-Google Reklamı-
Ana Sayfa Sağlık Sağlıklı Yaşam Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

0
803
çörek otu yağı

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu yağının faydalarını cildine önem veren tüm bayanların bilmesi gerekir. Özellikle cildinde kozmetik ürünlerinden ziyade daha çok bitkisel ve doğal ürünleri kullanmak isteyen bayanların başucunda bulunması gereken ürünlerden bir tanesidir. Çörek otu tohumları vücut için son derece faydalıdır. Çörek otu yağı ise cilt güzelliğinde kullanıma uygundur. Özelikle büyük cilt problemleri olan kimselerin evlerinde mutlaka olması gerek bir yağ çeşididir. Eski kültürlerde zengin bayanları kullandığı ürünlerden bir tanesidir. Özellikle ciltte bulunan lekelerin giderilmesinde son derece etkili bir yağdır, bu nedenle eski mısırda kullanımı oldukça yaygın olarak görülür.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Nasıl Tüketilir ?

Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmez. Eski tarihten günümüze engelmiş olan nadir bitkiler arasında yer alır. Özellikle güzelliğine önem veren bayanlar için faydalarından bahsedeceğim. Çörek otu yağını kullanarak rahatsızlık duyduğunuz birçok cilt problemlerinden kısa sürede kurtulabilirsiniz. İşte sizin için seçtiğimiz faydaları;

Çörek otu yağının hücreleri yenilendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle otuz yaş üstü bayanlar göz çevresi kırışıklıkları için rahatlıkla kullanabilirler.

 • Ciltte bulunan yaraların izini kaybettiği ve azalttığı bilinir.
 • Çörek otu yağının içerisinde A – B ve C vitamini mevcuttur. Yine çinko, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi vitaminler vardır. bu da cilt güzelliğini artıracağı için ciltte kullanılır.
 • Sindirim sistemini düzenler ve sindirimden kaynaklı kilo verememe gibi problemlerin önüne geçer.
 • Bağırsak enfeksiyonları için kullanıma uygundur ödem attırıcı özelliği vardır.
 • Migren ve baş ağrısı nedeni ile kullanıldığında göz çevresinde oluşan halkaların küçülmesine fayda verir. Göz çevresinin daha güzel görünmesini sağlar.

Cilt dışındaki faydaları ise;

 • Hemoroit gibi bağırsak problemlerin önüne geçer.
 • Spor yapan kişilerde kas rahatlamasına yardımcı olur, kas ağrılarını hafifletir.
 • Uykusuzluk sorunu için şifa niteliği taşır.
 • Diş ağrısı gibi durumlarda dişe uygulandığında diş ağrılarını hafifletir.
 • Kansere karşı oldukça etkilidir. Tüm bu ve buna benzer sağlık problemlerinde ilaçlara alternatif olarak kullanılabilir.

Çörek Otu Yağının Saç İçin Faydaları

Saç bakımı çok detay gerektiren bir durumdur. Saç bakımı için çörek otu yağı oldukça sık kullanılır. Özellikle saçını uzatmak isteyen bayanlar çörek otu yağı ile saçlarına masaj yaparlarsa saçlarında önemli derece de uzamalar meydana gelecektir. Yine saç dökülmeleri içinde oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Saç telleri zayıf olan kimseler ise çörek otu yağı ile saç tellerini güçlendirebilirler. Bebek ve çocukların saçlarının daha gür olmasını isteyen anneler bebeklerinin ve çocuklarının saçlarına çörek otu yağı ile masaj yapabilirler. Kepek problemleri için kullanıma uygundur. Emziren annelerde çok fazla saç dökülmeleri meydana gelir bu saç dökülmelerin önüne çörek otu yağı ile geçebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Nasıl Tüketilir ?

Çörek otu yağını kullanmaya karar veren kimseler yağı kullanmakta zorlanmazlar, kullanımı oldukça kolaydır. Eğer cilt problemleri için kullanımı yapılacaksa, cilt temizlendikten ve makyaj silindikten sonra, cilde bir pamuk yardımı ile sürülür akabinde dairesel hareketler ile cilde masaj yapılarak yedirilir. Vücut sağlığı için kullanılacaksa, yemeklerin içine ya da içilecek suyun içerisine bir miktar çörek otu yağı katılır. Saç için kullanmak isteyenler ise, saçlarını yıkadıktan sonra saç diplerine masaj yaparak saçlarında kullanabilirler. yine saçlarının uzamasını isteyen kimseler gün içerisinde kuru saçlarının uç kısımlarına çörek otu yağı sürebilirler. Böylece saç kırılmalarının da önüne geçilmiş olur.

Çörek Otu Yağının Zararları

Çörek Otunun Zararları

Örek otu yağının bilinen yan etkisi ve zararı yoktur. Fakat bazı yanlış kullanımdan dolayı çörek otu yağının yan etkileri görülebilir. Bunlar ise;

 • Çörek otu tohumları kesinlikle kavrulmuş olmamalıdır.
 • Çörek otundan elde edilen yağların içerisine hiçbir kimyasalın karışmaması gerekir. Aksi halde ciltte birçok probleme yol açacaktır.
 • Çörek otu tohumu, hamilelik sırasında kullanıma uygun değildir. Emzirme döneminde kullanılabilir.
 • Çörek otu yağı omega3 barındırdığı için takviye olarak alınan omega3 vitaminleri ile beraber kullanılmamalıdır.

Aksi takdirde vücuda ağır gelecektir. Bu gibi durumlara dikkat edildiği takdirde herhangi bir çörek otu ve çörek otu yağı zararı yoktur.

Çörek Otu Yağını Nereden Alabilirim?

Çörek otu yağı aktarlarda mevcut olup taze ve yeni yıl ürünü olmasına dikkat edin. Ağzı açık ve eski ürünleri alamamaya özen gösterin. Aktarların dışında, bazı eczanelerden de yağı temin edebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Fiyatı

Çörek otu yağının fiyatı değişiklik gösterse de 20 TL gibi bir ücretle yağa sahip olabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Bebekler İçin Kullanıma Uygun Mudur?

Çörek otu yağı, bebekler için kullanıma uygundur herhangi bir yan etkisi mevcut değildir. Yine çocuklarda da kullanılabilir. Özellikle çocukların saç bakımlarında kullanımı fazlaca yapılır. Hamile bayanların çörek otunu tüketmesi önerilmez fakat çörek otu yağını kullanmak isteyen hamile bayanlar doktoruna danışarak çörek otu yağını kullanabilirler. Yine çörek otunun süt artırıcı özelliği de mevcuttur, doğuma yakın olan anne adayları doktorlarına sorarak çörek otunu tüketebilirler.

Çörek Otu Yağı Kullanıcı Yorumları

Çörek Otu Yağı Kullananlar

Çörek otu yağının kullanıcı yorumlarını sizler için bir araya getirdik, merak ettiğiniz ve kafanıza takılan sorulara buradan yanıt bulabilirsiniz.

Ahmet’in yorumu; ‘’Çörek otu yağını spor yaptıktan sonra kaslarımı yumuşatmak ve rahatlatmak için kullanıyorum, kas üzerinde oldukça etkili bir ürün diyebilirim.’’

Merve diyor ki; ‘’İnce telli saçlarım için kulandım ve mucizevî bir şekilde faydasını gördüm.’’

Derin’in yorumu; ‘’ Göz çevresi kırışıklıkları için tüm yüzümde kullandım, hücre yenileme özelliği ile yüzüm ipeksi bebeksi bir görünüme kavuştu.’’

Bilge’nin yorumu; ‘’ Güneş ve hamilelik lekeleri için oldukça etkili bir bitkisel ürün, yaz aylarında oluşan güneş lekelerimin nerede ise tamamını yok etti.’’

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz