Çocuk Düşürme Yolları Nelerdir?

Must Read

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde...

İstenilmeyen gebeliklerin sonlandırılması için doktora başvurarak kürtaj yöntemi ile gebelikten kurtulabiliriz. Uzman doktor yardımıyla gebelikten kurtulmak en sağlıklı yöntemdir. Fakat bunun yanı sıra çocuk düşürme yolları bitkisel çözümlerle de mümkündür.

Kürtaj Nedir? Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Kürtaj rahim içerisinde oluşan gebeliğin çeşitli cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılmasıdır. Çocuk düşürme yolları içerisinde en sağlıklı olan işlemdir.  Aynı zamanda kürtaj ölü gebelikler, düşük sonrası rahimde kalan kalıntıların kazınması için de gerçekleştirilen bir operasyondur. Ülkemizde yasal olarak istemli kürtaj işlemi 10 haftaya kadar olan gebeliklerde gerçekleştirilmektedir. Evli olan kadınların kürtaj olabilmesi için eşlerinin onayının alınması zorunludur, 18 yaşından büyük bekâr kadınlarda ise işlemin yapılabilmesi için sadece kendi rızalarının olması yeterlidir.  18 yaşından küçüklerde evli ya da bekâr olmaları fark etmeksizin ailelerinin onayı gerekliyken, 15 yaşından küçüklerde aile izin verse dahi öncelikle adli mercilere durumun bildirilmesi şarttır. 10 haftadan fazla gebeliklerde, bebekte ciddi bir hastalık veya annenin durumunu hayati olarak etkileyecek bir durumla karşılaşıldığı takdirde kurul kararı verilerek gebeliğin sonlandırılması mecburidir.

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Vakum aspirasyon kürtaj yöntemiyle gebeliğin vakum ile emilimi sonucu ortadan kaldırılması işlemidir. 10-15 dakika içerisinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Genel anestezi veya lokal anestezi tercih edilebilir. Küret adı verilen bir alet ile emilim olmadan gebeliği sonlandırmak başka bir kürtaj yöntemidir. Küret aleti ile rahim içi kazınarak gebelik sonlandırılır. Çocuk düşürme yolları arasında olan kürtaj işlemi birkaç aşamadan oluşur:

 • Kürtaj olacak hasta jinekolojik muayene koltuğuna geçer.
 • Spekulum aleti rahim içerisine yerleştirilir.
 • Antiseptik solüsyon yardımıyla rahim içi temizliği yapılır.
 • Hastanın tercihine göre genel ya da lokal anestezi yapılır.
 • Daha sonra gebelik işlemi sonlandırılır.

Evde Bitkisel Çözümlerle Çocuk Düşürme Yolları Nelerdir?

 • Maydanoz bitkisel bir kürtaj yöntemidir. Gün içerisinde 4-5 bardak maydanoz çayı içmek 2-3 gün içerisinde düşük yapmanızı sağlayacaktır. Çayın yanı sıra eczanelerden temin edebileceğiniz 500 mg’lık C vitaminini suda eritip içmekte çocuk düşürme yolları arasından maydanoz kullanımı tercihinizde etkili olacaktır.
 • Kurumuş papatya bitkisini 2-3 tatlı kaşığı olarak bir bardak sıcak suyun içerisine ekleyip 4-5 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra içmeniz çocuk düşmesine sebep olacaktır.
 • Çubuk tarçının 5 – 6 adet olarak 2 bardak kaynar derecede suya atılıp her gün içilmesi düşük yaptıran diğer bir yoldur.
 • Angelica bitkisi rahim kasılmalarını arttırarak düşük yapmanızı sağlar. 1 tatlı kaşığı angelica bitkisini 1 su bardağı ılık suya atıp günde dört bardak içmeniz yeterli olacaktır.
 • Blue cohosh bitkisi içilmesi halinde salgılayacağı oksitosin hormonu ile düşük yaptırır. Aktardan alacağınız kurumuş bluecohosh bitkisini bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı miktarı karıştırıp günde 3 kez içmeniz yeterlidir. Altı günden daha fazla içmememiz gerekmektedir.
 • Kuru veya taze pelin bitkisi ile düşük yapabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı pelin bitkisini 1 bardak suya atıp beş dakika demlenmesini bekleyin. Ardından günde üç bardağı aşmayacak şekilde tüketin. Doz aşımı yapmamaya dikkat edin çünkü bitkinin aşırı kullanımı böbrek yetmezliği hastalığına sebebiyet verecektir.
 • Kimyon hem adet görmenizi sağlayacak hem de düşük yaptıracak bitkiler arasında en çok etkiyi sağlayan baharattır. 1 tatlı kaşığı kimyon tohumunu 1 bardak suya karıştırarak içmeniz yeterli olacaktır.
 • Bol C vitamini içeren besinler tüketmek düşüğe neden olmaktadır. Mandalina, turunçgiller, portakal gibi besinleri bol bol tüketirseniz düşük yapabilirsiniz.

Bunların dışında düşük yaptıracak iğne, hap ve ilaçlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Bilinçsiz şekilde kullanılacak olan bu yöntemler düşük yapmanıza sebebiyet vermeyeceği gibi sağlığını olumsuz yönde etkileyerek daha büyük sorunlara yol açacaktır. En etkili ve en sağlıklı yöntem olan kürtaj işlemini yapmanız yararınıza olacaktır. Kürtaj yaptıramadığınız durumlarda ise bitkisel çaylardan yararlanmanız size fayda sağlayacaktır.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Latest News

Boncuk Ağda Nedir?

Son zamanlarda popülaritesi bir hayli artan boncuk ağda diğer ağdalara oranla daha az acı verir. Kıl köklerini tamamen vücuttan...

Arnavut Kremi (Aklık Kremi) Nedir, Ne İşe Yarar?

Arnavut kremi (aklık kremi) Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik amaçlı kullandıkları bir kremdir. Cilt güzelliğine son derece önem veren balkan kadınları tarafından geliştirilip yaygınlaştırılmıştır. Kadınlar...

Mide Yanması Nedir, Nasıl Geçer?

Mide yanması çoğu kişide zaman zaman olsa da ortaya çıkan bir problemdir. Mide yanması, daha çok sağlıksız beslenen kimselerde meydana gelir örneğin; yağlı yiyecek...

Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı, tırnak mantarını tedavi etmesi ile gündeme gelmiş bir bitkisel üründür. Aynısefa yağı, her ne kadar tırnak mantarı tedavisinde kullanılsa da cilt hastalıkları...

At Kestanesi Kremi

Günümüzde cilt sağlığı için alternatif tıp yöntemleri oldukça fazla çoğalmıştır. Son zamanlarda ise en çok rağbet gören At kestanesi kremi, cilt sağlığı için kadınların...
- Advertisement -

Benzer Konular

- Advertisement -