Çay Ağacı Kremi Nedir?

cay_agacı_kremi
Paylaş
 

Çay ağacı Kremi

Çay ağacı Kremi, çay ağacı bitkisinden üretilen bir kremdir. Çay ağacı bitkisi, son yıllarda tanınınmış olsa da, bu bitki yüzyıllardır insan hayatında çeşitli alanlarda kullanılan bir bitkidir. Avustralya da sıkça yetiştirilen ve kullanılan, yassı yapraklı olan çay ağacı bitkisi, çay ağacı kreminin üretiminde kullanılır. Yaklaşık yüz yıl öncesine kadar çeşitli tedavilerde, günlük kullanımda da yararlanılan bu bitki, bilim insanlarının son zamanlarda yaptıkları yoğun araştırmalar sonucunda birçok sağlık sorununa iyi geldiği saptanmıştır. Bu ağacın bilimsel olarak kanıtlanan faydalarının bilinmesi üzerine günümüzde popüler bir hal almaya başlamış ve bu bitkiden üretilen doğal bitkisel krem, alternatif tıp ve doğal tedavi kullanıcılarının en çok kullandığı bitkilerden biridir. Üzerinde araştırmalar devam eden bu bitkinin beklide bilinenden fazla yararları olduğu tahmin edilmektedir. Bilimsel olarak adı Melaleuca alternifolia olan çay ağacı bitkisi, geçmişte ikinci dünya savaşında da antiseptik olarak kullanılmış bir bitkidir.

Çay Ağacı Bitkisinin Tarihçesi

Çay ağacı bitkisi Avustralya yerlileri tarafından yüzyıllardır her alanda kullanılan bir bitkidir, bu yerlilerin yeni dünya ile tanışması yaklaşık iki-üç yüz yıl öncesine dayanır, Avustralya’yı keşfeden Avrupalı kaşifler bu sırada çay ağacı bitkisini Avrupa ya getirdiler, bu bitkiyi özümseyen Avrupalılar, bu bitkiden çok sayıda ilaç ürettiler, ancak asıl yoğun kullanımı iki dünya savaşında yaraların tedavisinde kullanıldı, savaştan sonra ilaç sanayiden de sıkça kullanılan bu bitki günümüz bilim insanlarının dikkatini sağladığı çok fazla fayda ile çekmeyi başarmıştır.

Çay Ağacı Kreminin Faydaları

Çay ağacı kremi, kullanımı çok geniş olan çok fazla sorunun çözümünde yardımcı olabilen,

 • Rahatlatıcı,
 • Ağrı kesici,
 • Antiseptik,
 • Antidoksan gibi özellikleri olan, modern dünyanın getirdiği birçok modern sağlık sorununa yardımcı olabilecek nitelikte bir ilaçtır.

Günümüz insanın en çok etkilendiği durumlardan biri olan sterse ile başa çıkma, hareketsizlikten kaynaklı metabolik sorunların çözümünde bile kullanabilen doğanın insana sunduğu mucizelerden biridir. Çok yoğun ve hızlı yaşam tarzı üzerine kurulu yeni dünya düzenin getirdiği kolaylıkların yanında bazı sorunları da aynı oranda getirmiştir bunlardan biride kimyasal yan etkisi olan ilaçlardır, günümüz tıp teknolojisinde yan etkisi en az olan tedavi şekli doğal tedavidir, çay ağacı kremi içeriğindeki doğal özlerle en az yan etki ile maksimum fayda sağlama konusunda mükemmel bir kremdir. Bu kremin genel faydalarından sonra ayrıntılı faydalarını sayacak olursak;

 • Çay ağacı kreminin antiseptik yönü: Laboratuar ortamında geliştirilen antiseptiklere göre daha az yan etkiyle daha çok anti bakteriyel olan bu krem, kendini geliştiren bakterilere karşı bile mükemmel sonuçlar verebilir, ciltte birikmeye müsait zararlı bakterileri cilde zarar vermeden, cildi kurutmadan, cilt yapısına bütünleşerek yok eder. Doğal bir krem olan bu ürün ciltteki yararlı bakterilere zarar vermez ve cildin aşırı kurumasının da önüne geçer. Ayrıca antiseptik özelliğinden dolayı diş eti rahatsızlıklarında, ciltteki bakteri oluşumuna karşı da kullanılabilen çay ağacı bitkisi diş sağlığı için özel olarak üretilen kremler ile de ağız sağlığına yardımcı olur.
 • Canlı ve pürüzsüz bir cilt için kullanımı; herkesin kendine göre bir yöntemi olsa da bütün yöntemler, cilde belirli oranda zarar verebilmektedir. Cilde çok iyi gelen etkili doğal ürünlerin sayısı çok azdır, ancak çay ağacı kremi gerek doğal kremler arasında, gerek laboratuar ortamında geliştirilen kimyasal kremlere nazaran ciltte en iyi etkiyi gösterebilen çok faydalı bir kremdir. Akne ve siyah nokta oluşumunu azaltan yok etmeye yardım eden, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatan, ciltteki hücrelerin toksinlerini atmaya yardımcı bu krem aynı zamanda ferahlatıcı etkisi ile cilde temiz kalma hissini verebilen bir kremdir.
 • Çay ağacı kreminin faydalı olduğu diğer bölge ise saçlar, saç derisindeki kan hareketini hızlandırarak saç beyazlamasını yavaşlatabilen bu krem saçta meydana gelen, kepek, saç kıran gibi bakteri kökenli veya yapısal sorunlara da çare olabilen yan etkisi sıfıra yakın bir kremdir. Saçlara parlaklık ve hacim kazandırmada da yardımcı olan bu krem ayrıca saç dökülmelerine de iyi gelebilmektedir.
 • Çay ağacı kremi ayak mantarının olduğu, yâda tırnaklardaki bakteri kökenli diğer rahatsızlıklara çare olabilen bir kremdir. Bu krem gerek antiseptik gerek onarıcı özelliğiyle ayak ve deri rahatsızlıklarına da uygulanabilen bir kremdir. Ayrıca egzama yaraları, tırnak yaraları, ayak çatlakları, deri pürüzlerinin giderilmesinde de kullanabilir.
 • Çay ağacı kremi saçlara ya da deriye sürüldüğünde rahatlatıcı etkisi ile vücudun hafiflemesini sağlar, çay ağacı kremi kan dolaşımını hızlandırabilen bir üründür.
 • Çay ağacı kremi sinek böcek ısırmalarında, siğil ve çıban ve yara tedavisinde doğal yollarla kullanılabilen iyileştirici özelliği olan bir kremdir.

Çay Ağacı Kreminin Yan Etkileri Nelerdir?

Çay ağacı kremi yüze sürülürmü ? sorusunun cevabı hassas ciltler için hayırdır.

Çay ağacı kremi içeriğindeki etkin maddelerle birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmış bir ürün olmakla birlikte, doğada her ürünün az yada çok normal yada anormal etkileri vardır. Her vücudun doğadaki bazı maddelere tepkisi aynı olamaz.  Bu tepkileri ayarlayan genetik yapıdır, çay ağacı kremi muadilleri olan kimyasal kremlerle karşılaştırıldığında yok denecek kadar az yan etkiye sahip olduğu bilinmekle birlikte, bazı derilerde kaşıntı veya hafif kızarıklıklara sebebiyet verebilir. Bu kremi kullanırken herhangi bir maddeye alerji olup olmadığından emin olmak, kremin faydası bakımından çok önemlidir.

Çay Ağacı Kremi ve Çay Ağacı Yağı Arasındaki Farklar

Çay ağacı kremi ile yağı arasında esasen hiçbir fark olmamakla birlikte uygulamada biraz farklılık gösteren ürünlerdir, bazı ciltler yağa karşı biraz daha hassas olduğu için çay ağacı faydalarını krem şeklinde almayı tercih etmektedir.

Çay Ağacı Kremi Fiyatı ve Çay Ağacı Kremi Nerede Satılır ?

Çay ağacı kreminin fiyatı yaklaşık olarak 30-40 TL. Olarak piyasada satışa sunulmaktadır. Bu kremi alırken internetten temin etmek yerine güvenilir yetkili satıcı ve eczanelerden temin etmek daha uygundur, zira piyasada sahte ürünlerin çay ağacı kremi olarak satıldığı bilinmektedir.

Çay Ağacı Kremi Kullanlar

Çay ağacı kremi kullanlar bu kremden memnun olduklarını dile getiriyolar.

Bu yazı 457 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak