Boyun Düzleşmesi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

boyun düzleşmesi
Paylaş
 

Boyun omurgasının kendi özgün şeklinden çeşitli nedenlerle kendi özgün şeklinden çıkıp düz bir şekil almasına boyun düzleşmesi denir. Boyun düzleşmesinde boyun omurgası ya düz bir şekil olur, ya da normal kavisini kaybederek daha derin bir kavis şekline girer. Boyun düzleşmesinin en önemli nedenleri arasında gün boyu bilgisayar karşısında kalmak, telefon gibi elektronik eşyalarla zaman geçirirken boynu hep eğik tutmak olarak gösterilebilir.

 • Boyun düzleşmesi yeniçağda en sık rastlanan ortopedik sorunlardan Bunun nedeni teknolojik aletlerle çok zaman geçirirken bedenin uygun pozisyonda tutulması gösterilebilir.
 • Bu hastalığın tetikleyicileri bilgisayar karşısında fazla zaman geçirmek, android telefon ile zaman geçirirken uygun pozisyon almamak, stres gibi faktörler etkilidir.
 • Boyun şeklinin doğal duruşunu sağlayan diskler vardır, boyundaki bu disklerin bazı nedenlerle aşınması şeklini kaybetmesi boyun düzleşmesinin bilimsel açıklamasıdır.
 • Aşırı sürede eğik durmak boyun düzleşmesinin nedenlerindendir.
 • Aşırı yük kaldırmak omurganın genelini etkilediği gibi boyun düzleşmesine de neden olur.
 • Ortopedik yastıklar ve yatak kullanmamakta boyun düzleşmesine neden olan faktörlerdendir.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Bu ortopedik sorunun çeşitli belirtileri arasında, boyun ağrısı, boynu doğal duruşunda tutamama, boyundan beyne kan akışının yavaşlaması nedeniyle başta ağrı, genel duruşun bozulması gibi belirtiler gösterilebilir.

 • Boyun düzleşmesinde görülen bu belirtilerden sonra başvurulan hekim en doğru tanıyı MR sonuçlarından sonra koyacaktır.
 • Boyun düzleşmesi tanısının ancak hekim koyar.
 • Boyun düzleşmesi tanısı koyan hekim uygun tedavi yöntemlerini belirleyecek tek yetkili kişidir.

Boyun Düzleşmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüz tıp biliminin çok aşırı gelişmesi boyun tedavisinde de geniş bir tedavi seçenekleri sunmaktadır. Hekim bütün bu tedavi seçenekleri göz önünde bulundururken, hastanın beden özelliğine, boyun düzleşmesinin oranına, gibi şartları da göz önünde bulundurur.

 • Boyun düzleşmesinde uygulanacak tedavi yöntemlerinden birisi egzersiz ve fizik tedavi yöntemidir. Boyun düzleşmesinin tedavisini sağlayacak egzersizleri uzman bir terapist eşliğinde, yapmak egzersiz tedavisinin en önemli ayağını oluşturur. Ayrıca egzersiz tedavisi zamanla sonuç alınacak düzenli yapılması gereken bir tedavidir.
 • Eski tedavi yaklaşımlarında boyunluk tedavisi uygun görülmekteydi ancak günümüz tedavilerinde boyunluk tercih edilmeyen bir tedavi yöntemidir, bunun nedeni boyunluğun tedavide ağrılı bir sonuç doğurmasından kaynaklanmaktadır.
 • Ameliyat bir diğer tedavi yöntemidir. Egzersizle düzelemeyecek kadar boyun düzleşmesi olan kişiler, cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ameliyat yönteminde boyunda aşınan diskler ameliyat ile eski hale getirilir.

Boyun Düzleşmesinin İhmal Edilmesi Durumunda Ne Gibi Problemler Ortaya Çıkar?

Boyun düzleşmesi önemli bir ortopedik bozukluktur, bu hastalığın ihmal edilmesi sonucunda omurgada ciddi problem ortaya çıkabilmektedir bu sorunlar ise;

 • Omurganın doğal duruşunu zamanla bozacak olan bir rahatsızlık olan boyun düzleşmesi tedavi edilmez ise kifoza, kamburluğa, postür bozukluğuna, bel düzleşmesine neden olur ve omurga sağlığını bozacak tehlikeli sonuçlara yol açabilir.
 • Boyun düzleşmesi zamanla boyun fıtığına neden olur, boyun fıtığının ameliyatsız tedavide başarı şansı çok düşüktür.
 • Yaşam kalitesine etki eden bu rahatsızlık tedavi edilmezse şiddetli ağrılı bir sürece evirilebilir, baş bölgesinde dayanılmaz ağrıların yanında, migren gibi çeşitli hastalıkların önünü açabilir.
 • Estetik ve çekici duruşun sağladığı özgüven, boyun düzleşmesi sonrası kaybolabilir, bundan da görülebilecek üzere boyun düzleşmesi toplumsal statüyü de etkileyen bir sorun olabilmesidir.

Boyun Düzleşmesine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

 • Zamanın büyük kısmını masa başında ve bilgisayar karşısında geçiren bireyler bu hastalığa yakalanma riskleri fazladır. Masa başı iş yapan insanların bu rahatsızlıktan kaçınmak için yapması gereken, nizamı bir oturma pozisyonuna sahip olmaktır. Masa başında nizamı oturma pozisyonu ayaklar 90 derece yere sağlam basacak şekilde, sırt ve boyun dik, gözler ekranın en üst noktasının hizasında oturmaktır.
 • Boyun düzleşmesinden kaçınmanın ikinci yolu ise aşırı ağırlık taşımamak, boynu gereksiz yük altında bırakmamaktır. Aşırı yük taşımak sadece boynu değil bütün omurga sağlığını tehdit eden bir durumdur. Aşırı yük taşımak sakatlığa neden olabilecek sorunlar doğurabilir.
 • Boyun sağlığına uygun, yatak ve yastıklar tercih etmek boyun düzleşmesi riskini düşürecektir.
 • Düzenli spor yapmak, spor yaparken nizami spor kurallarına uymak, temiz havada yürüyüş yapmak dik durmak, doğru duruş pozisyonu yakalamak boyun düzleşmesinin önüne geçebilir.

Boyun Düzleşmesine İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Boyun egzersizleri uzman görüşü alınmadan yapılmaması gereken egzersizlerdir. Ayrıca bu egzersizler boyun düzleşmesi riskini azaltır ve boyun düzleşmesi rahatsızlığı olanları tedavi eder. Bu egzersizlerin iyileştikten sonrada yapılması hastalığın tekrar etme riskini ortadan kaldırır.

 • Boyunu Geri Çekme Egzersizi: Bu egzersiz bir sandalye yardımıyla yapılır. Bir sandalyeye oturun, karşıya bakın, karşıya bakarken boyun ve omuzlar dimdik olmalıdır. Bu pozisyondayken boynunuzu geriye çekin ve gergin bir hale gelene kadar egzersizi sürdürün. Yaklaşık olarak bu pozisyonda 3 saniye kadar durun.
 • Boyun düzleşmesine iyi gelen egzersizlerden biri de boynu sağa sola çekme egzersizdir. Dik bir pozisyonda ayakta durun ve elinizi başınıza koyun ve yavaşça sağ tarafa doğru çekin. Bu pozisyonda 3 saniye bekleyin ve boynunuzu eski pozisyonuna getirin. 2 saniye bekledikten sonra hareketi tekrar edin ve bu sefer boynunuzu diğer tarafa doğru çekin.
 • Boyun düzleşmesine karşı yapılacak en önemli egzersizlerden biri de omuz küreklerini sıkıştırma Bu egzersizde kollar 90 derece olacak şekilde tutulmalı ve omuz kürekleri birbirine doğru sıkıştırılmalıdır. Bu hareketi 10 tekrar ile tekrarlayın.

Boyun Düzleşmesine ve Omurga Sağlığına İyi Gelen Sporlar Nelerdir?

Boyun düzleşmesine en iyi gelen sporların başında yoga ve plates gelmektedir. Yoga ve plates omurganın esneklik kazanmasını, dik durmasını sağlayarak omurların zamanla dezonforme olmasının önüne geçer. Ayrıca bu tür sporlar esneklik kazandırdıkları vücudun bel fıtığı, boyun fıtığı, felç gibi omurga hastalıklarının önüne geçen çok yararlı sporlardır.

Bu yazı 506 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak