Bıyık Bölgesi Kararması Neden Olur?

Paylaş
 

Bıyık bölgesi kararması neden olur?

Bıyık bölgesi, üst dudağın hemen üzerinde bulunan yere verilen addır. Bıyık bölgesi kararması ise birçok kadının şikâyetçi olduğu bir durumdur. Yüze bakıldığında, yüzde kıl olmasa da renk koyuluğuna bağlı, karşıdaki kişiye varmış hissi uyandırır. Bu durum pek çok kadını psikolojik yönden etkiler. Makyaj malzemeleri ile kapanmaya çalışılsada deri zarar gördüğünden yine de fark edilir. Çoğunlukla oluşmasının sebebi buradaki bölgeye yanlış yapılan tüy alma işlemleri sırasında oluşan sıcaklık ve kimyasal bileşenlerden dolayıdır. Bölgeye zarar veren uygulamaların en başında ağda ve sir gelir. son derece hassas olan bıyık bölgesinde yanıklara ve tahrişlere neden olur. Ardından da kararma oluşur. Bıyık tüylerini giderme için kullanılan tüy sarartıcı veya tüy dökücüler ise; iyice durulanmayıp hemen güneşe çıkıldığında, buradaki melanin artışına yani koyu renkli hücre oluşumuna, böylelikle cildin karamasına neden olur. Hormonal değişimler, hamilelik, doğum kontrol hapları pigmentasyon artışına meydana getirdiğinden, bölgenin güneşle teması birleştiğinde koyulaşamaya neden olur. Bıyık bölgesinin yaz aylarında çok terlemesi ve buradaki terin kuruyup tuzlu bir hal aldıktan sonra güneş ışığıma maruz kalması, adeta deriyi içten kavurur hale getirmektedir. Ter olmasa da güneşin kavurucu etkisi, bölgenin duruş biçimi bakımından, güneş ışıklarını dik olarak aldığından, güneş yanığı oluşmasına son derece yatkındır. Bu yüzden buradaki hassas derinin korunması için yapılan işlemlerden sonra güneşe çıkılmaması ve daima güneş koruyucu kullanılması önerilir. Ayrıca buradaki tüyleri gidermek için yapılan yanlış lazer tedavilerde aynı şekilde bölgede kararma oluşturur.

Bıyık bölgesi kararması nasıl geçer?

Eğer yanıklar yüzeysel yani derinin alt katmanlarına inmemiş ise; doğal malzemeler ile yapılacak kürler veya eczaneden satına alacağınız bepanthen, medicasol gibi hücre yenileyici pomadlarla kısa sürede bölgeyi eski haline getirebilirsiniz. Yanıklar veya kimyasalların etkileri alt katmanlara inmişse lazer, kimyasal peeling gibi yöntemlere başvurulurken, dermatologların sıklıkla tavsiye ettiği expigment ve acnelyse kremleriyle de kullanıp etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.. Bu kremleri kullanırken mutlaka tahrişi önleyici bir pomad da küre eklenmelidir. Doktor kontrolünde ve tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır. Yan etkisi görülünce ise kullanıma ara verilmelidir. Tedaviyi uygularken üzerinde iğneli uçlar bulunan dermarolerden yardım alınabilir. Çünkü dermaroler ile sürülen kremler, cildin alt tabakalara kolaylıkla ulaşır. Böylelikle hızlı ve etkili sonuca doğru gidilir. Cilt hassasiyetine göre dermarolerlar haftada 1 veya 2 haftada bir kullanılmalıdır. Ayrıca C vitamini içeren dermatoloğun önereceği bir nemlendirici veya serum da küre eklenebilir. Renk açıcı veya kararma giderci kürler mutlaka sonbahar ve kış aylarında, güneşin daha seyrek görüldüğü günlerde aynı zamanda gece uygulanıp sabaha kadar etki etmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde daha fazla lekelenme ve kararma meydana gelebilir. Bıyık bölgesinin aydınlanması için gerek doğal gerekse medikal yöntemler uygulanmadan önce mutlaka cilt günlük kirinden arındırılmalıdır. Doğal kürlerden önce temizlenen cildi bir miktar buhara tutmak ise, gözeneklerin açılıp, karışımların cildin alt tabakalarına kadar kolaylıkla inmesini sağlar. Kürler daha çabuk etki gösterir.

Bıyık bölgesinde kararmayı gideren, aydınlatan kürler ve bıyık bölgesinde kararma için ilaç

Elma sirkesinin cilt tonunu eşitleme de başarısı çok bilindiktir. Dudak üstünün rengini, yüzünüzün diğer yerleriyle aynı tonda olması için 1 çorba kaşığı elma sirkesi ile 1 çorba kaşığı maden suyunu karıştırın. Her gün gece cilt temizliğinizi yaptıktan sonra bir pamuk yardımıyla sürüp yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın.

Hidrojen peroksit yani halk arasında bilinen adıyla oksijenli su ile yapılan kararma giderici kür oldukça etkilidir. 1 tatlı kaşığı hidrojen peroksit, yarım çay kaşığı sıvı gliserin ve 2 çorba kaşığı süt tozunu bir kapta tahta kaşıkla iyice karıştırın. Cildinizin bu maddelere alerjik olup olmadığını yapacağınız basit için karışımı hazırladıktan sonra; bir miktar, el bileğinizin iç tarafına sürüp bekleyin. 1 saate kadar herhangi kızarıklık ya da komplikasyon oluşmazsa dudağınızın üzerine de rahatlıkla uygulayabiliriniz. Uygularken makyaj pamuğu kullanabilirsiniz. Gün aşırı yani bir gün kullanıp bir kullanmama kaydıyla günde 1 saat bölgede kurumasını bekleyip, daha sonra soğuk su ile durulamasınız.

C vitamini içeren herhangi bir meyve ile yapılan kürler ise renk açma da oldukça başarılıdır. Limon oldukça asidik olan bir meyve olup bazı ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bunun yerine kivi, mandalina, portakal, turunç gibi meyvelerde kullanabilir. Bunlardan herhangi birinin suyunu dudak bölgesine uygulayabilecek miktarda, sıkıp aynı miktarda gliserinle karıştırılmalıdır. Yukarıdaki bahsedilen alerji testini yapıp, geçtikten sonra, dudak üstüne uygulayın. Maksimum 2 saat bekletip, soğuk su ile yıkayın. Aynı karışımı gliserin yerine yoğurt kullanarak da yapabilirsiniz. Ancak bekleme süresini yoğurtla yapılan karışımda 30 dakika olmalıdır. önce haftada 2 kez daha sonra hafta da 1 kez olmak üzere 2 ay boyunca kürü yapabilirsiniz. Meyveler asidik olabileceğinden yine C vitamini bakımından zengin olan maydanoz veya maydozun kaynatılarak elde edilen suyundan da yardım alınabilir. Maydanoz suyu için 4-5 dal maydanozu 1 cezvede 15 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır. Çıkan suyu ılındıktan sonra bıyık bölgenize sürüp yarım saat sonra yıkayabilirsiniz. Rondoda yada bıçakla suyu çıkarılana kadar kıyılan maydanoz, yoğurtla karıştırılıp cilde uygulanabilir.

1 yumurta akını mikserde çırparak kar haline getirin. Çıkan köpüğü kararma olan bıyık bölgenize sürerek 20 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile durulayın. Bu kürü haftada 3 kez yapabilirsiniz.

Yarım limon suyu ve 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi iyice karıştırılır. Bıyık bölgesine sürülerek 20 dakika bekletilir. Ardından soğuk su ile durulanır. Kararma geçene kadar haftada 1 kez uygulanmalıdır.

Çilek yüksek miktarda C vitamini içeren bir meyvedir. Diğer C vitaminli meyveler gibi kararma üzerindeki etkisi çok fazladır. Ancak mevsiminde ve taze olan çilek ile kür yapılmalıdır. 1 çileği ezip, 1 tatlı kaşığı sütle karıştırıp bölgeye masaj yaparak sürün. 20 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Bu kür ise haftada maksimum 2 kez yapılmalıdır. Etkisini arttırmak için karışıma, yarım çay kaşığının ucu kadar karbonat eklenebilir.

1 çay kaşığı bebek pudrası, 1 çay kaşığı bal ve birkaç damla limonu karıştırıp, dudak üzerine sürün. 20 dakika beklettikten sonra, ılık su durulayın. Bu karışımı haftada 2 kez güvenle yapabilirsiniz.

Salatalık suyu veya sütü ile yapacağınız kürde, salatalığı rendeleyerek suyunu sıkarak çıkan suyu bıyık bölgenize sürün. 1 saat beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Salatalık sütünü elde etmek için, salatalığı uç kısmına yakın bir yerden kesin. Kestiğiniz parça ile ikisini birbirine sürterek beyaz ve kremsi çok küçük bir miktar sütün çıktığını göreceksiniz. Bu sütü bıyık bölgesine sürerek 1 saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Salatalık sütünün etkisi

suyundan daha fazladır. Haftada 3-4 gün uygulanabilir. Cildi beslemesi için salatalık suyu veya sütünün içine yarım çay kaşığı bal eklenebilir.

Birer çay kaşığı vazelin, taze sıkılmış elma suyu ve limon suyundan oluşan karışımı hazırlamak için, vazelini ben mari usulü ya da mikrodalgada eritip diğer malzemeleri ekliyoruz. Bıyık bölgesine sürüp 25 dakika bekledikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Bu karışın haftada 2 kez uygulanabilir.

1 çay kaşığı portakal veya limon suyu ve 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çay kaşığı yoğurt karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Dairesel hareketlerle bıyık bölgesine sürülerek maksimum 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulanır. Haftada 3 kez yapılabilir.

Taze nane yapraklarını rondoda suyu çıkana kadar geçirin. 1 bağ nane yeterli olacaktır. 200 gram yoğurt ve 1 çorba kaşığı bal ile karıştırarak her gün cildinize uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Her gün uygulanabilir. Günlük olarak kullandığınız nemlendiricinin içine nane karıştırarak da benzer sonuçlar alabilirsiniz.

Sadece balı bıyık bölgenize uygulayarak da bölgeyi aydınlatabilirsiniz. Her gün düzenli olarak 20 dakika uygulamak yeterlidir. Balın içerisine katacağınız bir miktar gül suyu ise kürün etkisini arttırır.

Patatesi rendeleyerek suyunu salmasını bekleyin. Az su salarsa rendelediğiniz patatesleri elinizle sıkarak daha fazla su elde edebilirsiniz. Çıkan suyu parmaklarınızla bıyık bölgesine sürüp 1 saat bekletin. Daha sonra soğuk su ile durulayın.

Doğal süt yani pastörize edilmemiş ve hiçbir işlemden geçirilmemiştir. Direkt olarak inek memesinden çıkan süttür. Böyle bir sütü bıyık bölgenize sürerek kısa zamanda sonuç alabilirsiniz. Her gün rahatlıkla uygulanabilir.

Aloe vera bitkisinin özellikle yanık ve leke tedavisinde son derece başarılı olduğu bilinmektedir. Tüpte hazır olarak satın alabileceğiniz aloe vera jelleri olsa da evde saksıda yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin yaprağını kopardıktan sonra enine keserek, bir kaşık yardımıyla taze taze jel elde edebilirsiniz. Cilt rengi açılana her gün uygulanabilir.

Karbonat ile yapılan cilt lekelerine giderme ve cilt tonunu eşitleme maskeleri çok etkilidir. Bıyık bölgeniz için yarım çay kaşığı karbonatı bir miktar su ile macun kıvamı almasını sağlayın. Bölgeye sürüp 5 dakika bekledikten sonra, sıcak su ile durulayın. Haftada en fazla iki kez uygulayın. Karbonat ile yapılan diğer renk açıcı maske de ise 1 tatlı kaşığı yoğurdun içine yarım çay kaşığı karbonat konulup karıştırılır. Krem halini alınca bıyık bölgesine sürülür. Yarım saat beklettikten sonra dairesel hareketlerle ciltten uzaklaştırılır. Önce ılık sonra soğuk su ile durulanır. Cildinizde tahriş, yeni oluşmuş yanık veya yara varsa kesinlikle karbonat kullanmamalınız.

Japon kadınlarının bembeyaz ve yüzünün her bölgesinin eşit tonda olmasını sağlayan pirinç ise kararmaları gidermektedir. Pilav yapmadan önce ıslattığınız pirincin suyu ise sizin için en etkili cilt rengini eşitleyen malzemedir. 1 bardak pirince 2 bardak sıcak su ekleyerek en az yarım saat beyaz suyun çıkmasını bekleyin. Daha sonra bıyık bölgesinde kararan bölgeye ve tüm yüzünüze, makyaj pamuğu ile uygulayarak, kurumasını bekledikten sonra gece boyu bu suyla uyuyun. Sabah kalkınca ise ılık su ise durulayın. Bıyık bölgesindeki etkisi daha fazla olmasını isterseniz kuruyunca 2-3 kez defa aynı yere uygulayabilirsiniz. 1 hafta içinde etkisini görmeye başlarsınız

Bu yazı 866 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak