkü idrarda gebelik testi kadınlarda gebelik ile oluşan HCG hormonunun tespit edilmesi ile ortaya çıkar. Bu da ilk haftada bize net bir sonuç vermeyecektir. Fakat kan yoluyla yapılacak gebelik testi kanda bulunan B-HCG miktarını saptayacaktır. Böylece kan testi siz adet gecikmesi yaşamadan gebeliğin olup olmadığını tespit edecektir. Kan testi her zaman idrar testinden daha güvenilir sonuçlar verecektir.

Gebelik Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Gebelik kesesini ultrasonda görebilmemiz için 10-15 günlük gebe olmamız gerekmektedir.  5 haftalık gebeliğin transvajinal ultrason ile görüntülenmesi mümkündür. En net görüntüyü ise 6 hafta sonunda alabilirsiniz.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  • Adet gecikmesi,
  • Ani ruh hali değişimleri,
  • Göğüslerde hassasiyet oluşması,
  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı,
  • Bel ağrısı,
  • Şişkinlik,
  • Kokulara hassasiyet gebelik belirtileridir.

Gebelikte Nasıl Beslenmemiz Gerekir?

Yeterli ve sağlıklı beslenme hem anne hem de bebek için sağlıklı olacaktır. Her gün et, meyve ve sebze, tahıllar ve süt tüketmek faydalı olacaktır. Tüketilecek besinlerin taze ve temiz yıkanmış olmasına özen gösterilmelidir. Sigara ve alkol kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır.

Gebeliğin 30. Haftası ile beraber bebeğin kilosu daha net ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bebek yaklaşık olarak 1.400 gram ağırlığa ulaşmaya başlayacaktır. Fakat her gebelikte bu rakam tutacak diye bir şey yoktur.  Bu kilonun altında ya da üstünde olması doktor tarafından bir sorun olduğu belirtilmediği müddetçe problem yapılmamalıdır. Bebeğin  30. Hafta itibariyle beyin gelişimi hızlanacaktır ve bu gelişime bağlı olarak bebek ısı ayarını sağlayabileceği için tüylerini de dökmeye başlayacaktır. Ayrıca bebeğin görme yeteneği de gelişmeye başlayacaktır.  Annenin ise artık 9 kilo almış olması beklenen bir durumdur. 40.hafta da artık bebek tüm gelişimlerini tamamlar anne de hamileliğin sonuna gelmiş olur. Bebeğin 38-42 haftalar içerisinde doğması beklenir. Bu hafta içerisinde doktor kontrolü ile yine bebeğinizin hareketlerine bakılır, kasları ve solunum hareketleri gözden geçirilir. Bebeğinizin kilosu 2700 ile 4000 gram arasında değişiklik gösterebilir. 40.haftada 5-10 dakika aralıklarla seyreden sancılar ve suyunuzun gelmesi ile birlikte artık doğuma sizde bebeğinizde hazır olacaksınız.

Bu yazı 359 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak