Dış Gebelik Nedir?

dış gebelik nedir, zararları nelerdir
Paylaş
 

Dış gebelik embriyonun, rahim içinde olması gereken yere konumlanması dışında, farklı bir yere yerleşmesine denir. Dış gebelikte doğum meydana gelmez, fakat erken fark edilirse tedavi yapılabilir. Ayrıca dış gebelik fark edilmezse sonuçları büyük risklere yol açabilir. Dış gebeliğin geç fark edilmesinin altında yatan sebep ise normal gebelikle aynı belirtileri göstermesidir. Genelde hamilelik belirtileri adet döneminde gecikmeler, göğüslerde hassasiyet, mide bulantıları ve baş ağrılarıdır. Bu durumda da dış gebelik belirtileri de aynıdır. Fakat zaman geçtikçe dış gebelikte normal gebeliğin dışında farklı belirtiler ve komplikasyonlar görülür bunlar ise, normal olmayan kanamalar, ( bu kanamalar durmaz ve cerrahi müdahale gerekir) dış gebelik ilk etapta fark edilirse iğne ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

Dış Gebelik Riskleri Nelerdir?

Dış gebelik yaşayan kadınlarda ölüm riski oldukça fazladır, özellikle gelişmemiş ülkelerde oldukça fazladır. Erken teşhis edildiğinde herhangi bir ölüm riski yaşanmaz. Bazı durumlarda kadınlarda rahim alınması gibi sebeplere yol açar bununla beraber kısırlık gibi nedenlere yol açar.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik ilk etapta kendini belli etmez fakat hamileliğin 5 – 6 haftasında kendini göstermeye başlar, fazla kanama, aşırı karın ve rahim ağrısı, omuzlarda yorgunluk ve ağrılar, idrar sırasında dayanılmaz ağrılar, isale eşlik eden karın ağrıları, fışkırır gibi kusma başlıca dış gebelik belirtileridir.

Dış Gebeliğin Tedavisi Nasıldır?

Dış gebelik erken far edildiği anda hemen ilaç ve iğne tedavisine başlanır, eğer teşhis için geç kalınmışsa bu durumda cerrahi müdahale gerekir. Burada uygulanan müdahale şekli ise, laparoskopik yöntem uygulanırCerrahi müdahaleler için farklı yöntemlerde mevcuttur fakat dış gebelikte en yaygın olan tedavi şekli laparoskopik yöntemdir. Dış gebelik tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise ilaç tedavisidir, bu erken teşhisler için kullanılır. Medikal tedaviler ise epriyonun kalp atışları yoksa uygulanır.

Dış Gebelik Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Dış gebeliğin nedenleri çok bilinmez fakat bazı nedenlerden dolayı görülme olasılığı yüksektir.

Tüplerde enfeksiyon olması; tüplerin içerisinde kısmi yada fazla enfeksiyon olması, dış gebelik için bir sebep olabilir. Üstelik daha önce geçirilmiş enfeksiyonlarda dış gebeliğe zemin hazırlayabilir bunun nedeni enfeksiyonlar dokuda tahribata ve hasara neden olur, bu durumda tüplerin yapısı değişir ve burada sperm geçiş yolları tıkanabilir ya da yapışkanlık oranı artarsa sperm ve yumurta konumlanılacağı yere ulaşamaz.

Daha önce dış gebelik geçirmiş olmak; daha önce dış gebelik geçiren kimselerde bir kez daha dış gebelik geçirme riski diğer hamileliklere oranla daha yüksektir. Daha önce dış gebelik geçiren bir anne adayı bir kez daha dış gelebil geçirme oranı %10 daha fazladır.

Rahim içi doğum kontrol araçları kullanmak; spirallerin kullanımı, dış gebelik riskini artırdığı tartışılmıştır. Aslında spiral kullanımı gebelik riskini %90 azaltır. Fakat rahim içi araç kullanarak gebe kalan bayanlarda dış gebelik riski diğer bayanlara oranla daha fazla olduğu saptanmıştır. Bir kadın spiral kullandığı halde gebe kalıyorsa mutlaka dış gebeliğin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Doğum kontrol ilaçları; bazı doğum kontrol ilaçları dış gebelik riskini artırır. Burada, progesteron içerikli minipil türünden olan doğum kontrol hapları hareketi azaltır, buda dış gebelik riskini fazlaca yükseltir. Bu ilaçların kullanımı spiral kullanımı yapan kişilere oranla daha yüksektir. Eğer bu hapları kullanıp ta hamile kalıyorsanız mutlaka detaylı bir dış gebelik testi yapmanız gerekir.

Enfeksiyondan dolayı tüp yapısının bozulması; geçirilmiş olan enfeksiyonlar ya da halen geçirilmekte olan enfeksiyonlar tüplerde yara oluşumuna neden olabilir bu durumda da sperm ve yumurta tüp içine yapışır ve gideceği doğru noktaya ulaşamayıp, dış gebeliğe neden olabilir.

Önceki doğumlardan dolayı tüplerin bozulması; daha önceki gebeliklerde tüplerin hasar görmesi ve tüp yapısının bozulması dış gebelik riskini fazlaca artırır.

Tüplerde kısmi tıkanıklık; dış gebeliğin bir diğer nedeni tüplerde tıkanıklık ya da kısmi tıkanıklıktır. Bu duruma da fazlaca dış gebelik riski artar. Eğer enfeksiyon geçirdiyseniz hamilelik planlaması yapmadan önce tüp kontrollerinin yapılmasında ve doktor kontrollerinde hamilelik takip edilmelidir.

Dış Gebelikte Teşhis Nasıl Konur?

Dış gebelik belirtileriniz varsa ve dış gebelikten şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden hemen kadın doğum doktoruna başvurmanız gerekir. Doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemi uygulanarak dış gebelik problemi ortadan kalkacaktır. Dış gebelik teşhisi için;

Fiziksel muayene ile dış gebelik teşhisi; fiziksel muayeneler ile dış gebelik asla anlaşılmaz. Bunun için detaylı testlerin yapılması gerekir.

Vajinal ultrasonoğrafi; dış gebelik tanısı için transvajinal ultrason gerekli adımlardan bir tanesidir. Doktor rahim içinde mi dışında mı döllenme olup olmadığını anlamak için vajinal ultrasonoğrafi yapar.

Dış gebelikte kan testi; kan testi için, HCG ve progesteron düzeyini belirlemek için kan testi muayeneleri yapılır. bu şekilde dış gebelik oranı büyük ihtimalle anlaşılacaktır. HCG seviyesi birkaç gün içinde aynı kalırsa ya da düşerse ultrasonoğrafik dış gebelik testleri yapılır.

Kuldosentez; burada vajinanın üstteki, rahim arkasındaki ve yine rektumun önünde bulunan bir boşluğa iğne yerleştirilir. Bölgede kan bulgusuna rastlanılırsa, tedaviye başlanır.

Eğer aşırı derecede kanama yaşıyorsanız tüm bu testlerin bir sonuca ulaşmasını beklememek gerekir, tüplerde meydana gelen kopmalar kadını hayati riske sokabilir.

Dış Gebelikte Adet Yaşanır Mı?

Dış gebelik normal gebelikle aynı belirtileri gösterdiği için adette gecikme meydana gelir yani ilk haftalarda normal gebelik belirtilerinin tümü dış gebelikte görülür. Bu nedenle dış gebelik beşinci haftaya kadar anlaşılamayabilir.

Dış Gebeliğin Diğer Şekilleri

Dış gebelikte, döllenen yumurta tüplerden düşüp karın boşluğuna konumlanır, eğer canlı ise burada tutunur ve büyümeye devam eder. Bu durumda da dış gebelik devam edeceği için kadınlarda tehlike arz eder tüp içine yerleşmiş yumurta kadar tehlikeli olmasa da hemen müdahale edilmesi gerek bir durumdur.

Dış gebelikten ve diğer komplikasyonlardan korunmanın en iyi yolu, adet gecikmesi yaşayan her kadının hemen doğum kontrol uzmanından destek alması gerekir.

Bu yazı 750 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. […] bir tanesidir. Bu durum bazen yanlış yatış pozisyonlarından kaynaklanabileceği gibi bazen de doğum sırasında kasların yanlış konumlanması sonucu meydana gelebilir. Boyun tutulması kişilerin […]

Bir yorum bırak