Elma Sirkesi Nedir? Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

elma sirkesi nedir?
Paylaş
 

Elmanın mayalanması sonucu sirke ile bir süre dinlenmesi sonucu gerçekleşen fermantasyona elma sirkesi elmanın mayalanması içinde bulunan nişasta ve asitin sirkeyle buluşması durumunda denir. İşlenmiş elma sirkesi kullanmak istemediğimiz takdirde evde kendi elma sirkemizi yapabiliriz. bunun için yapmanız gereken, öncelikle cam bir kabı güzelce temizlemeliyiz çünkü mayalanma ve fermantasyon süresinde çeşitli bakterilerin ortamda bulunması sirkeyi bozar. Bu yüzden cam kabı kaynatmamız ve sonrasında ağzını açık bırakmamız bakteri üremesini engellememizde faydalı olacaktır.  Seçeceğimiz elmaların %50lik kısmı tatlı, %25lik kısmı hafif tatlı ve %25lik kısmı da tatlı ekşi şeklinde olmalıdır. Bal yerine şeker kullanmamız kaliteli sirke yapmamız için daha iyi bir seçim olacaktır.

Elma sirkesi yapımı 5 aşamalıdır, bu aşamaları sizler için hazırladık vereceğimiz adımları takip ederek evinizde elma sirkesi hazırlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz elma sirkesi ile temizlik ve cilt bakımı rahatlıkla yapılabilir.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Hazırlanır?

 1. İlk adım olarak 4 elmayı güzelce yıkayın. Çekirdeklerini ve kabuklarını temizlemeden küçük parçalar elde edecek şekilde doğrayın
 2. İkinci adım olarak cam kaba biraz su ekleyip 4 çay kaşığı esmer şeker karıştırın doğradığımız elmaları cam kaba aktarın elmaların üzerini aşacak kadar su koyun.
 3. Üçüncü adım olarak sirke yapacağınız kabın üzerini temiz bir örtüyle kapatın ancak kabın hava ile az da olsa temasını sağlayın ışık almayan bir ortamda oda sıcaklığında olacak şekilde muhafaza edin.
 4. Dördüncü adım olarak 14-21 gün arası beklettikten sonra elmalarınızı süzerek alın kalan sıvıya da aynı bir önceki işlem aynen tekrar uygulanır.
 5. Beşinci ve son adım olarak sirkenizi gün aşırı aralıklarla tahta kaşık ile karıştırın 1 ayın sonunda ilk tadımı yaparak gerekli miktarda asitli bir tat almanız gerekir eğer bu tadı yakalayamıyorsanız bu süreyi 2 hafta daha uzatarak aralıklarla tadına bakın asitli tadı tutturduğunuz takdirde sirkeniz gerekli kıvama ulaşmış olup hazırdır.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Kilo problemi olan kişilerin diyet programlarında vazgeçilmesi olması gereken elma sirkesi yağ yakımını hızlandırır ve kilo verimini kolaylaştırır.
 • Tokluk hissi vererek yemek yeme ihtiyacını asgari seviyeye indirir.
 • Vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayarak PH derecesinin dengelenmesinde etkili rol oynar.
 • Kan şekerini düşürdüğü için diyabet hastalarının kullanılması halinde kan şekerini dengeler. Fakat ilaç kullanan diyabet hastalarının elma sirkesi kullanımı öncesinde doktorlarına başvurmaları gerekir.
 • Kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarının riskini ciddi derecede azaltır.
 • Şiddetli baş ağrıları olarak seyreden migren hastalığının tedavisinde alternatif olarak kullanılır. Düzenli kullanımda migren ataklarının azalmasında etkili olur.
 • Saçlarınızın bakımı için kullandığınızda saç diplerini temizleyerek daha parlak bir görünüm elde etmenizi sağlar.
 • Midenin asit seviyesini ayarlayarak mide rahatsızlıklarından reflü tedavisinde etkin olarak kullanılır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Cilt bakımı için kullanıldığı takdirde(su ile seyreltilerek) sivilce oluşumunun önüne geçer. Yağlı cilt temizliğinde kullanılır.

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

 • Elma sirkesi yoğun miktarda sitrik asit içerdiği için inceltilerek kullanılmalıdır. Aksi takdirde yemek borusuna ciddi zararlar verebilir. Deriyle direk temas halinde cildin hassasiyetine göre kızarıklık ve tahrişler meydana gelebilir.
 • Asit potasyum içerdiği için vücuttaki potasyum miktarının azalmasına yol açar. Bu yüzden seyreltilerek kullanılması gerekmektedir.
 • Kullanım miktarı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu sebeple kullanım miktarını iyi ayarlamak gerekir.
 • Diş ve diş eti üzerinde kullanımında fayda sağlasa da aşırı kullanımı ters etki yaratabilir. Seyreltilerek kullanılması ters etkilerini yok edecektir.
 • Sindirim sistemi problemi yaşayan hastalar ilaç kullanımı ile beraber elma sirkesi kullanırken dikkatli olmalıdır. Aksi takdirde içerdiği aitler sebebiyle mide yanmaları, ishal ve hazımsızlık problemi yaşayabilirler.

Akne Ve Sivilce Problemlerinin Giderilmesinde Elma Sirkesinin Etkisi Nelerdir?

Özellikle makyaj, toz, kirli hava gibi etmenler akne ve sivilce oluşumuna neden olur. Yüze kozmetik ürünleri ile peeling yapılması bazı hassas ciltlere zarar verebilir. Bu nedenle hassas ciltlere sahip olan kimseler kimyasal ürünler yerine cilt temizliği için elma sirkesi kullanabilirler. Bunun için doğal elma sirkesini bir pamuk yardımı ile cilde uygulamak olacaktır. Elma sirkesi asidik özelliği sayesinde akneleri tamamen yok ederken, yüzde pürüzsüzlük ve ışıldamaya da neden olacaktır. Elma sirkesi ve toz kili karıştırarak cilde peeling yapılabilir bu da yüzü temizlerken iltihaplı sivilceleri tamamen ortadan kaldırır.

Elma Sirkesi İle Mantar Hastalığınızdan Kurtulun

Özellikle bayanlar için büyük problem olan genital bölge mantarlarından elma sirkesi yardımı ile kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken uygulama, 1 bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırmak ve problemli bölgeyi her gün elma sirkeli karışımla yıkamak olacaktır. Düzenli kullanım sonucunda mantar gibi enfeksiyonel hastalıklardan tamamen kurtulabilirsiniz. yine ayak mantarları için de elma sirkesi faydalı olacaktır.

Bu yazı 445 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak