Dil Yarasına Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Konuşmamızdaki en büyük etken olan dil organı, bir bakıma insanlarla iletişim aracımızdır. Dildeki yaralar ise dilin işlevlerini azaltarak günlük hayatımızı olumsuz etkiler.

Dil yaralanmalarının en sık nedenleri arasında ısırmak, sıcak bir şeyler yenilip içilmesi sebebiyle yanması, ağız ülseri olarak da bilinen aftlar, diş fırçalarken veya kürdan kullanırken fark etmeden oluşturduğumuz tahrişler ve ağız kanseri bulunmaktadır.

Peki dil yarası neden olur, dil yarası nasıl geçer, dil yarasına ne iyi gelir?

Dil Yarası Nasıl Geçer?

Dil yarası nasıl geçer? sorusunun birçok doğal çözümü var. İşte dil yarası nasıl geçer sorusunun cevabı;

Aloe Vera

Cilt dostu olarak bildiğimiz aloe vera, dil yaralarının geçmesine de yardımcı oluyor. İnternetten veya bir çiçekçiden alabileceğiniz aloe vera, içindeki jel ile dil yaralarını, boğaz ağrılarını geçiriyor.

Aloe vera dildeki ağrıyı geçirdiği gibi iltihabı ve ağrıyı da önemli ölçüde azaltmaktadır. Aloe vera bitkisini uzunlamasına kesip içerisinden jelini çıkardıktan sonra dilinizin üzerine sürüp, 3-4 dakika sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Her seferde 2 kere olmak üzere bu işlemi günde 2 kere uygulayın.

Jel midenizi bulandırırsa aloe vera suyu ile gargara da yapabilirsiniz. Ancak bu işlemi günde 3-4 kere yapmanız gerekir.

Karbonat

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız karbonat dil yaralarında, boğaz ağrılarında ve iltihaplanmalarında da sıklıkla kullanılıyor. İltihabı ve ağrıyı geçiren karbonat, enfeksiyona ve diş çürümelerine de engel oluyor.

Yarım tatlı kaşığı karbonatı alarak birazcık ıslatın. Bu karışımı dilinize sürün. 2-3 dakika kadar beklettikten sonra da ılık su ile ağzınızı çalkalayın. Şayet boğaz enfeksiyonu için kullanacaksanız o zaman da 1 tatlı kaşığı karbonatı suyla çözüp gargara yapmalısınız.

Tuz

Doğal antiseptik özelliği ile bilinen tuz, dildeki yaralara, enfeksiyonlara, boğaz şişmelerine iyi gelmektedir. Bir tatlı kaşığı tuzu bir suda çözerek günde 3-4 kere bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Ancak tansiyon probleminiz varsa bu yöntemden uzak durun.

Yoğurt

Özellikle evde yapılmış olan yoğurtlar mide problemlerini ve dil yaralarını kısa sürede geçirmektedir. Dilinize yoğurt sürdükten sonra 10 dakika bekletin. Sonrasında ise tükürüp ağzınızı bol su ile çalkalayın. Yaranın acısının geçtiğini hissedeceksiniz.

Limon ve Elma Sirkesi

Sirke herkes tarafından bir şifa besini olarak bilinir. Birçok hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılan sirke, dil üzerinde meydana gelen yaraları, boğazdaki enfeksiyonları, aftları en hızlı şekilde geçirir. Bu ikiliyi bir bardakta birleştirerek bu problemlerden kurtulabilirsiniz.

Bir bardağın içine sıkacağınız yarım limon suyunun içine biraz sirke katın. Bardağın kalan kısmını ise su ile doldurun. Bu karışımı günde 3 kere gargara gibi kullanın.

Şalgam

Dil yaralarında ve boğaz ağrılarında kullanılan şalgam, market raflarında sıklıkla gözümüze çarpmaktadır. Şalgamı hem yemeklerinizin yanında içecek olarak hem de dilinizdeki ve boğazınızdaki sıkıntıları gidermek için kullanabilirsiniz.

Poşet Çay

Çay içerisinde bulunan tanen sayesinde dil üzerindeki yaraları geçiriyor. Bir bardak sıcak suya poşet çayı attıktan sonra 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonrasında ise ılık hale gelmiş poşet çayını dilinizin üzerinde bekletin.

C Vitamini

C vitaminin vücutta eksilmesinden dolayı dil üzerinde enfeksiyona neden olan bakteri sayısında artış olur. Kollajen üretimi için kullanılan C vitamini doğal yollarla meyve ve sebzeler üzerinden alınabilir.

Bu yazı 561 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak